Hanne Ørstaviks nye roman spør blant annet om livet er verdt å leve

3 hours ago 2



Hanne Ørstaviks nye roman trives i den rike gnisningen mellom empati og egoisme.

Hanne Ørstavik (55) har et imponerende og rastløst forfatterskap, mener Aftenpostens anmelder. Foto: Jan Tomas Espedal / Aftenposten

Publisert: 07.09.2025 08:34

Har du sett det kjente synsbedraget tegnet av William Ely Hill i 1915? Mange av oss voksne har vært borti det svart-hvite bildet: Du ser en ung kvinne som vender seg bort. Eller så ser du en gammel kvinne i profil. Illusjonen er at begge kvinnene er der samtidig, men hjernen vår organiserer informasjon inn i forgrunner og bakgrunner – hva bildet er og hvilken kvinne du ser, kommer an på hva du ønsker å se.

Den samme gnisningen er noe av essensen i Ørstaviks imponerende og rastløse forfatterskap. Hva ser du? Er det realistisk eller poetisk? Er det nysgjerrig eller lukket? Er det virkelighet eller fiksjon?

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article