-
Flere hoteller på Helgeland rammes av streik
Klokken 08.00 søndag ble streiken i hotell- og restaurantbransjen kraftig utvidet.
Alle hoteller i Mo i Rana, Sandnessjøen, Mosjøen og Brønnøysund tas ut i streik. Det sier regionleder i Fellesforbundet Nord-Norge, Per Christian Jacobsen, til NRK.
Fellesforbundet og Parat har streiket i to uker nå, og partene er fortsatt langt fra hverandre. Det vanskeligste å bli enige om, er forskuttering av sykepenger - og høyere lønn.
Han forventer at streiken i det minste varer til tirsdag, da skal han på mønstringsmøter til de streikende langs hele Helgeland.
1161 arbeidstakere organisert i Fellesforbundet, gikk kl 08.00 ut i streik. Fellesforbundet, som er del av LO, har nå 3858 medlemmer i streik ved 286 bedrifter. I tillegg kommer ytterligere 330 streikende organisert i Parat, som er tilsluttet YS.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK -
Hotellstreiken utvidet
Klokken 08.00 søndag ble streiken i hotell- og restaurantbransjen kraftig utvidet.
1161 arbeidstakere organisert i Fellesforbundet, gikk da ut i streik. Fellesforbundet, som er del av LO, har nå 3858 medlemmer i streik ved 286 bedrifter. I tillegg kommer ytterligere 330 streikende organisert i Parat, som er tilsluttet YS.
Det siste streikeuttaket rammer større hoteller og kantiner ved store industribedrifter, i tillegg til forpleining ved industrianlegg.
Streiken har vart siden 29. april.
Det er kravet fra Fellesforbundet og Parat om at arbeidsgiver må forskuttere sykepenger som vanskeliggjør enighet i forhandlingene mellom de to forbundene og NHO Reiseliv.
Foto: Lokman Ghorbani / NRK -
Formen faller på sesjon: – Alarmerende
Bort med skrolling og skjerm. Både idretten og skolen spiller en viktig rolle for Forsvaret for å få opp formen til rekruttene:
-
Ny torskesatsing på Helgeland
Etter over tre års arbeid har Morhua AS fått grønt lys for sin første oppdrettslokalitet for torsk.
Det opplyser selskapet selv i en pressemelding torsdag.
– Morhua AS fikk forrige uke endelig godkjenning for sin første torskelokalitet, Tennskjæret, som ligger i Nesna kommune på Helgeland. Lokaliteten omfatter tre konsesjoner med en samlet maksimal tillatt biomasse (MTB) på 2 340 tonn, skriver selskapet og legger til at vedtaket kommer etter en lang prosess, der søknaden har vært til behandling i over to år.
Nå går de fra planlegging til realisering.
Foto: NTB -
Moskenes sender sykehjemspasienter til nabokommunen
Det er for tiden helt fullt ved sykehjemmet i Moskenes. For å sikre et forsvarlig helsetilbud har kommunen sett seg nødt til å kjøpe sykehjemsplasser hos nabokommunen Flakstad.
Samtidig står en hel avdeling tom fordi kommunen ikke har personell til å holde åpent.
Saken kom opp under spørretimen i formannskapet 21. april.
Det skriver Lofotposten.
– Skal vi åpne en tredje avdeling, må vi bemanne opp. Gjør vi det, vil vi risikere å havne i samme situasjon som Flakstad med overkapasitet, sa kommunalsjefen Siw Skaar.
Marlene Sæthre er bekymret for at man ikke oppbemanner.
– Når det står en tom avdeling på sykehjemmet, forstår ikke folk det. Vi må passe på at vi ikke bygger ned en tjeneste når vi skal inn i en ny kommune, sa Sæthre.
Foto: Privat -
Nytt samarbeid i Narvik: Barnehager skal bekjempe barnefattigdom
Rundt 400 barn i Narvik lever i familier med vedvarende lavinntekt. Nå går Nav og kommunens barnehager sammen i prosjektet Levekårsbevisste barnehager for å fange opp økonomiske problemer, før de får alvorlige konsekvenser for barna.
Det skriver Fremover.
Tallene for Narvik er nedslående. Ifølge avisen er det 400 barn som lever under fattigdomsgrensen. Særlig kritisk er situasjonen for 106 av disse barna, som lever med en kombinasjon av lav inntekt, trangboddhet og leid bolig.
– Hvis du hadde samlet de 106 barna, så hadde du antakeligvis begynt å gråte, sier Petter Rønning, gjeldsrådgiver i Nav Narvik til avisen.
Barnehagen som tidlig varsler
Initiativet Levekårsbevisste barnehager kommer fra en idé om at utenforskap ofte blir synlig allerede i småbarnsalderen.
Målet er at barnehageansatte skal bli veivisere til hjelpeapparatet.
Noen av tiltakene skal være å normalisere samtaler om økonomi.
Gi nøytrale råd om utstyr, som å tipse om bruktmarkedet. Og koble familier til Nav.
Arvelig fattigdom
En del av bakgrunnen for prosjektet er den sterke sammenhengen mellom foreldres økonomi og barnas fremtidsutsikter. Statistikk viser at lav utdanning og dårlig økonomi ofte går i arv og fører til dårligere helse.
– En barndom varer hele livet. Vi skal være til stede for de som ikke har trukket vinnerloddet, sier Rønning.
Sektorleder for barnehager, Torill Marie Kufaas Karlsen, sier til avisen at dette er et felles ansvar for kommunen.
– Det er mer vanlig enn vi tror å ha økonomiske utfordringer. Vi ønsker å fjerne tabuet slik at vi kan hjelpe familiene mens de ennå har kontroll.
Foto: Frida Brembo / NRK -
Nødetatene rykker ut til kantret båt
Oppdatering: Privatpersoner skal ha fått personen opp i en annen båt.
Det er en svensk dykkerklubb som er å dykker på vrak. Det har kommet en kastevind og vippet rundt ribben.
Personen som var i ribben er ikke blitt skadd i hendelsen. Ingen videre oppfølging fra helse eller politi.
Nødetatene rykker ut til Foldvik i Gratangen i Troms, etter melding om en båt som har kantret.
Det skal være en person i vannet i tørrdrakt og flere dykkere er også i vannet.
Privatpersoner har satt kursen ut til stedet med båt.
Det er kraftig vind i området.
-
Fergeruter innstilt og gult farevarsel
Flere ferger er lørdag morgen innstilt grunnet sterk vind.
Det gjelder Bodø – Moskenes og Bognes-Lødingen.
Ifølge Statens vegvesen står også flere bruer i Nordland i fare for å bli stengt.
Det er meldt sterk vind flere steder i Nordland i dag. Det kan også komme snøbyger.
Fra Lofoten og nordover er det gult farevarsel for sterk vind.
Det ventes vindkast på 30–35 m/s og liten storm på kysten.
Faksimile: NRK -
Mann bortvist etter å ha knust vindu
En mann i 20-årene ble bortvist fra Rana sentrum i natt etter å ha knust et vindu på et utested.
Det melder politiet i Nordland.
Mannen blir anmeldt for forholdet.
-
Beruset mann sov i førersete
Politiet fikk i natt tips om en mann i Bodø, som sov i førersetet på en bil med motoren i gang.
Politiet rykket ut og videre undersøkelsen viste at mannen i 50-årene kan mistenkes for ruskjøring, skriver politiet.
Foto: SCANPIX -
To innbrudd på Hunstadsenteret – politiet mener de var planlagt
To bedrifter på Hunstadsenteret i Bodø ble utsatt for innbrudd fredag, melder Avisa Nordland.
Politiet mener innbruddene fremstår som planlagte.
– Spor på stedet tilsier at dette er gjennomtenkt og fremstår som planlagt, sier operasjonsleder Veronica Nylund til avisa.
Det første innbruddet fikk politiet melding om klokken 10.30, det andre klokken 18.45. Det er pengebeløp som er stjålet.
Politiet har gjort undersøkelser på stedet og sikret bevis. Per fredag kveld er det ingen mistenkte i saken.
Foto: Thomas Fredrik Kristensen -
14 millioner for å bli kvitt farlig avfall – selskap skal ha tatt imot det uten godkjenning
Bodø kommune betalte nesten 14 millioner kroner for å kvitte seg med det gamle kunstgresset fra Stordalen, klassifisert som farlig avfall.
Nå viser det seg at selskapet som tok imot gresset, ikke har de nødvendige tillatelsene til å håndtere det,
Det skriver Bodø Nu.
Kunstgresset befinner seg i dag på anlegget til TeBe Sport AS utenfor Trondheim. Ifølge dokumenter fra Statsforvalteren i Trøndelag har selskapet bare tillatelse til å håndtere ordinært avfall – ikke farlig avfall.
Prosjektleder i Bodø kommune, Sissel Olga Pettersen, bekrefter situasjonen overfor Bodø Nu.
– Bodø kommune er kjent med at det er reist spørsmål om underentreprenøren til Proturf, TeBe Sport AS, har tilstrekkelig godkjenning for dette, sier hun.
Kommunen understreker at entreprenøren Brende AS, som vant anbudet, er ansvarlig for at avfallet håndteres lovlig.
– Om det viser seg at TeBe Sport ikke har tilstrekkelig godkjennelse, vil Brende sørge for å levere til et annet godkjent mottak, sier Pettersen.
I en intern redegjørelse sendt til kommunen forsøker TeBe Sport å nedklassifisere avfallet, slik at det ikke lenger regnes som farlig. Selskapet hevder de høye sinkverdiene ikke stammer fra kunstgresset selv, men fra ekstern forurensning, skriver avisa.
Bodø Nu skriver at de ikke lyktes å komme i kontakt med daglig leder i Brende AS. TeBe Sport har heller ikke besvart avisens henvendelser.
-
Hardt vær på vei til Nordland – gult farevarsel lørdag
Et lavtrykk fra havet ventes å treffe kysten nord for Bodø lørdag morgen. Meteorologene har sendt ut gult farevarsel for vind som gjelder store deler av dagen.
Vindkastene kan komme opp i 30 til 35 meter per sekund, og det kan blåse opp i liten storm langs kysten med vind fra sørvest.
– Det vil blåse litt. Vindkastene vil ligge på kanskje 30 til 35 meter per sekund, og det kan blåse ganske godt også i middelvind, sier meteorolog Emily Carin Rønning.
Det gule farevarselet gjelder for stort sett hele morgendagen, og vinden ventes å avta sent lørdag kveld.
I tillegg til vinden vil det komme en del nedbør. Utover ettermiddagen ventes det å bli gradvis kaldere, med overgang til sludd og snø.
– Det vil spesielt være snø i indre strøk. Snøgrensa vil kanskje ligge på rundt 200 meter, sier Rønning.
Rønning anbefaler bilistene å vente med å skifte til sommerdekk – ikke bare i helgen, men også inn i neste uke.
– Hvis du befinner deg over 200 meter, bør du i hvert fall fortsatt ha vinterdekk på, sier hun.
Foto: MET -
Regjeringen vil ha mer fisk på tallerkenen – lot seg imponere av skoleelever
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss og helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre stilte torsdag som dommere i Kokkesprell – en landsdekkende konkurranse der skoleelever lager sjømatretter.
Det kommer frem i en pressemelding fra regjeringen.
Over 9200 elever har deltatt i årets konkurranse, og mer enn 350 oppskrifter er sendt inn. Vinnerne ble St. Svithun skole med retten «Klippfredos» og Sandnes skole med «Marry me ocean».
– Fisk og sjømat trenger ikke være dyrt. Det trenger ikke være vanskelig. Og det trenger absolutt ikke være kjedelig, sier Sivertsen Næss.
Bakgrunnen for engasjementet er nedslående tall: Sjømatinntaket i Norge har falt med 18 prosent siden 2014 – stikk i strid med målet om å øke det med 20 prosent i samme periode.
– Utviklingen har gått i helt feil retning, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
Kokkesprell er en del av det statlige kostholdsprogrammet Fiskesprell, som er gratis og retter seg mot skoler og barnehager over hele landet.
Foto: Sofie Dege Dimmen/NFD -
Elever slaktet rein på skolen – nå vil flere kommuner ha tilbudet
Elever fra Rognan ungdomsskole fikk tidligere i år være med på reinslakting på Saltfjellet som del av et pilotprosjekt om samisk reindrift. Nå vurderer flere kommuner i Nordland å ta i bruk det samme tilbudet.
I mars besøkte 15 elever fra 9. trinn reindriftsfamilien Aile og Jon Anders Kuhmunen hos Davvi Siida på Saltfjellet. Der fikk de ta del i slakting av reinkalv, tappe blod til blodpannekaker og lage samisk brød – gahkku – under veiledning fra reindriftsfamilien.
Tilbudet er en del av pilotprosjektet «Reindriftsåret – de åtte årstidene i reindrifta», der kommuner får midler til å teste ut undervisning om samisk kultur og reindrift i tråd med nye læreplaner.
Saltdal har så langt vært eneste kommune i Nordland som har deltatt. Men etter besøket har Fauske kommune gått i dialog med Statsforvalteren om å bli pilotkommune, og representanter fra Beiarn kommune var også til stede og uttrykte interesse.
Nordland har i dag tre tilbydere av Ut på vidda-tjenester, og en fjerde er på vei, ifølge Statsforvalteren i Nordland.
Foto: Ingrid Roaldsen / Statsforvalteren i Nordland -
Fiskeriministeren møtte råd om bærekraftig fôr
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte torsdag styringsgruppen for samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr til havbruksnæringen, ifølge en pressemelding fra departementet.
– I en tid preget av geopolitisk spenning og usikre forsyningslinjer, blir arbeidet med bærekraftig fôr enda viktigere. Dette handler både om matsikkerhet, verdiskaping og å styrke Norges strategiske handlingsrom, sier Sivertsen Næss.
Styringsgruppen har utarbeidet 20 konkrete forslag til tiltak, som ble gjennomgått på møtet. Det ble diskutert hvordan næringspolitikken kan bidra til å redusere markedsrisiko og utløse investeringer i nye råvarer, og hvordan eksisterende virkemidler kan videreutvikles for å øke produksjonen i Norge.
Gruppen løftet også frem behovet for å teste nye løsninger i større skala, blant annet gjennom forskningstillatelser. Spørsmål knyttet til ilandføringsplikt og næringsberedskap ble også drøftet.
– Gode strategiske diskusjoner på høyt nivå med sterk politisk forankring er svært viktig for samfunnsoppdraget, sier leder for styringsgruppen, Nils Vagstad.
Foto: NFD -
Ti på Topp starter sesongen – håper på rekord
Fredag 1. mai starter årets sesong av Ti på Topp i Nordland. Over 6000 nordlendinger deltok i fjor, og arrangøren håper på enda flere i år.
Det skriver Bodø Nu.
– Ti på Topp gir folk et konkret mål, samtidig som det er sosialt og inkluderende, sier daglig leder i Nordland Bedriftsidrettskrets, Mona Lisa Skipnes.
Sesongen varer til 30. september. I Bodø-området er det 17 turmål å velge mellom. Alle som fullfører ti ulike turer får premie – barn får premie etter fem.
Foto: Hanne Wilhelms / NRK -
MF Jøfjord innstiller avganger
Ferja MF Jøfjord på rute 18-211 er innstilt inntil videre fredag ettermiddag på grunn av teknisk problemer. Det er foreløpig ikke kjent når ferja er i drift igjen.
-
Betydelig snøskredfare og kraftige vindkast
Meteorologisk institutt melder om betydelig snøskredfare i Salten fredag.
Det er fare for løssnøskred og flakskred, spesielt i høyden.
Det er også sendt ut varsel om kraftige vindkast i nordre Nordland og Troms.
Lørdag ventes lokalt kraftige vindkast på 30–35 m/s, og liten storm på kysten. Vinden vil øke først i Lofoten og Vesterålen, og minke sist i Nord-Troms.
Foto: NRK -
Skarpskytterøvelse rundt Harstad og Andøya
Fredag 1. mai kommer flere norske og allierte marinefartøy til Harstad. De skal delta i skarpskytterøvelsen Mjølner 2026.
1.- 8. mai vil rundt 2.500 soldater fra Norge, Belgia, Danmark, Nederland og Tyskland operere utenfor Harstad og Andøya.
Det opplyser Sjøforsvaret i en pressemelding.
Sverige og Litauen følger øvelsen som observatører. Totalt deltar åtte fartøy fra de ulike nasjonene, i tillegg til landstyrker fra Hærens artilleribataljon. Det vil derfor være økt militært aktivitet rundt Harstad og utenfor Andøya de to neste ukene.
Deltakerne vet ikke hva se skal skyte på, når de skal skyte eller hvor målet er. Over flere dager blir det operasjoner døgnet rundt, både til sjøs og på land.
Målet er å styrke prosedyrer, samarbeid og beredskap selv under høyt stressnivå, melder Sjøforsvaret.
Fregatten KNM Fridjof Nansen (bildet) og logistikkfartøyet KNM Magnus Lagabøte deltar for Norge.
Foto: Forsvaret,Foto: Forsvaret,Foto: Forsvaret / KNM «Fridtjof Nansen»
Spilles av
Fjellvettregler for parforholdet
Neste





























English (US)