Forfatter: – Hun har ikke gjenopprettet tillit gjennom svarene hun ga

1 day ago 1



Akkurat nå

Statsviter og forfatter mener svarene ikke er god nok til å gjenopprette tillit.

Kommentator Harald Stanghelle i Aftenposten mener at kronprinsessen ikke svarer på enkelte av kjernespørsmålene i NRK-intervjuet. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Fredag morgen publiserte NRK et snaut 21 minutter langt intervju med kronprinsesse Mette-Marit og kronprins Haakon.

Det skjer syv uker etter at Epstein-dokumentene viste at kronprinsessen har hatt langt mer omfattende kontakt med seksualforbryteren Jeffrey Epstein enn tidligere kjent.

– Hun svarer ikke konkret på et par av de vanskeligste spørsmålene, kjernespørsmålene, og da tenker jeg spesielt på denne e-posten der hun har googlet ham og skriver at «det ser ikke bra ut». Det sier hun nå at hun ikke husker, sier Stanghelle til NRK Nyhetsmorgen.

– Etterlater mange spørsmål

Statsviter og forfatter Kim Arne Hammerstad har skrevet bok om politiske skandaler. Han mener intervjuet med kronprinsessen etterlater mange spørsmål

– Hun har hatt syv uker til å forberede samtalen med NRK og kravet til utfyllende informasjon er høyt, men måloppnåelsen ble dessverre lavt, sier Hammerstad til Aftenposten.

– Hun har ikke gjenopprettet tillit gjennom svarene hun ga, sier han.

Kim Arne Hammerstad

Statsviter og forfatter av boken «Politiske skandaler: Sex, korrupsjon og maktkamp»

– Slår veldig tilbake i måten å opptre på

Stanghelle mener at intervjuet motbeviser påstandene om at det er isfront på Slottet og viser til at Kongehuset ser ut til å stå samlet i denne saken:

– Vi møter jo en veldig berørt kronprinsesse, og vi møter også et kronprinspar som står der. De snakker veldig raust om hverandre. Hun snakker også raust om sine svigerforeldre. Og den støtten hun har fått i denne fasen. Sånn sett slår de veldig tilbake i måten å opptre på, mot påstander i skandalepressen om isfront på Slottet og masse spekulasjoner rundt deres eget ekteskap.

I noen av spørsmålene sier kronprinsessen at det er privat.

– Jeg kan skjønne at Norges mest flombelyste familie er nødt til å ha et privat rom. Det er en slags æreskodeks på slottet, du snakker ikke om vennene dine, du eksponerer dem ikke, sier Stanghelle.

– Vi husker for eksempel alt bråket rundt leie av en yacht under en sommerferie, der de svarte på mye, men nektet å svare på hvem som eide denne yachten. Altså hvem som hadde gitt dem denne feriegaven.

Det var i 2015 at hverken kongeparet eller kronprinsparet selv ville opplyse om hvem det var som betalte for kronprinsparets yachtcruise i Middelhavet. Tidligere har kronprins Haakon sagt at de var på besøk hos en venn, men han ville ikke oppgi hvem denne vennen var.

Kronprinsesse Mette-Marit fremsto preget under intervjuet med NRK. Foto: NRK / NRK

– Dette kommer til å skje igjen

Kongehusekspert Ole Jørgen Schulsrud-Hansen sier kronprinsparet fremsto som folk som «hadde hatt sitt å stri med» de siste ukene. Han er likevel ikke fornøyd med svarene fra kronprinsessen.

– Det er gitt svar, men om de svarene er fullendte, det synes i hvert fall ikke jeg, sier han på Nyhetsmorgen-sendingen til NRK.

– Det blir stilt en del A-spørsmål, og det blir gitt svar på det. Men når hun kommer da med oppfølgingen, om har man sagt A, så må man si B, og da gir hun ikke dette, sier han.

Ole Jørgen Schulsrud-Hansen

kongehuseskpert

Han reagerer også på at kronprinsessen sier at det kongelige hoff og Utenriksdepartementet ikke har kjennskap til vennene kronprinsparet omgås privat.

– Hvis det er tilfelle, da kommer dette til å skje igjen, sier Schulsrud-Hansen.

Han mener heller ikke kronprinsessen svarer godt nok på hva hun fant da hun ifølge seg selv hadde googlet Epstein i 2011. Kronprinsessen sier hun ikke husker hva hun fant.

– Om hun så googlet han og fant ut at han var en dømt seksualforbryter eller at hun googlet og fant noe annet ville vært et bedre svar enn det vi fikk, sier Schulsrud-Hansen.

Han mener svaret kan bidra til å skade troverdigheten hennes mer.

Har du sett intervjuet?

Ja, jeg synes kronprinsessen svarte godt for seg.

Ja, men her er det fortsatt mye som ikke er besvart.

Har sett det, men har ingen mening om innholdet.

Har ikke sett det.

Read Entire Article