Akkurat nå
KØBENHAVN: Historisk dårlig valg både for Socialdemokratiet og Venstre om valgdagsmålingene slår til.
Tirsdag klokken 20 stengte valglokalene i Danmark.
Mette Frederiksen har regjert i syv år. Nå er spørsmålet om hun får fire nye eller om danskene er lei av henne.
På Christiansborg, der Folketinget ligger, har flere av partiene sine valgvaker. Ølkranene er åpne og musikkanleggene er rigget til for fest. Men stemningen er spent. I den største salen, Fellessalen, er Socialdemokratiet samlet.
Samtidig kom danske TV 2 med sine valgdagsmålinger:
Historisk dårlig
Ifølge DR gjør Socialdemokratiet og Venstre «katastrofevalg». De to partiene, sammen med Moderaterne, utgjør den sittende sentrumsregjeringen.
DR skriver videre at Socialdemokratiet, med statsminister Mette Frederiksen som partileder, gjør sitt verste valg siden 1901 med bare 19,2 prosent i valgdagsmålingen.
Det vil være en tilbakegang på 16 mandater for det danske Arbeiderpartiet.
Om målingen slår til, vil partiet til utenriksminister Lars Løkke Rasmussen komme på vippen.
Det er imidlertid tidlig på kvelden og ved forrige valg endret resultatet på målstreken da de siste stemmene ble talt opp.
Ifølge DR har Rasmussens parti Moderaterne 8,2 prosents oppslutning i valgdagsmålingen og får dermed 14 mandater. Dermed kan hverken rød eller blå blokk danne regjering uten Rasmussen.
Man må nemlig ha 90 mandater for å få flertall. DRs valgdagsmåling viser også at rød blokk kan få 83 mandater, mens blå blokk får 78 – altså får ingen av blokkene flertall i DRs måling.
Valgdagsmålingen er meningsmålinger blant omtrent 5000 personer som har stemt og må derfor ikke ses på som et endelig resultat.
Det får vi først om noen timer. Ved 21.30-tiden kommer en prognose basert på avgitte stemmer.
– Komplisert regjeringsdannelse
– Valgdagsmålingen viser en nedgang av en karakter man ikke har sett før fra de to gamle regjeringspartiene, skriver kommentator og politisk journalist i Berlingske, Bent Winther, etter at valgdagsmålingene til DR ble sluppet.
Winther mener at alle øyne er rettet mot Rasmussen nå, siden han kan avgjøre hvem som blir statsminister og hvilken regjering som dannes.
– Dette ser ut til å bli den villeste og mest kompliserte regjeringsdannelsen i manns minne, skriver Winther videre.
Ingen får flertall
Også danske TV 2 har utgitt en valgdagsmåling. Her får Socialdemokratiet litt bedre resultater enn i DRs med 21 prosent av stemmene. Det er imidlertid også en markant nedgang for Frederiksens parti.
– Hvis valgdagsmålingene stemmer, kan Mette Frederiksen fremdeles bli statsminister, men det blir i så fall veldig tunge regjeringsforhandlinger, skriver politisk journalist og analytiker i TV 2 om målingene.
TV2s valgdagsmåling tyder på at ingen av blokkene får flertall og at Lars Løkke Rasmussens parti kan bli «kongemaker».
- Målingene viser dessuten at:
SVs og Rødts danske søsterparti gjør det godt. - Dansk Folkeparti flerdoblet oppslutningen, men ligger fortsatt langt unna der de var for ti år siden.
SV henter inspirasjon
– Vi er her og henter inspirasjon, sier SVs nestleder Lars Haltbrekken. Han er på Socialistisk Folkepartis valgvake og liker det han ser. Partiet går kraftig fram, til rundt 12 prosent, ifølge valgdagsmålingen.
– Hvis resultatet blir noe i denne retningen, så har de danske velgerne sagt ganske tydelig at de ønsker en regjering som ligger til venstre for dagens regjering, sier Haltbrekken.
Han forklarer Socialdemokratiets nedtur med at de har styrt med blå partier.
– SVs danske søsterparti gjør det veldig mye bedre enn dere?
– SF har også ligget langt nede tidligere. Dette viser at det er mulig å reise seg, sier Haltbrekken.
Blått eller rødt flertall?
Helt inntil valgdagen har det vært jevnt mellom blokkene.
Etter forrige valg i 2022 valgte Socialdemokratiets leder Mette Frederiksen å danne ny regjering «over midten», altså med partier fra blå side, selv med rødt flertall. Hun mente det var nødvendig i krisetider der det var behov for en flertallsregjering og brede forlik. Heller ikke denne gangen vil hun garantere en rød regjering selv om den rødgrønne siden får flertall.

3 weeks ago
11




.jpg)






English (US)