Har stilt opp sammen i 20 år: Nå nekter Erna

1 day ago 7


SmartFishFarm - Automatic
SkyRadio.no



Erna Solberg og Sindre Finnes:

I over 20 år har Erna Solberg fått med seg ektemannen Sindre Finnes på intervjuer og bilder under nær samtlige landsmøtene i Høyre. Men i år nekter hun.

 Høyre, Erna Solberg, Trond Solberg og Espen Sjølingstad Hoen / VG / NTB
IGJEN OG IGJEN: Sindre Finnes og Erna Solberg har flere ganger stilt opp sammen på Høyres landsmøte. Her fra landsmøtene i 2018, 2009, 2004, 2023 og 2016 Foto: Høyre, Erna Solberg, Trond Solberg og Espen Sjølingstad Hoen / VG / NTB

Publisert 19.03.2025 06:17

– Sindre har gjort mer for likestillingsarbeidet i Norge enn de aller fleste, sa daværende leder i Høyres kvinnenettverk, Julie Brodtkorb, fra talerstolen under Høyres landsmøte i 2011.

Hun og kvinnenettverket valgte å bruke Høyres landsmøte til å hedre Sindre Finnes med en pokal for hans innsats for partiet og kona Erna Solberg.

Sindre, Sindre, Sindre

Også ved nær samtlige andre landsmøter Høyre har hatt gjennom de 21 årene Erna Solberg har vært partileder har Sindre Finnes blitt vist frem, intervjuet og fotografert.

 Høyre
POKAL: Julie Brodtkorb deler ut en pokal for hans innsats for partiet Høyre og kona Erna Solberg under landsmøtet i 2011. Foto: Høyre
  • Før valget i 2013 stilte de to opp under landsmøtet i et intervju der de fortalte Sunnmørsposten om hvordan de planla å flytte inn i Statsministerboligen. 
  • I 2016 fortalte Solberg og Finnes til VG under landsmøtet om hvordan de forberedte seg på å besøke president Barack Obama i Det hvite hus.
  • Og under landsmøtet i 2018 holdt Sindre Finnes rundt Erna Solberg i et intervju med VG der de fortalte om sitt samliv.

For å nevne noen få eksempler.

Vil ikke gjøre intervju sammen nå

Men i år blir det ikke noe fellesintervju med paret som nå forsøker å gjeninnta Statsministerboligen, ifølge Høyre.

TV 2 inviterte i forrige uke Solberg og Finnes til et intervju sammen i forbindelse med landsmøtet.

«Vi kommer til å prioritere henvendelser som handler om landsmøtet, programbehandlingen som skal skje der og relaterte politiske saker», skriver kommunikasjonssjef Cato Husabø Fossen i en epost til TV 2 fredag forrige uke.

I helgen skal Høyre for første gang samles til landsmøte etter aksjeskandalen til partileder Erna Solberg og hennes ektemann.

 Espen Sjølingstad Hoen / VG / NTB
SAMMEN: Sindre Finnes og Erna Solberg sammen på Høyres landsmøte i 2009 Foto: Espen Sjølingstad Hoen / VG / NTB

I dagene før og etter lokalvalget i 2023 avslørte E24 at Sindre Finnes i all hemmelighet hadde kjøpt og solgt aksjer fra Statsministerboligen bak Slottet i Oslo mens Solberg var statsminister.

Tause sammen

Etter skandalen har Solberg og Finnes aldri stilt opp til noe intervju sammen, selv om de ved noen anledninger har vist seg sammen.

TV 2 har også kontaktet Sindre Finnes og spurt om han vil stille til intervju. Men ifølge Finnes er det Høyre som bestemmer:

Når TV 2 tar kontakt gir Finnes beskjed om at han ikke vil ta stilling til intervjuforespørselen og at TV 2 må diskutere dette med Høyres kommunikasjonssjef.

Om det vil skje noe intervju med Finnes og Solberg før høstens stortingsvalg 8. september er tilsynelatende også i det blå.

«Et eventuelt fellesintervju med henne og Sindre må vi komme tilbake til på et senere tidspunkt. Som Sindre tidligere har opplyst både til TV 2 og andre medier, har han ikke noe ønske om å gjøre intervjuer nå.» skriver Fossen.

Blir ikke med

TV 2 har siden torsdag forrige uke forsøkt å få svar fra Høyre på om Sindre Finnes i det hele tatt ville delta på årets landsmøte.

– Det vet jeg faktisk ikke ennå. Jeg får se, svarte Solberg til TV 2 torsdag.

Men tirsdag ettermiddag kom svaret fra kommunikasjonssjef Fossen om at Finnes «ikke skal delta på landsmøtet i helgen».

 Da påtroppende Høyre-leder, Erna Solberg, og Sindre Finnes, fotografert sammen på landsmøtemiddagen i 2004.
21 ÅR SIDEN: Da påtroppende Høyre-leder, Erna Solberg, og Sindre Finnes, fotografert sammen på landsmøtemiddagen i 2004. Foto: Trond Solberg / VG / NTB

– I år passet det ikke, skriver han.

Ingen dans

Senest på landsmøtet i 2023, bare måneder før aksjeskandalen sprakk, svingte Erna Solberg og Sindre Finnes seg på dansegulvet under partiets landsmøtefest. Det var sist gang partiet holdt landsmøte.

– Vi liker å danse og synes det er altfor få steder folk på vår alder kan gå ut og danse. Og Sindre, han stiller opp! sa en energisk Erna Solberg på dansegulvet til VG den gang mens de danset til Justin Timerblakes hitlåt «Can't stop the feeling».

Men i år blir det altså ingen dans med ektemannen hun har vært gift med siden 1996. Hvilke planer Finnes isteden har for helgen har ikke TV 2 fått svar på.

For ordens skyld: Lars Joakim Skarvøy er venn og tidligere kollega av Cato Husabø Fossen fra de jobbet som journalister i VG. Fossen var også forlover for Skarvøy i 2021.

Read Entire Article

Live Support is offline. Click Here to leave a message