-
Tiltalt for råkjøring
Ei kvinne i 20-årene fra en kommune sør i Norge er tiltalt for å ha kjørt i 146 km/t i en 80-sone på E6 i Hemnes en fredag i juli i år.
Saka kommer opp for Helgeland tingrett i høst.
Det kan bli satt fram krav om at tiltalte mister førerkortet.
-
Storavtale for E6-prosjekt i Nordland
Nordland Betong har inngått en omfattende avtale med Skanska om levering av all ferdigbetong til det store E6-prosjektet i Sørfold kommune.
Avtalen omfatter både sprøytebetong til tunnelsikring og konstruksjonsbetong, og har en verdi på flere hundre millioner kroner.
Prosjektet strekker seg fra Megården til Sommerset og inkluderer tre tunneler på til sammen 13,8 kilometer, 6,9 kilometer vei i dagen og to større brukonstruksjoner på totalt 730 meter.
Totalt skal det leveres rundt 90.000 kubikkmeter betong over en periode på 4–5 år.
– Dette er en svært viktig kontrakt for oss og sikrer arbeid i mange år fremover, sier daglig leder Tore Mosand i Nordland Betong.
Produksjonen skal skje fra Fauske, hvor selskapet vil investere i økt kapasitet sammen med transportpartnerne Hermod Jensen Betongtransport og Øyvind Jensen Termotransport.
-
Flyplassansatt er tiltalt for å ha vært ruspåvirka på jobb
Påtalemyndigheten mener det er bevist at en bodømann var ruspåvirka på jobb på flyplassen i Bodø.
Det var tidlig sommeren 2025 klokka 06:08 at en ansatt ved Bodø lufthavn jobba som stuer – til tross for at han var påvirka av alkohol.
Blodprøver tatt av han en time senere viste en alkoholkonsentrasjon på 0,31 promille.
En stuer har ansvar for å laste, losse og ordne bagasje og frakt på og av fly.
Mannen er tiltalt for overtredelse av Luftfartsloven.
Tiltalen er tatt ut av statsadvokat Stig Morten Løkkebakken. I november er det satt av en dag til å behandle saken i Salten og Lofoten tingrett.
Foto: Kasper Holgersen -
Vesteråling dømt for overgrep mot barn
En mann fra Vesterålen er dømt for seksuelle overgrep mot et barn som var mellom 14 og 16 år da overgrepet skjedde, skriver vol.no.
Overgrepene skal ha skjedd ved to ulike anledninger for over to år siden.
Det andre tiltalepunktet var å ha fått et barn til å utvise seksuelt krenkende atferd i en videosamtale.
Det tredje punktet i tiltalen gjelder oppbevaring av bilder og video, her var retten delt.
Retten konkluderte med at mannen var skyldig etter alle tre punktene i tiltalen, og han dømmes til fengsel i ni måneder.
Mannen er tidligere dømt til fengsel for et seksuelt overgrep mot et barn. Retten mener dette teller i skjerpende retning for straffen.
At saka har ligget lenge hos politi og påtalemyndighet gjør at straffen reduseres med tre måneder.
Mannen må betale 120.000 kroner i oppreisningserstatning og tåle inndragning av to datamaskiner.
Forsvarer Trygve Andreas Sverdrupsen sier til avisen at de nå vurderer om dommen skal ankes.
-
Oppdrettslaks har dukka opp i elver – ukjent hvor de kommer fra
Oppdrettslaks har dukka opp i elver i Nordland, melder Fiskeridirektoratet.
De siste dagene er det fanga og observert blank oppdrettslaks i flere elver sør i fylket. Fiskeridirektoratet vet ikke hvor laksen har rømt fra.
– Fiskeridirektoratet kan per i dag ikke knytte fangstene til noen kjent rømming og har bedt aktuelle oppdrettsselskaper i området om å gjøre nødvendige undersøkelser på sine lokaliteter, skriver direktoratet på sine nettsider.
Fisken som er fanga, er på mellom 5 og 7 kilo og er fanga i tre vassdrag inne i Tosenfjorden, samt i Lomselva i Velfjorden.
Fiskeridirektoratet ber om at publikum tipser dem om fangst og observasjon av oppdrettslaks i området.
Foto: Mowi -
Mann og kvinne fra Vågan omkom i trafikkulykka i Lofoten
Det var Tone Angelsen (43) og Robin Ellingsen (38) som omkom i trafikkulykken ved Gimsøybrua i Lofoten natt til 4. september 2025.
Begge de to som omkom i ulykka var hjemmehørende i Vågan kommune i Lofoten.
I anledning dødsulykka ved Gimsøybrua blir det åpen kirke i Lofotkatedralen i dag, fredag, mellom kl. 17–19.
– Mulighet til lystenning, stillhet og samtale med prest og representant for kriseteamet. Alle som ønsker det, er varmt velkommen, melder Vågan kirke.
-
SSB: 4 av 10 har forhåndsstemt
Per 3. september 2025 hadde 1.537.000 personer forhåndsstemt til stortingsvalget 2025.
Dette utgjør 38 prosent av alle stemmeberettigede, og føyer seg inn i trenden der flere velger å stemme i god tid før selve valgdagen, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB).
Rådgiver Hans Martin Corneliussen i SSB tror en tidligere rekord blir slått i dag.
– Rekorden fra 2021 er nok slått når muligheten for å forhåndsstemme avsluttes fredag 5. september, sier han i pressemeldingen.
Foto: Adrian Dahl Johansen / NRK -
Hanegaling skaper reaksjoner – nå griper kommunen inn
En galende hane har skapt frustrasjon og søvnløshet for en frustrert nabo og hans familie i Narvik i flere måneder. Nå varsler kommunen at de tar tak i saka, skriver avisen Fremover.
Naboen har fortalt Fremover om mislykkede forsøk på å løse konflikten direkte, hvorpå han skal ha blitt møtt med et «Nice» og tommel opp fra haneeieren da han varsla at kommunen ville bli neste stopp i nabokonflikten.
Haneeieren har nå fått et offisielt pålegg om å komme med skriftlige opplysninger vedrørende hønse- og haneholdet på eiendommen. Fristen for å svare på dette pålegget er satt til 22. september.
I tillegg varsler kommunen ei befaring av eiendommen der hanen holder til, skriver Fremover. (Hanen på bildet har ikke noe med saka å gjøre)
Foto: Kari Nygard Tvilde -
Bortvist fra sentrum etter slagsmål
En berusa mann ble i natt bortvist fra Leknes sentrum på etter å ha vært involvert i et slagsmål.
Mannen blir anmeldt, også på grunn av ordensforstyrrelse, melder politiet i Nordland.
-
Ble stoppa i kontroll – kjørte for fort
To førere fikk fartsbot i en kontroll ved Kråkdalen i Mosjøen.
Høyeste hastighet var 81 km/t i en 60-sone, skriver politiet.
-
Ferge dundret inn i kai i Lofoten
– Jeg er dypt bekymret for samferdselen i Lofoten, sier ordføreren i Moskenes Hanna Sverdrup som har fått oversendt bilder som viser skadene.
Det var fergen fra Bodø til Lofoten som kjørte inn i fergekaia torsdag kveld.
Fergene fra Bodø til Moskenes er hovedfartsåren over til de berømte øyene i nord.
Ulykken skjer kun dager etter at Knutstadbrua på E10 fikk så store skader at den måtte stenges, samt at det er nattestengt tunnel ved Nappstraumen.
Sverdrup understreker at de nå er uten kai og den viktige brua.
-
7500 høns må avlives
Det er påvist høypatogen fugleinfluensa hos en eggprodusent i Hadsel kommune i Nordland, skriver Mattilsynet i en pressemelding.
I anlegget som har fått påvist smitte, er det 7500 verpehøns.
Alle fjørfe i anlegget skal avlives av hensyn til dyrevelferden og for å hindre videre smitte, ifølge Mattilsynet.
Det er svært lite sannsynlig at mennesker kan bli smittet av fugleinfluensa ved å spise egg og kjøtt fra fjørfe.
Det er et pågående utbrudd av fugleinfluensa hos ville fugler i Troms og Nordland.
-
Person stanset med for høy hastighet på el sparkesykkel
Politiet i Nordland melder at de har stanset en person på sparkesykkel i Sortland.
Personen skal ha justert hastigheten på elsparkesykkelen sin utover de lovlige 20 kilometerne i timen.
Politiet har tatt beslag sparkesykkelen og oppretter sak.
-
421 kunder uten strøm på Sømna
På Lineas strømbruddskart står det at 421 kunder er uten strøm i Sømna.
Brønnøysunds Avis omtalte saken først.
Strømtilførselen til området er berørt etter feil i strømnettet.
Strømbruddet skjedde i seks-tiden torsdag kveld.
Det pågår feilsøking og vil rettes opp så snart feilen er registrert.
Antatt rettetid er satt til klokken 21.00.
Foto: Linea / strømbruddskart -
Bodøværing fra start mot Finland
Både Martin Ødegaard og Erling Braut Haaland er med fra start når Norge møter Finland klokken 18.00, samt bodøværingen Andreas Schjelderup.
Landslagssjef Ståle Solbakken har valgt ut følgende elleve, og starter i en 4-3-3-formasjon.
Egil Selvik – Julian Ryerson, Kristoffer Ajer, Leo Skiri Østigård, David Møller Wolfe – Martin Ødegaard, Sander Berge, Felix Horn Myhre – Oscar Bobb, Erling Braut Haaland, Andreas Schjelderup.
Til TV 2 melder Solbakken at både Ødegaard og Haaland skal byttes ut i pausen; tirsdagens kamp mot Moldova er langt viktigere.
Foto: FILIPE AMORIM / AFP / NTB -
Brann i batterier
Politiet i Nordland melder om brann i en garasje i sentrum av Værøy.
– En del røyk på stedet. Brannvesenet har nettopp ankommet stedet.
Det var hos Lofoten Viking det er brann eller røykutvikling.
Klokken 18.10 melder politiet at flammene er slått ned.
–Det er ikke meldt om noen personskader. Det er fortsatt mye røyk i området.
Klokken 18.47 melder politiet at det har vært brann i noen batterier inne på et rom.
– Det jobbes med å få ned temperaturen for å unngå ytterligere fare.
-
Ofotbanen og Nordlandsbanen stengt tre steder på grunn av ras og rasfare
Både Nordlandsbanen og Ofotbanen er stengt. Lørdag gikk et jordskred i Levanger over jernbane og E6. Tirsdag kveld raste en stor steinblokk ned på jernbanesporet ved Katterat på Ofotbanen.
Også forbindelsen mellom Mo i Rana og Bjerka er stengt på Nordlandsbanen på grunn av rasfare.
Regiondirektør Thor Brækkan i Bane Nor forteller til NRK at de holder på å fjerne den store steinblokka på Ofotbanen.
– Prognosen for åpning av banen er klokken 18 i dag, sier han.
Godstrafikken ble hardt rammet av raset i Levanger.
– Det er ikke mulig å si noe om når jernbanen vil åpne igjen i Levanger. Det kan ta ganske lang tid før den åpner.
Statusen på banen mellom Mo i Rana og Bjerka er at Bane Nor må inn og rassikre.
– Prognosen er at vi kan åpne sporet igjen fredag klokken 15, sier han.
På samme strekning skal de bygge et rasfare-anlegg i løpet av høsten.
Foto: Bane NOR -
Skal skyte opp amerikanske gjenbruksraketter
Andøya Space har signert avtale med det amerikanske romselskapet Astrobotic Technology.
Avtalen handler om bruk av Andøya som oppskytnings- og landingssted for gjenbrukbare raketter.
I en pressemelding skriver Andøya Space at dette er en banebrytende utvikling for den europeiske romindustrien.
– Dette partnerskapet er avgjørende for å opprettholde og forbedre den strategiske rominfrastrukturen i Europa. Samarbeidet tar sikte på å gi strategisk autonomi, økt respons og raskere distribusjon av nye evner, til fordel for både kommersielle og offentlige interessenter.
Selskapet skal skyte opp amerikanske gjenbrukbare raketter.
Oppskytingskampanjen med det amerikanske selskapets Xodiac-rakett planlegges fra Andøya allerede fra 2026.
Foto: Andøya Space / Andøya Space -
Etterforsker grov voldshendelse i Fauske
Politiet etterforsker en grov voldshendelse som fant sted i Fauske sentrum natt til lørdag 30. august.
Den fornærma er en mann i 40-åra.
Politiet ønsker å komme i kontakt med personer som har oppholdt seg i Fauske sentrum i området Marmortorget og Torggata i tidsrommet klokken 03:30 - 04:00.
De ber publikum om å ta kontakt med politiet på telefon 02800 dersom du befant deg i området det aktuelle tidsrommet.
– Vi mistenker at det er en eller flere personer som står bak. Vi vil gjerne ha tips fra publikum hvis noen har sett noe selv om de kanskje ikke tror det er viktig, sier politifullmektig Jacob Monsen til NRK.
Han sier at etterforskningen dreier seg om en alvorlig voldshendelse som har ført til alvorlig skade. Saken ble anmeldt av fornærmede sine nærstående.
Det er ikke foretatt noen vitneavhør enda.
Torsk spiser torsk 00:26
Neste