Johannes Høsflot Klæbo (29) slo hodet og pådro seg hjernerystelse for åtte dager siden. Fredag kveld var han tilbake og vant verdenscuprennet over 10 km klassisk i USA.
Andreas Fjorden Ree hadde en ekstremt sterk avslutning, men Klæbo hadde fordelen av et senere startnummer og vant.
Det er hans 112. verdenscupseier.
– Ingenting biter på ham, sa en hoderystende Viaplay-ekspert Åge Skinstad om Klæbo, som var i aksjon for første gang siden dramaet i Drammen-sprinten, der han pådro seg en lett hjernerystelse.
– Jeg må være litt forsiktig ennå. Hvis jeg begynner å kjenne hodepine, må jeg stoppe, fortalte han til Viaplay på forhånd.
– Jeg gidder ikke å dra med meg noe langt ut over våren, fortsatte Klæbo, som innrømmet at det var en vanskelig avgjørelse å dra over til USA.
Snøen lavet ned og gjorde 10-kilometeren til en kraftanstrengelse.
– Jeg skulle ikke gå sprinten uansett. Hvis jeg kommer til mål i dag, så er det større sjanse for at jeg stiller på 20 km skøyting søndag, sa Klæbo til Viaplay før løpet.
På spørsmål om det var viktig å vinne verdenscupen for distanserenn (i tillegg til at han allerede har vunnet både totalt og sprintcupen), svarte Klæbo:
– Jeg bryr meg ikke så mye om distansekula.
Da Harald Østberg Amundsen – som lå tre poeng foran Klæbo i distansecupen før løpet – fikk høre det, var meldingen klar:
– Det er bare bullshit! Jeg kjenner Johannes!












English (US)