Får dette fortsette, er det ikke utenkelig at hele kongefamilien må sette «eks» foran titlene sine

1 week ago 8



Får dette fortsette, er det ikke utenkelig at hele kongefamilien må sette «eks» foran titlene sine.

Publisert: 05.09.2025 21:04 | Oppdatert: 05.09.2025 21:49

En kongefamilie er ingen vanlig familie. Å tilhøre kongefamilien innebærer at man har usedvanlige privilegier til gjengjeld for usedvanlige forpliktelser.

Én av dem er at man må opptre på en måte som ikke setter kongehuset eller landet i forlegenhet. En annen er at hensynet til landet alltid går først. Deretter følger hensynet til monarkiet. Personlige preferanser kommer først på tredjeplass.

Noen av kong Haralds fineste egenskaper er omsorgen og empatien han viser for både kjente og ukjente. Men en monark må også kunne ta vanskelige avgjørelser når det koster rent personlig. Slik dronning Margrethe av Danmark gjorde da hun tok de kongelige titlene fra de barnebarna som ikke skal ha noen offisiell rolle, og da hun trådte tilbake da hun ikke lenger kunne utføre oppgavene som monark fullt ut.

Kongen må ta grep for å stanse prinsesse Märtha Louises og Durek Verretts undergraving av monarkiets integritet. Denne undergravingen svekker kronprins Haakons og prinsesse Ingrid Alexandras fremtidsutsikter.

Ingen respekt

Traileren til den kommende Netflix-dokumentaren om prinsessen og Verrett er et klart brudd på avtalen de inngikk med kongen i november 2022.

Avtalen skulle «klargjøre et tydeligere skille mellom kommersiell aktivitet og Kongehuset». Det ble også uttrykt et håp om at avtalen ville «skape ro rundt kongehuset».

Snart tre år senere må kongen innse at motparten ikke har noen respekt for hverken avtalen eller hans autoritet som kongehusets overhode.

Ifølge avtalen skal paret ikke «synliggjøre tilknytning til Kongehuset i sine egne sosiale mediekanaler (med unntak av @PrincessMarthaLouise på Instagram), i medieproduksjoner eller i tilknytning til annen kommersiell aktivitet. Det betyr i praksis at Prinsessen og Durek Verrett skal unnlate å nevne denne tilknytningen gjennom for eksempel @tagging, bruk av prinsessetittel, eller bruk av bilder eller omtale av andre medlemmer av Kongehuset i kanaler der kommersiell aktivitet også foregår».

En lang rekke avtalebrudd

Filmen har fått tittelen «Royal Rebels». I traileren omtales Märtha Louise som prinsesse, Verrett kaller feilaktig seg selv kongelig, begge snakker om medlemmene av kongehuset, og alle nålevende kongelige, samt kong Olav, avbildes.

Dette føyer seg inn i en lang rekke av avtalebrudd, som begynte 53 dager etter at avtalen ble offentliggjort. I forbindelse med bryllupet, som paret solgte til et britisk ukeblad, ble prinsessetittelen og den kongelige tilknytningen melket for alt de var verdt.

Hvorfor skal andre respektere kongen hvis hans egen familie ikke gjør det?

Etter bryllupet varslet kongen og kronprinsen en ny intern prosess. I NRKs «Året med kongefamilien» i desember 2024 forklarte kongen hva det innebar: «Ja, det har vi en løpende dialog om nå, da. Så får vi se, prøve å forklare dem hva vi mener om den saken. Så får vi se!»

NRK spurte ikke hvorfor kongen trodde at han nå skulle få dem til å forstå hva de inngikk en avtale om to år tidligere. Siden er det ikke kommet noen oppdateringer, men i 2025-utgaven av «Året med kongefamilien» får vi kanskje vite hvordan kongen synes han har lykkes med forsøkene på å forklare hva de ble enige om i 2022.

Ydmyker kongen

De vedvarende avtalebruddene fører til at monarkiet stadig blir en del av sirkuset rundt «prinsessen og sjamanen». Dessuten ydmyker de kongen og svekker stillingen hans. Hvorfor skal andre respektere kongen hvis hans egen familie ikke gjør det?

Kongen har vært med på å skape problemet ettersom han i sytten år lot datteren bruke tittelen kommersielt og fordi han har latt gjentatte avtalebrudd passere. Derfor bør han ta ansvar for å løse det – også for å gjenreise sin egen autoritet. Kronprins Haakon og prinsesse Ingrid Alexandra bør få slippe å arve problemet, som ødelegger også for dem.

Når avtalen ikke er verdt papiret den er skrevet på, har ikke kongen andre verktøy igjen enn å inndra prinsessetittelen. Den tittelen har Märtha Louise i kraft av å være del av en nasjonal institusjon. Kongehuset er ikke en privat bedrift eller stiftelse. Kongelige titler bærer man på vegne av nasjonen. De kan ikke brukes til hva som helst. De skal ikke utnyttes for egen vinnings skyld eller av kommersielle aktører.

1 av 5Foto: Netflix / Handout / NTB

I prosessen som førte frem til 2022-avtalen, bestemte kongen at tittelen ikke engang skulle vurderes. «Hun er vår datter, og det vil hun fortsette å være. Så hun er prinsesse Märtha Louise», sa han.

Oppfatningen ser ut til å basere seg på en gammel versjon av Grunnloven, hvor det i paragraf 34 sto at «de kongelige Døtre [kaldes] Prinsesser». Men i dag står det: «Kongen gir bestemmelser om titler for dem som er arveberettiget til kronen.» Prinsessetittelen er altså ikke lenger grunnlovsfestet. Kongen står fritt til både å tildele og inndra titler.

Derimot kan han ikke ta fra datteren arveretten. Det krever en grunnlovsendring, som først kan vedtas av Stortinget etter valget i 2029.

Bør vise seg som en ekte folkekonge

En meningsmåling gjort for NRK i september i fjor viste at bare 16 prosent ønsket at Märtha Louise skal beholde prinsessetittelen. Kongehuset skal ikke danse etter meningsmålinger, men i dette tilfellet bør kongen vise seg som en ekte folkekonge og følge det rådet som folket han tjener, har gitt ham.

Skal problemet løses helt, må prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett vise en evne til å gå i seg selv og vilje til å endre adferd. Men å stryke tittelen vil tydelig markere skillet mellom aktivitetene deres og kongehuset. Alt en prinsesse gjør, reflekterer på kongehuset.

Märtha Louise Haraldsdatter?

Noen tror det ikke vil gjøre noen forskjell fordi Märtha Louise uansett vil være kongens datter. Men det motbevises av at Leah Behns kommersielle virksomhet ikke er et problem for kongehuset selv om hun er kongens datterdatter og nummer seks i arvefølgen. Forskjellen er at hun ikke har noen prinsessetittel å selge. I motsetning til moren og stefaren har hun heller aldri poengtert tilknytningen til kongefamilien.

Ettersom hans kjære datter ønsker å beholde prinsessetittelen, vil det koste for kongen å ta den fra henne. Men det finnes en løsning som bør kunne gjøre alle til lags.

Det finnes en løsning som bør kunne gjøre alle til lags

Märtha Louise har sagt at det er viktig for henne at det skal være synlig at hun er sin fars datter. Det kan ikke vises tydeligere enn om hun tar navnet Märtha Louise Haraldsdatter. I århundrer før prinsessetittelen ble importert, bar kongsdøtre slike patronymer som tegn på at de var sine fedres døtre. Det er det ikke noe nedverdigende ved.

Da vil det ikke lenger være noen kongelig tittel å utnytte kommersielt. Om ting får fortsette som nå, vil derimot undergravingen av kongehusets integritet fortsette i årtier, og det vil fortsatt ikke bli ro rundt kongehuset. Da er det ikke utenkelig at hele familien må sette «eks» foran titlene sine. For kongehuset må det være viktigere at Haakon en dag får være konge enn at Märtha Louise får være prinsesse.

Read Entire Article