Får nest mest penger i landet fra vindkraft

1 week ago 17



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 20. september 2025 kl. 20:41

    Får nest mest penger i landet fra vindkraft

    Kun én annen kommune i Norge mottar mer penger i produksjonsavgift enn Vefsn kommune.

    Det kommer frem av en oversikt fra NVE på utbetalinger for 2024.

    Vefsn kommune mottok i 2024 25,8 millioner kroner fra vindkraftanlegget Øyfjellet.

    Det er likevel klart mindre enn Åfjord kommune i Trøndelag, som fikk utbetalt drøye 46 millioner kroner, mest i Norge.

    I Nordland fikk også kommunene Hamarøy (7 mill.), Sortland (3,4 mill.) og Narvik (2,1 mill.) utbetalt produksjonsavgift fra vindkraft.

    Totalt ble det utbetalt 332 millioner kroner i denne avgiften til norske vindkraftkommuner i fjor.

    – Total produksjon i fjor ble 14,5 TWh, det er omtrent 0,5 TWh mer enn i 2023, sier fungerende seksjonssjef Magnus Buvik i NVE.

    Fra juli 2022 ble det innført en produksjonsavgift for vindkraft på land som skal betales til vertskommunene hvor kraftproduksjonen foregår.

    Opprinnelig var avgiften 1 øre per kWh, men denne har blitt oppjustert årlig. For produksjon i 2024 var avgiften på 2,3 øre per kWh produsert ved vindkraftverkene og for 2025 justeres den til 2,37 øre per kWh.

    ØYFJELLET-VINDPARK-110122-SA

  • 20. september 2025 kl. 18:31

    Fortsatt uten seier i blytung sesongstart

    Narvik Hockeys blytunge sesongstart i Elitehockeyligaen fortsetter.

    Lørdag ble det 4-0-tap hjemme mot Frisk Asker.

    «Arctic Eagles» ligger helt sist med ett poeng etter de fire første kampene. Det kom etter uavgjort mot Storhamar etter full tid.

    Utover det har det vært lite positivt å ta med seg for de blå og hvite fra Narvik.

    Laget tapte 2-7i sesongstarten mot Nidaros, før det ble tap for Storhamar (3-4 etter straffer) og 2–6 mot Stavanger Oilers.

    Det gir en målforskjell på -14 etter 7 scorede mål og 21 baklengs.

    Lillehammer kommer nordover neste torsdag til bunnoppgjør mellom de to lagene som ligger sist på tabellen.

    Narviks hockeyspillere står bøyd over før kampstart.

    Foto: NTB
  • 20. september 2025 kl. 16:10

    Hat trick i viktig seier bunnstriden

    Bodø/Glimt Kvinner tok en sterk 4-0-seier i bunnstriden mot Røa lørdag ettermiddag.

    Den danske vingen Lise Dissing scoret hele tre mål (4., 75. og 80. spilleminutt), mens spissen Imani Jenkins scoret etter 51 minutter.

    Seiere kan vise seg å bli viktig i kampen for å unngå nedrykk for Glimt-kvinnene.

    Gultrøyene fra Bodø står med 20 poeng etter 21 spilte kamper, og ligger tre poeng foran kvalikplass – som motstander Røa innehar.

    Tabelljumbo Kolbotn ligger helt sist ned 10 poeng etter 20 kamper, og innehar plassen som fører til direkte nedrykk.

    Glimt kvinner jubler etter seier på Aspmyra

    Foto: Kent Even Grundstad
  • 20. september 2025 kl. 15:20

    Tyske turister fikk tidevannssjokk – Redningsskøyten rykket ut

    Tre tyske menn ringte etter hjelp da teltet deres ble fylt av vann ved Andopen i Nappstraumen natt til lørdag.

    Det skriver Lofotposten.

    – Vi fikk telefon om tre tyske gutter som måtte bli hentet fordi alt var bløtt i teltet, sier Fred Tony Hansen, Skipper på redningsskøyta Det Norske Veritas til avisen.

    De tre turistene hadde slått opp telt i nærheten av vannet, og blitt overrasket da floen kom.

    – De trodde vel de hadde telta ved ferskvann. Alt var bløtt i teltet hos dem, sier han videre til Lofotposten.

    De tre mennene ble fraktet til et hotell i Leknes.

    Nappstraumen

    Foto: Alexander Samuel Skog
  • 20. september 2025 kl. 13:20

    Hadde flere tusen overgrepsbilder. Sendes i fengsel

    En mann i 40-årene, bosatt i Narvik, er dømt til ett år i fengsel for besittelse av over 5000 bilder og over 1500 videofiler som viser overgrep mot barn eller som seksualiserer barn.

    Det finnes ifølge dommen ingen grunn til å tro at han har spredt bildene og videoene videre.

    Mannen tilsto saken umiddelbart. Han fikk tre måneders fradrag for tilståelse, og for å ha hjulpet politiet i etterforskningen.

    I tillegg fikk han tre måneders fradrag i dommen fordi det tok så lang tid mellom pågripelsen høsten 2023 til saken kom opp for en domstol, høsten 2025.

    En bygning med glassvinduer

    Foto: Henrik Einangshaug / NRK
  • 20. september 2025 kl. 09:24

    Fauske frykter comeback på Robek-lista

    Fauske kommune frykter en stram økonomisk høst, skriver Saltenposten.

    I februar i år kom kommunen seg ut av Robek-lista, etter fire år under økonomisk kontroll av Statsforvalteren.

    Men under budsjettseminaret denne uka kom det frem at kommunen kan havne på Robek igjen.

    Så langt ser det ut til at Fauske styrer mot et underskudd på 39 millioner kroner i år.

    Det skyldes blant annet færre sentrale inntekter enn de hadde regnet med, høye vikarutgifter, reduksjon i inntekter fra kraftproduksjon og høyere renteutgifter.

    Budsjettarbeidet for 2026 antyder også at kommunen allerede nå mangler 13,5 millioner kroner for neste års budsjett.

    Strakstiltakene de innfører for å få litt er kontroll er blant annet innkjøpskontroll, nøye vurderinger av nye ansettelser, utsettelse av vedlikeholdsarbeider og prosjekter, samt å begrense reise- og kursaktivitet til et minimum.

    En hvit bygning med parkeringsplass

    Foto: Per-Magne Steen / NRK
  • 20. september 2025 kl. 09:04

    Spår at 2026 blir et fantastisk år for laksenæringen

    Meglerhuset DNB Carnegie har kommet med sine spådommer for oppdrettsnæringen.

    Og ifølge Fiskeribladet mener DNB Carnegie at 2026 vil bli et meget godt år for laksenæringen og alle som har aksjer i lakseoppdrett.

    I år har utbudet steget kraftig, rundt 9 prosent på verdensbasis ifølge meglerhuset. Det vil si at det har blitt produsert veldig mye laks, og mye fisk har vært tilgjengelig for det internasjonale markedet.

    Dermed har prisen på fisken sunket.

    – Til neste år vil utbudet falle rundt 0,5 prosent. Det er en av de største u-svingene vi kommer til å se, sier analysesjef Alexander Aukner i DNB Carnegie.

    En nedgang i utbudet har bare skjedd seks ganger tidligere.

    Og Aukner tror dette vil føre til at lakseprisene skyter i været.

    I sommer har prisen på laks ligget på rundt 60 kroner per kilo. Til neste år tror Alexander Aukner at vi kan snakke om priser på rundt 86 kroner per kilo.

    – Men den kan også komme opp til over 100 kroner kiloen. Det kan skje om etterspørselen tar et trinn opp, noe som ofte skjer hvert fjerde, femte år, sier han.

    En gruppe personer som jobber med et prosjekt

    Foto: Gorm Kallestad / NTB
  • 19. september 2025 kl. 23:14

    Avslutter nåværende pendler-ordning på fergen

    Ordningen med at pendlere skal ha forkjørsrett på fergen mellom Søvik (Alstahaug) og Flostad (Herøy) avvikles i nåværende form.

    Det skriver Helgelands Blad.

    Årsaken er at den ene pendlerfilen tok opp for mye plass på de allerede trange fergeleiene.

    – En egen pendlerfil tok opp for mye plass, og skapte kaos i filene som var fyllt opp, sier Herøy-ordfører Elbjørg Larsen (Ap) til avisen.

    Hun er likevel fornøyd med initiativet på vegne av pendlerne, men at det må løses rent praktisk på en annen måte.

    en vei med biler på ved en vannmasse

    Foto: Marius Eriksen Guttormsen / NRK
  • 19. september 2025 kl. 20:55

    Skjalg Fjellheim ferdig i Helse Nord etter nyttår

    Skjalg Fjellheim har sagt opp direktørstillinga si i Helse Nord. Det bekreftar han til avisa Nordlys.

    Han fråtrer stillinga ved årsskiftet.

    – Det er mitt val, og vi skiljast som gode venner. No har eg interessante oppgåver framfor meg som eg skal arbeide vidare med i Helse Nord dei komande månadane, seier Fjellheim til avisa.

    Planen vidare er å drive ei eiga verksemd, opplyser han.

    Fjellheim har tidlegare vore politisk redaktør i Nordlys. Han starta som direktør for kommunikasjon og samfunnskontakt i Helse Nord i 2023.

    Han tok permisjon frå jobben i Helse Nord for å bli statssekretær i Finansdepartementet under Trygve Slagsvold Vedum (Sp).

    Administrerande direktør i Helse Nord, Marit Lind, seier at ho vil takke for hans gode bidrag til Helse Nord og leiargruppa i tida han har vore tilsett.

    – Det er få som kjenner Nord-Noreg og politikken så godt som Skjalg, og hans kunnskap og breie nettverk har vore til stor nytte for oss. Eg respekterer og forstår at han ynskjer å gjere noko anna framover, seier ho til avisa.

    Skjalg Fjellheim

    Foto: Dan Robert Larsen / NRK
  • 19. september 2025 kl. 20:06

    Endrer avgang på Lofot-ferge: Vil unngå trafikkfarlige situasjoner

    Fra og med mandag 22. september vil første ferjeavgang fra Moskenes til Bodø bli kl. 08.00, i stedet for kl. 07.00 som tidligere.

    Det skriver Statens vegvesen i en pressemelding fredag ettermiddag.

    Endringen gjøres i forbindelse med at E10 Nappstraumtunnelen er nattestengt på grunn av oppgraderingsarbeider.

    Stengetidspunktene gjør at det er knapt med tid fra tunnelen åpner på morgenen til første ferjeavgang fra Moskenes.

    – Vi ønsker å unngå at tidspress for å rekke første ferjeavgang fører til trafikkfarlige situasjoner. Derfor har vi besluttet å utsette første ferjeavgang fra Moskenes med én time, forteller Kristin Botnmark Sortland, seniorrådgiver i Statens vegvesen.

    MF Værøy på vei inn til Bodø.

    Foto: Anneli Strand / NRK
  • 19. september 2025 kl. 19:25

    Fylkeslegen avviser Helse Nord-klage: – Ikke riktig

    I desember konkluderte Statsforvalteren i Nordland med at Helse Nord hadde brutt helselovgivningen i den såkalte PCI-saken.

    Årsaken var at fylkeslegen mente rutinene for behandling av akutte hjerteinnfarkt hadde vært for dårlige, og at dette hadde gått ut over pasientbehandlingen.

    Et sentralt punkt er hvorvidt Helse Nord har rigget sine ressurser slik at pasienter som har behov for PCI-behandling kan få denne innen 90 minutter.

    Men dette var ikke Helse Nord-sjef Marit Lind enig i, og ba Helsetilsynet vurdere Statsforvalterens konklusjon.

    «Det statsforvalter konkluderer med her er at all behandling hvor pasienten av ulike grunner (herunder teknisk svikt i redningstjenestens helikoptre eller andre årsaker) ikke kan gis primær PCI innen 90 minutter er å oppfatte som uforsvarlig, og som at det ikke er gitt behandling.»

    Nå går Statsforvalteren i rette med Helse Nords beskrivelser fylkeslegens vedtak. Det går fram i et brev NRK har fått innsyn i.

    «Dette er ikke en riktig gjengivelse av våre avgjørelser», heter det i brevet, som Avisa Nordland omtalte først.

    «Vi har konkludert med at Helse Nord RHF sine underliggende foretak har brutt bestemmelser i helselovgivningen fordi de ikke har sikret at tjenestene deres har vært tilstrekkelig robuste og resiliente til at pasienter har fått forsvarlig helsehjelp i tide når helsehjelpen har vært påtrengende nødvendig», står det videre i brevet.

    Derfor mener Statsforvalteren at vurderingene de har gjort står seg, og er i samsvar med helselovgivningen.

    Fylkeslege Morten Juul Sundnes i Nordland.

    Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRK
  • 19. september 2025 kl. 16:35

    Miljøorganisasjoner advarer mot å åpne for havbruk

    Risikoen er for stor for miljø og villaks mener våre største miljø- og friluftsorganisasjoner, som advarer kraftig mot planene om å åpne for havbruk til havs.

    De ber regjeringen stoppe planene om å åpne for havbruk i Norskerenna Sør, Frøyabanken Nord og Trænabanken.

    – Konsekvensene for naturmangfold, villaks og sjøøkosystem er for alvorlige, og kunnskapsgrunnlaget er for svakt til å kunne forsvare en slik satsing, sier Øyvind Fjeldseth, fagsjef i Norges Jeger- og Fiskerforbund, i en pressemelding.

    I starten av september sa regjeringen at det skal lyses ut areal hvor havbruk langt til havs kan etableres. I den forbindelse har laksetildelingsforskriften vært på høring.

    Norges Jeger- og Fiskerforbund, Naturvernforbundet, WWF Verdens naturfond, Reddvillaksen, Natur og Ungdom og Norske Lakseelver har levert et felles høringsinnspill hvor de konkluderer med at risikoen for miljø og villaks er altfor stor.

    (NTB)

     Trænabanken (5) sørvest for Lofoten, Frøyabanken nord (11) utanfor Trøndelag og Norskerenna sør (2) utanfor Jæren.

    Foto: Fiskeridirektoratet
  • 19. september 2025 kl. 12:51

    Kjørte over det dobbelte av fartsgrensen

    Da utrykningspolitiet hadde fartskontroll i Mosjøen i Vefsn kommune ble en motorsyklist målt til 74 km/t i en 30-sone.

    Sjåføren er anmeldt og førerkortet beslaglagt.

    Det ble i alt skrevet ut fem bøter.

  • 19. september 2025 kl. 11:33

    Slipper billetter til Parken 2026 - en siste dans

    I august ble det kjent at Parkenfestivalen 2026 blir den siste.

    Det har ført til enorm interesse for billetter, og nå åpner festivalen for et forhåndssalg til sine mest trofaste fans.

    Allerede mandag klokken 12:00 får abonnenter av Parkens nyhetsbrev tilgang til forhåndssalget.

    Det ordinære billettsalget starter onsdag 24. september klokken 18:00.

    Festivalen arrangeres 21. og 22. august 2026.

    En person former hendene til et hjerte rundt en artist på scena under Parkenfestivalen i Bodø 2023.

    Foto: Marius Guttormsen / NRK
  • 19. september 2025 kl. 11:05

    Rekordtykt ozonlag over Norge

    En ny rapport fra Miljødirektoratet viser at ozonlaget over Norge i 2024 var rekordtykt, med spesielt høye ozonverdier på målestasjonene på Andøya og ved Ny-Ålesund på Svalbard.

    Og det er godt nytt for livet på jorda, ifølge Miljødirektoratet.

    Ozonlaget i atmosfæren beskytter jorden mot ultrafiolette stråler som kan gi hudkreft og generelt ødelegge mye liv på jorden.

    På Andøya ble ozonnivåene i mars målt til 8 prosent over det langsiktige gjennomsnittet for perioden 1979-2024.

    Svekkelsen av polarvirvelen i 2024 førte til økt transport av ozon nordover, og bidro til å redusere UV-strålingen, som er skadelig for mennesker og miljø.

    Målingene er en del av Norges nasjonale overvåkingsprogram for atmosfæren.

    På oppdrag fra Miljødirektoratet overvåker miljøinstituttet Nilu ozonlaget, UV-stråling, klimagasser og langtransportert forurensning.

    Arktis

  • 19. september 2025 kl. 10:40

    Oljelekkasje ved fergeleiet

    Det har oppstått en oljelekkasje i havna på Melbu, og brannvesenet er på stedet med flere utrykningskjøretøy.

    Det skriver Vesterålen Online.

    Lekkasjen skyldes en sprukket hydraulikkslange ved fergeleiet, bekrefter Lars Petter Sundbakk, driftssjef i Torghatten Nord.

    Utslippet har ført til innstilte fergeavganger til Fiskebøl etter råd fra brannvesenet.

    Feilen er nå utbedret, og lekkasjen er stoppet. Det arbeides med å lense sjøen for olje.

    – Utslippet virvles mer opp når ferga legger fra kai, og dermed er det større sjanse for å samle opp ved å ligge i ro, sier Sundbakk til Vol.

  • 19. september 2025 kl. 09:55

    Teknisk feil på ferge

    Torghatten Nord innstiller fergeavgang fra Melbu klokken 09:50 og fra Fiskebøl klokken 10:30 som følge av teknisk feil.

    Det forventes at avgangen fra Melbu klokken 11:10 går som planlagt.

  • 19. september 2025 kl. 09:34

    Sykehus i økonomisk krise – ber om økt kassekreditt

    Helgelandssykehuset står overfor en økonomisk krise med et akkumulert underskudd på 62,6 millioner kroner så langt i år. Det skriver Rana Blad.

    Administrerende direktør Lena E. Nielsen er i samtaler med Helse Nord RHF for å be om økt kassekreditten for å sikre driften ut året og inn i neste.

    Ventetider og antall fristbrudd har økt betydelig etter sommeren. Plastikkirurgi og øre-nese-hals er spesielt hardt rammet.

    Sykehuset jobber med en stor omstilling knyttet til funksjons- og oppgavedeling for å håndtere disse utfordringene.

    Prognosen antyder et negativt resultat på 95 millioner kroner for 2025.

    Helgelandssykehuset, sykehus i Mosjøen.

    Foto: Helgelandssykehuset
  • 19. september 2025 kl. 09:28

    Digi: Microsofts investerer i KI-fabrikk i Narvik – gir ingen nye jobber

    Microsoft investerer drøyt 60 milliarder kroner i datasenterprosjektet i Narvik. Kontrakten medfører ikke flere ansatte, ifølge Digi.

    Aker og Nscale setter opp et av Europas mest ambisiøse datasenterprosjekter i Narvik, omtalt som en KI-fabrikk. De skal betjene Open AI med 100.000 grafikkprosessorer.

    Denne uken ble det kjent at også Microsoft investerer drøyt 60 milliarder norske kroner i anlegget, opplyser Digi.

    Selskapet skal tilby de nyeste og mest avanserte tjenester innen kunstig intelligens (KI) både til kunder i Norge og Europa fra anlegget i Nord-Norge. De har tegnet en femårig avtale.

    Microsoft skal benytte egne GPU-er i tillegg til de som Open AI planlegger å bruke i datasenteranlegget.

    Microsofts inntreden vil ikke påvirke tidligere estimater for arbeidsplasser knyttet til datasenteret, ifølge Aker.

    – Det forventes å være uendret. Denne kontrakten medfører ikke vesentlig flere ansatte, sier Akers kommunikasjonssjef Atle Kigen.

    (NTB)

  • 19. september 2025 kl. 09:04

    Ga grønt lys for ny skole: – Riktig å gjøre

    Det blir ny modulskole på Hadsel Innland. Det vedtok kommunestyret torsdag, skriver Bladet Vesterålen.

    Kommunestyret vedtok torsdag å bygge barneskole med modulbygg ved den gamle skolen.

    Kommunedirektør Øyvind Korsberg anslår at skolen vil stå klar til skolestart 2027 etter anbud og bygging.

    Saken har skapt diskusjon om skolestruktur og kostnader.

    Torsdag åpnet leder for Innlandet lokalutvalg Tom Ove Høines for at bygda kan søke seg til Sortland og bryte med Hadsel kommune dersom det ikke bygges en modulskole.

    – Jeg mener at det er riktig å gjøre. Det handler om tro på en fremtid, som er noe annet enn situasjonen på Innlandet i dag. Det kan godt hende at det er naivt, og at historien kommer til å dømme meg ganske hardt for å ha den troen, og at det er i kategorien uansvarlig. Men jeg har opptrådt uansvarlig veldig mange ganger før og har sett at det har vært rett å nettopp være det, hvis det er det man er.

    Det sa ordfører Kjell-Børge Freiberg (H) i kommunestyret.

    Kjell-Børge Freiberg, ordfører Hadsel kommune

    Foto: ODA VIKEN / NRK

Torsk spiser torsk 00:26

Neste

Read Entire Article