-
Her ligger gigayachten til kai i Bodø – skal være eid av Zuckerberg
I 14-tiden tirsdag ankom yachten «Launchpad» kai i Bodø sentrum.
Yachten er en av verdens største og skal ifølge flere utenlandske medier være eid av Meta-sjef og Facebook-grunnlegger Mark Zuckerberg.
Det er ikke kjent om den amerikanske tech-milliardæren er om bord i båten.
Yachten ble bygd av verftet Feadship i Nederland i 2024 og det er rapportert at skipet har en kostnad på over 3,1 milliarder kroner.
Skipet er designet av den Monaco-baserte nordmannen Espen Øino.
Foto: Marius Eriksen Guttormsen / NRK -
En person pågrepet etter politiaksjon
En person er pågrepet etter en politiaksjon på en adresse i Sandnessjøen.
Politiet har startet med etterforskning.
Foto: NRK -
Ber publikum om tips
I forbindelse med søk etter en person på Sortland etterlyser politiet en blå BMW med registreringsnummer YE 83903.
Politiet ønsker tips på 02800 dersom publikum har informasjon eller observerer kjøretøyet.
-
Ber om full frifinnelse etter motorsag-drap
I dag la forsvarerne og aktor, statsadvokat Hilde Stoltenberg fram sine avsluttende innlegg i saken hvor en mann i 30-årene står tiltalt etter motorsagdrapet i Grane.
Det var i oktober i fjor gikk drapsalarmen i Grane kommune.
Politiet ankom en privatadresse hvor Henrik L. Laukholm Solli (33) ble funnet død, en kvinne var skadet, og tiltalte var til stede.
Mannen, som har erkjent de faktiske forholdene, har i retten nektet straffskyld på alle tiltalepunktene.
Begge de to sakkyndige er enige i sin konklusjon om at mannen i 30-årene lider av paranoid schizofreni.
Statsadvokat Hilde Stoltenberg la i Helgeland tingrett i dag ned påstand om tvungen psykisk helsevern for mannen
Forsvarer Jonas Berge starter med å si at den tiltalte kommer til å tilbringe mange år i behandling for sine psykiske problemer.
Han mener det er grunn til å tro at om han hadde blitt tatt på alvor og fått hjelp tidligere, så hadde ikke denne saken fått den utgangen som den fikk.
Berge mener den tiltalte i Grane saken hadde grunn til å føle seg truet av den avdøde, og den kvinnelige fornærmede i saken.
– Tiltalte hadde kjennskap til avdøde, og at denne skulle være torpedo. Han mente den fornærmede kvinnen skulle ha kommet med trusler mot han. Han var livredd, og var sikker på at han skulle bli drept, sa Berge.
Den tiltaltes reaksjonsmåte må derfor sees på i den sammenheng, og han ville derfor komme den avdøde i forkjøpet.
Berge legger ned påstand om at tiltalte må frifinnes for punkt 1 i tiltalen.
Medforsvarer Anette Fausa tok for seg punkt 2 i tiltalen.
Hun mener det vil være i strid om retten skulle komme til at punkt 2 i saken skulle endres fra grov kroppsskade til forsøk på drap slik bistandsadvokat Erik Lea har prosedert.
– Retten må vurdere hva intensjonen til den tiltalte var. Det kan være en potensielt farlig situasjon når tiltalte snur seg mot fornærmede. Ønsket han å drepe, og var det gjort med forsett? Selv mener tiltalte at han ikke hadde noen tanke om å skade fornærmede, og viste ikke selv at han pekte saga mot fornærmede, sa Fausa.
– Det er dette retten må ta stilling til, la hun til, før hun la ned påstand om at tiltalte ikke kunne dømmes for forsøk på drap.
Når det gjelder grov kroppsskade mener forsvarene det ikke foreligger noe som beviser at tiltalte hadde tenkt å skade fornærmede, og dermed kan ikke tiltaltes forklaring settes til side.
– Tekniske funn styrker også dette. Tiltalte må frifinnes for punkt 2, sa Fausa.
Punkt 3 i tiltalen handlet om vold mot sin tidligere samboer. Også her mente Fausa at mannen i 30-årene måtte frifinnes.
– Han har ikke ønsket å skade tidligere samboer, og mener hans nye diagnose kan forklare handlingsmønsteret. Han ber seg derfor frifunnet for punkt 3, sa Fausa.
Foto: Lars Petter Kalkenberg / NRK -
Advarer om sterk storm i deler av Nord-Norge
Meteorologisk institutt har tirsdag sendt ut gult farevarsel for kraftige vindkast for deler av Nordland og Sør-Troms fra torsdag morgen.
Det er ventet lokalt kraftige vindkast på 27–35 m/s fra sørveis, dreiende nordvest.
– Kan hende sterk storm utsatte steder. Vinden ventes å øke først i vest og minke sist i sør, skriver Meteorologisk institutt i sitt farevarsel.
Meteorologene ber folk sikre løse gjenstander før uværet treffer.
Uværet kan føre til stengte veier og strømbrudd.
Grafikk: Meteorologisk institutt -
Andøya Spaceport avbrøt selv rakettoppskytningen
Operatørene i Andøya Spaceport, som har sikkerhetsansvaret ved anlegget, avbrøt ferden for raketten Spectrum søndag. Dermed falt den ned og eksploderte i havet.
– Det er Andøya Spaceport sitt launch crew som avbryter bæreraketten om den kommer utenfor korridoren som er planlagt for ferden. I dette tilfellet skjedde det, og derfor ble den terminert i henhold til etablerte sikkerhetsrutiner av Andøya Spaceport, sier kommunikasjonsrådgiver Betine Josefine Bjørdal i Andøya Spaceport til NTB.
– Oppskytningen av raketten ble avbrutt etter omtrent 30 sekunder, og den falt rett ned i havet. Oppskytningsplattformen er tilsynelatende intakt, skriver Isar Aerospace i en oppdatering.
Daglig leder og grunnlegger Daniel Metzler kaller den korte ferden en suksess, og mener alle mål ble nådd.
– Vi fikk til og med testet termineringssystemet vårt, sier Metzler.
Politiet bekrefter at det ikke ser ut som noen personer eller infrastruktur skal være skadet. (NTB)
Foto: Eirik Chambe-Eng -
Ber om tvungen psykisk helsevern for drapstiltalt
Statsadvokat Hilde Stoltenberg la i Helgeland tingrett i dag ned påstand om tvungen psykisk helsevern for mannen som står tiltalt for å ha drept ein mann med motorsag i Grane i oktober i fjor.
Stoltenberg sa under sin prosedyre at ho meiner tiltalte ikkje hadde grunn til å skulle føle seg utsett for fare, og at han dermed ikkje kan hevde nødverge.
Ho meiner likevel at drapet blei gjort på grunn av tiltalte sin psykiske tilstand.
Mannen, som har erkjent dei faktiske forholda, har i retten nekta straffskyld på alle tiltalepunkta.
-
Nok en innstilling på Nordlandsekspressen
Ruteturen med reservebåten «Lovund Express» i ruta til Nordlandsekpressen fra Bodø-Helnessund i dag 11:25 med retur 16:15, er innstilt.
– Dette grunnet værforholdene, melder rederiet Boreal.
Det var mandag det ble kjent at rederiet satte inn en reservebåt i ruten. Denne tar kun 48 passasjerer og ikke last.
Foto: Benjamin Fredriksen / NRK -
Enige om at Granedrapstiltalt lider av paranoid schizofreni
Begge de to sakkyndige er enige i sin konklusjon om at mannen i 30-årene, som står tiltalt for drapet etter motorsagdrapet i Grane, lider av paranoid schizofreni.
Det skriver avisen Helgelendingen.
Det var i oktober i fjor gikk drapsalarmen i Grane kommune.
Politiet ankom en privatadresse hvor Henrik L. Laukholm Solli (33) ble funnet død, en kvinne var skadet, og en annen mann var til stede.
I mars ble mannen tiltalt, og de siste ukene har rettssaken gått i Helgeland tingrett.
Mandag la de sakkyndige fram sin rapport etter drapet i Grane.
– Vi har ikke sett noe her i retten som endrer vår konklusjon, sa Steinar Nilssen, som har jobbet med rettspsykiatri siden slutten av 1990-tallet, og anslår at han har avgitt mange hundre erklæringer i retten.
I dag skal forsvarerne og aktor, statsadvokat Hilde Stoltenberg, legge fram sine avsluttende innlegg. Partene i saken skal argumenterer for eller mot i spørsmål om skyld og for hvor lang en eventuell straff skal være.
Foto: Ole-Christian Olsen / NRK -
Ragna (26) skal vere med på pilotprosjekt
Ragna Kornelia Forså (26) frå Mosjøen blir med på eit pilotprosjekt frå NRK frå hausten av, skriv Helgelendingen.
Det er snakk om eit opplæringsprogram for personar med funksjonsnedsetting.
– Det er rett og slett draumen som blir oppfylt, seier Forså til avisa.
NRK har tidlegare skrive om Ragna Kornelia Forså som blei tatt inn i varmen som journalist av Helgelendingen. Det var etter å ha blitt avvist mange gongar i søken etter jobb som ei som nesten er blind.
No jobbar ho i NRK Buskerud i Drammen. Til hausten føyttar ho til Kristiansand for å starte på «Talentprogram for funksjonsmangfald».
Knut Knudsen Eigeland er prosjektleiar for det nye tilbodet som skal bli sett i gang til hausten. Han seier til avisa at det er noko heilt nytt.
– Det er ikkje mange menneske med funksjonsnedsetting som utdannar seg til å bli journalist eller jobbar i mediebransjen, og vi ønsker å lage eit talent- og opplæringsprogram på ti månader for denne gruppa.
Han fortel at det kom over 70 søknadar og at elleve blei valt ut.
-
38 av 43 barnemat-produkter bryter WHO-krav
Flere barnemat-produkter bryter med kravene til WHO om både ernæringsinnhold og markedsføring, konkluderer Forbrukerrådet i en ny rapport.
Forbrukerrådet har vurdert barnematen opp mot krav fra Verdens helseorganisasjon (WHO). Produktene er funnet i norske matbutikker i februar i år.
Av 43 undersøkte barnemat-produkter har Forbrukerrådet funnet at 38 hadde ikke-godkjent markedsføring eller navn. 20 produkter brøt minst ett krav til ernæring og ingredienser. Tolv produkter burde hatt merking om høyt sukkerinnhold, slår rapporten fast.
Foto: Colourbox -
Nordland utan dødsfall i trafikken i første kvartal
I mars omkom seks personer i trafikken, alle i ulykker der tungbil, ATV, traktor eller buss var involvert. Dette er halvparten så mange omkomne som i fjor, da tallene var uvanlig høye. I første kvartal er det registrert 16 personer drept på norske veier.
Dette er viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
Nordland er et av tre fylker som står uten dødsfall i trafikken så langt i år.
Det har vært flere alvorlige ulykker på veiene de siste dagene.
− Utviklingen i antall omkomne i mars var lenge god, men den siste uken har vi sett flere dramatiske ulykker, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen. I en av ulykkene kom en bil i brann da den traff en buss. En fører omkom og den andre ble alvorlig skadet. I den siste ulykken ble en mann drept momentant da han ble truffet av hengeren på en tungbil, sier hun.
− Alle alvorlige ulykker gjør inntrykk på oss. Vi undersøker alle dødsulykker grundig for å tilegne oss kunnskap om hvorfor det gikk galt og hvilke læringspunkt og tiltak som kan hindre lignende i å skje igjen. Målet er nullvisjonen om at ingen skal dø eller bli hardt skadet i trafikken.
Bare menn som døde i mars
Alle som omkom på veiene i mars var menn i alderen 28- 59 år – to i Innlandet, og en i hvert av fylkene Østfold, Rogaland, Akershus og Troms. Så langt i år er 13 av 16 omkomne menn. Tre fylker står uten dødsfall i trafikken i år: Vestfold, Nordland og Finnmark.
Det var mange tungbilulykker i første kvartal. Dette gjelder også for mars, der tre av ulykkene hadde tungbil involvert. Halvparten av ulykkene i mars og i første kvartal var møteulykker.
Tre døde i påskehelgen i fjor
Vi går snart inn i påsken, som er sen i år. I fjor omkom tre den første helgen i påske-utfarten.
− Nå går vi snart inn i en tid der mange skal reise på påskeferie, sier Guro Ranes. Folk kjører stort sett pent, så det er vanligvis ikke mange alvorlige ulykker i påsken, men i fjor startet påskeutfarten på verst tenkelige måte. Da omkom tre mennesker i trafikken. Slik kan vi ikke ha det, sier hun.
− I tillegg til høy fart og ruskjøring, vet vi at mangel på oppmerksomhet forårsaker mange alvorlige ulykker. Mange «multitasker» når de kjører bil, men det er vi alle egentlig veldig dårlige til, sier Ranes.
Derfor oppfordrer Guro Ranes til å ta det med ro og kjøre rusfritt. Og så legger hun til; la maten og mobilen ligge, la andre styre GPS ’en og musikken og hold henda på rattet og blikket på veien. For å kjøre er det eneste du skal gjøre.
Foto: Knut Opeide / Knut Opeide, Statens vegvesen -
Høyre gir Senterpartiets valg honnør
I helgen stemte landsmøtet til Senterpartiet for å fjerne det såkalte normprisrådet fra grunnrenteskatten på havbruk – ofte kalt lakseskatten.
Dermed er det et flertall på Stortinget, gjennom partiene Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti og Senterpartiet, for å avvikle prisrådet.
Saken skal stemmes over i Stortinget i morgen, og stortingsrepresentant fra Høyre, Bård Ludvig Thorheim hyller valget til Sp.
– Jeg vil faktisk gi Senterpartiet honnør for å snu i denne saken, selv om det var Vedum som innførte Norge nye «supperåd» som har fått betegnelsen Normprisrådet, skriver Thorheim i en pressemelding.
Normprisrådet fastsetter normpriser for oppdrettsnæringen, som brukes til å beregne selskapenes skatteplikt.
– Nå vil jeg utfordre Støre-regjeringen og finansminister Stoltenberg til også å snu. Det eneste denne ordningen skaper er mer unødvendig byråkrati i Oslo og problemer for ei kystnæring som bare ønsker å skape verdier, skriver Thorheim.
Foto: BENJAMIN FREDRIKSEN / NRK -
Departementet sier nei til å granske rakettoppskytinga
Rødt krever gransking etter gårsdagens rakettoppskyting på Andøya, men departementet sier nei.
– Raketten havnet midt i sikkerhetsområdet som ble etablert, og det er derfor ingen hendelse eller ulykke som det er naturlig å igangsette ekstern gransking av, skriver statssekretær i Nærings- og fiskeridepartementet, Tomas Norvoll i en e-post.
Det er stortingsrepresentant Geir Jørgensen som krever en ekstern gransking av oppskytingen, som ble avbrutt etter 30 sekunder. Han mener det er viktig å få klarhet i blant andre konsekvensene for naturen.
Mens Norvoll sier at Andøya Spaceport har krav om miljøpåvirkning.
– Oppskyting fra Andøya Spaceport har vært planlagt i flere år, og er underlagt omfattende regulering fra Luftfartstilsynet og andre sektormyndigheter. Det er gjennomført konsekvensutredninger i forbindelse med etableringen, og Andøya Spaceport er underlagt vanlige krav og reguleringer for miljøpåvirkning, sier Norvoll.
Foto: regjeringen.no -
Mener det er provoserende at rakettoppskytningen blir omtalt som en suksess
Søndagens rakettoppskyting av «Spectrum» på Andøya endte med heftig eksplosjon i havet.
Selv om raketten styrtet ned i havet etter rundt 30 sekunder, blir oppskytinga omtalt som en suksess.
Det mener Svein Hammer, stortingskandidat for Nordland MDG, er provoserende.
I en pressemelding fra Miljøpartiet de grønne sier han at dette avspeiler en menneskesentrert tankemåte, der sårbar natur ikke tas nok på alvor.
– En voldsom eksplosjon er ingen suksess for fiskene og fuglene. Vi får også spredning av miljøgifter i et verdifullt naturområde. I dag er de fleste enige om at vi må slutte med dumping av søppel i havet, og så godtar vi likevel dette?, sier Hammer.
Han mener det er imponerende at Norge sikrer at Europa har veletablert romfartsteknologi, men det betyr ikke at det som skjer kan fritas fra kritisk debatt.
– I mars gyter torsken langs norskekysten. Området utenfor Andøya er viktig her. Samtidig er fuglene snart klar for hekking. Dette må det tas hensyn til.
Foto: Trond Erlend Willassen / Nordland fylkeskommune -
Mulig boligbrann var tørrkoking
Klokka 14.30 i dag rykka nødetatene ut til en bolig i Rønvika i Bodø etter melding om røykutvikling.
Det viste seg å være tørrkoking som var årsak til røykutviklingen, ifølge politiet.
Beboeren ble undersøkt av helse.
-
Fikk «eggstra» fin premie etter kremkamp
Keeperen til Bryne FK, Jan De Boer, fikk seg en overraskelse etter 0-1-tapet mot Bodø/Glimt, søndag.
Av sponsoren Steinsland & Co fikk han fire brett med egg til odel og eie.
Stuntet har fått oppmerksomhet internasjonalt, og har blitt delt av Facebook-kontoen til BBCs Match of the day, som har 6,5 millioner følgere.
Nederlenderen reddet blant annet straffespark fra Jens Petter Hauge, og forhindret 0,62 xG, eller forventede mål, da hjemmelaget tapte knepent, etter scoring av spiss Kasper Høgh.
– Det er gøy det, vi skjønte jo kanskje at det kom til å gå viralt. Det handler om at vi har ganske tydelig på landbruksprofilen vår de siste årene. Å løfte fram lokal identitet. Det skulle bare mangle at vi gir jærske råvarer som premie til de beste spillerne, sier markedsansvarlig i Bryne, Bjørn Hagerup Røken.
Det er ikke bare egg som kommer til å pryde de beste brynespillerne i tiden som kommer.
– Nå er det ikke sesong for så mye grønnsaker, men når de første blomkålene kommer så blir det et brett med blomkål som blir premien. Mot Haugesund neste kamp, blir det gårdsmelk.
Han understreker at det er den beste Bryne-spilleren som får nyte de «jærske» råvarene.
– Vi skal skåne Patrick Berg for å ta med flere brett med egg med på flyet til Bodø.
De Boer selv hadde blitt glad for eggene, men hadde delt godene med lagkameratene. TV 2 har en video der han ser ganske forvirret ut når han får tildelt premien.
– Han innså fort at han ikke klarte å ta med seg alt, så han ga bort til andre også. Han har ikke vært her så lenge, men nå han skjønner hva slags klubb han har kommet til, ler Røken.
Foto: Svenn Olav Sele / Bryne FK -
– Milepæl for Nord-Norge
Mandag startet produksjonen fra oljefeltet Johan Castberg i Barentshavet. – Et viktig energiprodukt for Europa, sier Equinor-direktør.
«Feltet styrker Norges rolle som en pålitelig og langsiktig energileverandør», skriver Equinor i en pressemelding.
Ifølge selskapet kan Johan Castberg produsere 220.000 fat olje per dag på det meste, og utvinnbare volumer er estimert til mellom 450 og 650 millioner fat.
– Dette er ikke bare en milepæl for Equinor og våre partnere, men både for Norge og ikke minst Nord-Norge, sier Geir Tungesvik, konserndirektør for prosjekter, boring og anskaffelser i Equinor, til NTB.
Han påpeker at 95 prosent av leveransene i driftsfasen kommer fra norske leverandører, og at hver tredje ansatt som jobber på Castberg-feltet, bor i Nord-Norge.
– Så Nord-Norge får en god andel her, sier Tungesvik.
Foto: Lars Morken / Equinor -
Nordlandsekspressen innstilt igjen
I morges kom beskjeden om at morgenturen med Nordlandekspressen mellom Sandnessjøen og Bodø var innstilt.
Årsaken var mannskapsmangel.
Nå varsler Boreal Sjø at ruteturen fra Bodø-Svolvær med avgang mandag kl.18:00 med retur fra Svolvær tirsdag morgen klokka 06:00 innstilles. Dette skyldes mannskapsmangel.
NRK fortalte i helga om båtruta mellom Sandnessjøen og Lofoten så langt i år har vært innstilt mer enn 80 ganger.
Innstillingene skyldes både dårlig vær, mannskapsmangel og tekniske årsaker.
-
Rykker ut til mulig boligbrann i Bodø
Politi og brannvesen har fått melding om røykutvikling fra en bolig i Rønvika i Bodø. Nødetater på vei til stedet.
Gir fra seg Pelle-materiale 01:21
Neste