Filter Nyheter: Avinor kjøpte kinesisk antidronesystem - var nede da dronealarmen gikk

4 hours ago 3



Akkurat nå

Det ble slått full dronealarm på Gardermoen 22. september. Et dronedeteksjonssystem skal ha vært nede da det skjedde.

22. september ble trafikken på Oslo lufthavn stanset på grunn av droneobservasjoner. Foto: Hans O. Torgersen / NTB

«Kortrapport – Bortfall av dronedeteksjonssystem og droneobservasjoner ved OSL den 22.09.2025-23.09.2025». Det er tittelen på et dokument som ble sendt fra Politiets sikkerhetstjeneste (PST) til Utenriksdepartementet (UD) 23. september. Det skriver Dagbladet.

Også Aftenposten har funnet det omtalte dokumentet i forvaltningens digitale innsynssystem.

Dokumentet ble sendt dagen etter at det ble gjort observasjoner av antatte droner på Oslo lufthavn, noe som førte til at trafikken ble stanset og at flere fly ble omdigirert.

Samme dag ble droner observert i luftrommet over Kastrup lufthavn i Danmark.

Dagbladet søkte innsyn i dokumentet som ble sendt fra PST 9. oktober. Avisen har ikke fått svar. Det er ikke kjent hva som er årsaken til at systemet var nede denne kvelden. Hverken PST, politiet eller Avinor ønsker å kommentere saken overfor Dagbladet.

Avinor understreker midlertidig overfor Filter Nyheter at de ikke har indikasjoner på at nedetiden skyldtes sabotasje, og at mange andre lufthavner i Europa håndterer dronehendelser uten noe deteksjonssystem.

Dette er overskriften på dokumentet som ble sendt fra PST. Foto: Skjermdump

Kinesisk system

Filter Nyheter skriver fredag kveld at dronedeteksjonssystemet er kinesisk. Det blir levert av den kinesiske dronegiganten DJI. Det får avisen bekreftet av Avinor.

– Vi så at vi hadde nytte av å kunne detektere droner. Så er det sånn at 90 prosent av dronene i Norge leveres av DJI. Da er DJIs verktøy effektivt for formålet, sier konsernsjef Abraham Foss i Avinor til Filter Nyheter.

Det blir brukt et kinesisk system til tross for at norske sikkerhetsmyndigheter ved PST og NSM i flere år har advart om etterretningstrusselen fra Kina.

Aftenposten har tidligere dokumentert at droner fra DJI brukes for å inspisere det norske kraftnettet, og at kinesiske busser brukes av Forsvaret.

Avinor sier til Filter Nyheter at de ikke er pålagt et forsvarssystem mot hybridoperasjonerhybridoperasjonerBrukes for å beskrive en blanding av konvensjonell og ukonvensjonell krigføring, ofte gjennom aksjoner der det skal være vanskelig å finne ut eller bevise hvem som står bak..

– Vi er ikke satt opp som en førstelinje i en høyere nasjonal samfunnsberedskap. Vi er et sivilt luftfartssystem, sier Foss.

Artikkelen er endret

I den første versjonen av denne artikkelen var det omtalt at Dagbladet skrev at dronesystemet var gradert. Ifølge Avinor er ikke dette riktig. Systemet er sivilt. Dette ble rettet klokken 17.26 10. oktober.

Endringslogg

Read Entire Article