Granat­saken: Barne­vernet hentet 13-åring etter eksplosjonen

7 hours ago 4



En av 13-åringene som ble tatt etter granat­angrepet i Pilestredet ble plukket opp i nærheten av åstedet av barnevernet.

 Gabriel Aas Skålevik / VG Foto: Gabriel Aas Skålevik / VG
Oppdatert torsdag 23. oktober kl. 12:37

Det bekrefter politiadvokat Henrik Rådal i Oslo politidistrikt overfor VG.

– Politiet vet som tidligere nevnt at de to 13-åringene ankom åstedet med buss. En av dem ble anholdt på stedet av åstedsvitner, mens den andre gutten ble hentet i nærheten av åstedet av barnevernet som på det tidspunktet ikke var kjent med saken, skriver han i en e-post.

Bilde av Henrik RådalHenrik Rådal

Politiadvokat

VG har vært i kontakt med barne- og familieetaten i Oslo kommune.

– Vi kan hverken avkrefte eller bekrefte politiets opplysninger i en enkeltsak. Det er på grunn av personvernlovgivningen og det rammes av barnevernets taushetsplikt, sier kommunikasjonssjef Cathrine Slaaen til VG.

VG har stilt flere spørsmål om guttenes bevegelser denne kvelden, blant annet hvor 13-åringen ble hentet. Politiet har ikke besvart disse spørsmålene.

13-åringens forsvarer, Øystein Storrvik, ønsker ikke å kommentere denne saken.

Les også: Politiet: 13-åringene hadde granatene med på bussen

Rekruttert til voldsoppdrag

Det var tirsdag 23. september at de to 13-åringene ble pågrepet etter at en håndgranat gikk av i Pilestredet i Oslo sentrum.

Angrepet som settes i sammenheng med bortføringen av en 24 år gammel Oslo-mann noen dager i forveien. Politiet mener at 13-åringene ble rekruttert til et voldsoppdrag på vegne av kriminelle.

Politiet har opplyst til NRK at de mener at rekrutteringen skjedde gjennom TikTok.

VG har tidligere skrevet at politiet mener at 13-åringene hadde granatene med seg på bussen til åstedet.

Politiet har ikke ønsket å fortelle hvordan 13-åringene bar eksplosivene, hvor lenge de satt på bussen eller hvilken rute de tok.

Read Entire Article