-
Får 1,3 millioner til å utvikle smarte boliger
Meløy kommune har fått 1,3 millioner kroner i tilskudd fra Husbanken.
Denne støtten skal gå til å utvikle nye måter å bo for eldre, blant annet med smarthus-teknologi som skal gjøre det enklerer å bo lenger hjemme.
Det skriver Kulingen.
Dette er en del av satsingen «Framtidens omsorgsboliger» fra Meløy kommune, som en løsning på utviklingen i befolkningen.
Statistisk sentralbyrå anslår at antallet innbyggere over 80 år vil øke kraftig i Meløy de neste tiårene, mens antallet i yrkesaktiv alder blir stadig færre.
Dermed vil det med dagens ordning bli umulig å rekruttere nok helsepersonell til å møte behovet.
Foto: Gorm Kallestad / NTB -
Nå kommer varmen - blir over 25 grader i deler av Nordland
En varmebølge er på vei med temperaturer opp mot 30 grader i Sør-Norge de kommende dagene.
Men det blir også varmt lenger nord.
– Bølgen med varme starter i øst og i vest, før den fortsetter videre nordover på søndag. Alle vil få varmen etter hvert, sier vakthavende meteorolog Marit Berger til NTB.
Møre og Romsdal og Trøndelag får skiftende vær de neste dagene, men været blir fint lørdag og søndag. Finværet når også Nord-Norge i løpet av helgen, og det skal fortsette ut i neste uke.
– Det blir godt over 25 grader i deler av Nordland på mandag, opplyser Berger.
Foto: Kasper Holgersen -
I dag begynner Norsk Revyfestival: Tjongsfjordrevyen deltar med rekordmange kvalifiserte numre
I dag begynner Norsk Revyfestival på Høylandet i Trøndelag, som også er NM i revy. Onsdag-fredag er det kvalifiseringsrunder før den store finaleforestillinga på lørdag.
400 frivillige og flere tusen publikummere og deltakere samles i den lille bygda annethvert år. De årene det ikke er på Høylandet, er det Nord-Norsk Revyfestival på Ørnes i Nordland.
Festivalen er for hele landet, men er spesielt populært blant trøndere og nordlendinger. 87 numre skal konkurrere om NM-tittelen, og et av revylagene med flest kvalifiserte numre, seks i tallet, er Tjongsfjordrevyen fra Rødøy kommune, skriver Kulingen. De skiller seg også ut med mange unge revyartister. Det samme gjør gruppa «Fire på rad», med fire studenter fra Malangen i Troms.
Foto: Tor Ivar Viken / Norsk Revy -
Skal avhøyre hundeeigar etter saueangrep
Politiet vil forsøke å gjennomføre avhøyr av hundeeigar etter saueangrepet i går, opplyser politiadvokat Kay Rønning-Nyvold til NRK.
Det var tysdag at tre sauar blei funne døde i sjøen etter at dei blei jaga av sauar i Vesterålen. Tysdag kveld fekk politiet tips om ein utanlandsk bubil og har tatt hand om hundane enn så lenge.
– Når avhøyret er gjennomført vil det bli gjort ei ny vurdering av kva som skal skje vidare, opplyser Rønning-Nyvold.
-
Ap avslutter samarbeidet med SV i Andøy
Andøy Arbeiderparti (Ap) avslutter samarbeidet med SV, skriver Bladet Vesterålen.
Dette vedtok styret i Ap tirsdag kveld.
Ap i Andøy har siden kommunevalget i 2023 utgjort det politiske flertallet i Andøy kommune sammen med SV og Miljøpartiet de grønne, men nå ryker dette flertallet i kommunestyret.
Og bakgrunnen for bruddet er det mye omtalte The Whale.
Ifølge avisa har kommunestyrerepresentant John Helmersen fra SV sendt en klage til ESA om kommunens støtte til The Whale. ESA overvåker at Norge følger EØS-avtalen, og spesielt reglene om offentlig støtte.
Dette gjorde Helmersen uten at ordfører Kjell-Are Johansen (Ap) eller øvrige samarbeidspartnere var orientert, skriver BLV.
Avisa skriver også at styret i SV støtter denne klagen.
– Denne typen ensidige handlinger bryter med tillitsgrunnlaget samarbeidet har vært basert på, og svekker både det politiske fellesskapet og kommunens utviklingsarbeid, skriver AP i en pressemelding.
Til BLV sier ordfører Johansen at situasjonen er uønsket, men at handlingen bryter med samarbeidsplattformen de har med SV og MDG.
– I avtalen har vi lagt til grunn at det er lov å være uenig, men vedtaket om The Whale var fattet og skulle ligge fast. Dette går på tilliten løs. Vi har vært uenige før, men denne saken har fått oss til å sette foten ned, sier Johansen.
Varaordfører Jitse Buitink (SV) sier til avisa at han er overraska over avgjørelsen til Ap.
– At denne saken skulle få konsekvenser skjønte jeg tidlig, men vi har gått gjennom tunge prosesser i lag før, som har vært vanskelig for mange, og vi har likevel kommet oss gjennom dem, sier Buitink.
Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRK -
Ein person fråtatt førarkort etter trafikkulykka i Narvik
Ein person er fråtatt førarkortet etter frontkollisjonen i Narvik tysdag ettermiddag. Det opplyser politiadvokat Trond Lakselvhaug til NRK onsdag føremiddag.
– Vi etterforskar saka. Det er jo ei alvorleg trafikkulykke der to personar blei flogne til sjukehus i luftambulanse, ein frå begge bilane.
Det var på E6 ved Forsatunellen i Narvik at to bilar frontkolliderte tirsdag.
Lakselvhaug forklarar at det framstår som ei møteulykke der den eine bilen har kome over i feil køyrebane og forårsaka kollisjonen.
– Vi har tatt beslag på førarkortet til han som kom over i feil køyrebane, fordi det å køyre over i feil køyrebane og frontkollidere ikkje er aktsam køyring.
Lakselvhaug seier at politiet ikkje mistenker køyring i ruspåverka tilstand.
Det var også ein hund i den eine bilen.
– Hunden blei så skada at han måtte bli avliven.
På spørsmål om skadeomfang til dei involverte personane viser politiet til UNN, som svarar at dei ikkje deler denne informasjonen.
-
Største minus siden starten for Bådin bryggeri
I 2024 gikk Bådin bryggeri 600.000 kroner i minus. Det skriver Bodø Nu.
Ifølge avisa omsatte bryggeriet i Bodø for 15,5 millioner kroner i fjor, noe som er rundt 1,2 millioner kroner mindre enn i 2023.
Det er det største underskuddet bedriften har hatt siden starten i 2012, skriver Bodø Nu.
– Det er mange faktorer som spiller inn. Det har vært dyrtid en stund, det har vi merka ganske greit. Pengene sitter ikke like løst som de gjorde under pandemien, for eksempel, sier daglig leder og bryggerisjef Andreas Myrvold.
Foto: Kai Jæger Kristoffersen -
Innbrudd i barnehage i Narvik
Politiet melder at det har vært et innbrudd i en barnehage i Narvik.
– Noen hadde tatt seg inn gjennom et knust vindu, skriver operasjonsleder Kenneth Magnussen i en melding.
Det er på nåværende tidspunkt uvisst om noe er tatt. Gjerningspersonen(e) hadde forlatt stedet før politiet kom, ifølge operasjonslederen.
Politiet har gjort undersøkelser og anmelder forholdet.
-
Har funnet årsaken til eksplosjon på Alcoa
På mandag meldte politiet om en mindre eksplosjon på en parkeringsplass inne på aluminiumsverket Alcoa i Mosjøen.
Nå skriver Helgelendingen at Alcoa har funnet årsaken til eksplosjonen.
Det var et kabelbrudd som førte til den eksplosive energiutløsningen under bakken, slik at asfalten over slo sprekker og det kom ut varme og røyk.
– Det skal ha gått en kortslutning i en gammel skjøte, sier energisjef og fungerende pressesjef i Alcoa, Ole Løfsnæs til avisa.
Han sier videre at det tirsdag ble utført arbeid på stedet for å få reparert bruddet og få tilbake strømtilførselen gjennom kabelen igjen.
– Vi reparerer skjøten og kobler på kabelen så fort som mulig, sier han og legger til at Alcoa er tilbake i normal drift igjen etter strømbruddet.
Foto: Politiet -
Ferga til Kjerringøy er innstilt
Ferga som går mellom Festvåg og Misten er innstilt inntil videre på grunn av tekniske utfordringer.
Det melder Torghatten.
Rundt klokka 11 var ferga tilbake i drift igjen.
-
Bil havnet ut på jorde
Politiet opplyser at de fikk inn flere meldinger om en bil som kjørte uansvarlig og kjørte av veien og havnet på et jorde i ved FV. 17 i Vik.
Det var to personer i bilen, men ingen ble skadet.
Politiet mistenker ruskjøring.
-
Hunder angrep sauer – politiet fikk tips fra publikum og sporet opp bilen
Polititet melder at de er kommet i kontakt med eierne av hundene som angrep flere sauer i Gåsfjorden i Vesterålen.
– De ble stoppet i nærheten av Harstad og vi har tatt hånd om hundene, opplyser operasjonsleder Veronica Helen Nylund.
Det var mange sauer som fikk bittskader av de to hundene, og tre sauer ble funnet døde i sjøen.
Politiet avhører de involverte og vil etterforske saken videre.
Foto: Politiet -
Bryter opp planoverganger og krysser toglinja
Ved planovergangen på Skonseng i Rana har det ved to anledninger denne sommeren blitt passert, selv om bommen er nede og det er rødt lys på stedet, melder Rana Blad.
Thor Brekkan, områdesjef i Bane NOR, advarer på det sterkeste at noen bryter rødt lys og bommer som er nede.
– Folk må ikke passere, for skjer det et sammenstøt kan det være fatalt, sier han til avisen.
-
Brann i Bodø - to ivaretas av ambulanse
Politi og brannvesen rykket ut til røykutvikling fra et hus på Bertnes i Bodø. Beboerne kom seg ut av huset. To personer ivaretas av ambulanse, melder Nordland politidistrikt.
Politiet gjør undersøkelser og avhører vitner på stedet. Sak opprettes.
-
Trafikkulykke på E6 nord for Forsatunnelen – ni personer involvert
To biler har vært involvert i en trafikkulykke på E6 nord for Forsatunnelen i Narvik kommune.
Det var en front mot front kollisjon.
Den ene bilen er registret i Tyskland, hvor det satt seks personer, mens den andre bilen er registrert i Norge og hadde tre personer inne i bilen.
– En person var fastklemt, men er nå frigjort, opplyser operasjonsleder Veronica Helen Nylund.
To personer er fraktet med luftambulanse til Tromsø, og syv personer er fraktet til legevakt i Narvik.
Forsatunnelen er stengt, og trafikken står på stedet.
-
Fjernet flere måsereir fra tak – nå har han fått straff
En mann i 60-årene har fått et forelegg på 15 000 kroner etter at han fjernet flere måkereir fra taket på kjøpesenteret i Sandnessjøen.
Det skriver Helgelands blad.
– Jeg syns slike ting er sjokkerende at skjer i 2025. Nå har det vært snakka mye de siste årene at alt av reir, egg og unger er beskytta av lovverket. Det er strenge straffer for denne type kriminalitet.
Det sa Martin Eggen, naturvernrådgiver ved Birdlife Norge til NRK da saken ble omtalt i begynnelsen av juni.
Hovedregelen er at måken skal få være i fred, og ifølge loven skal man unngå unødig skade på både dyr og reir.
Både BirdLife Norge og Noah var noen av dem som leverte en politianmeldelse mot mannen.
Foto: Privat -
Trailer kjørt av veien på E6
Politiet melder om en trailer som har kjørt av veien på E6 i Korgen.
Fører er ute av kjøretøyet og er fraktet til legevakt.
Nødetatene er på vei til stedet.
Trafikken går som normalt, men Vegtrafikksentralen opplyser at ved berging av traileren, kan veien bli stengt på kort varsel.
-
Nytt sentrumshotell skal bygges i Narvik
Narvikregionen er i en spennende utviklingsfase, og nå skal overnattingstilbudet styrkes. Dronningens gate 27 Narvik AS har inngått en samspillsavtale for detaljprosjektering av nytt sentrumshotell med entreprenøren Peab og arkitektene Krook & Tjäder.
Det skriver Peab i en pressemelding.
Samarbeidet om å utvikle hotellet som et samspillsprosjekt har pågått over tid. Nå skal partene sammen optimalisere bygget i siste fase før byggestart høsten 2025.
– Hotellet blir plassert sentralt i Narvik, med direkte tilgang til byens mange muligheter, havet, fjellene i regionen og nordsvenske Lappland. Det blir et fullskala hotell med over 200 rom, restaurant, bar og møte- og konferansefasiliteter, forteller John Christian Eriksson fra byggherre Dronningens gate 27 Narvik AS.
Foto: Illustrasjon: Arkitekt Andreas Stenman -
Menn i Nordland får beskjed om å skjerpe seg
Sommeren er høysesong for drukningsulykker, og menn dominerer drukningsstatistikken i Norge.
En ny, stor undersøkelse viser at særlig menn i Nordland sjeldnere bruker redningsvest, oftere drikker alkohol i båt, og har større tro på egne ferdigheter enn kvinner.
Organisasjonen Flyte ber nå menn gjøre bedre risikovurderinger, så færre liv går tapt i sommer.
– Undersøkelsen viser at menn i større grad enn kvinner tar unødvendig risiko. Flyte mener menn må gå i seg selv og ta et oppgjør med egne holdninger. Det er ikke macho å utsette seg selv eller andre for risiko, sier Mia Bergmann, daglig leder i Flyte.
-
Tre sauer druknet - skal ha blitt jagd på havet
Politiet fikk tidligere melding om at noen hunder skal ha jaget flere sauer på havet ved Gåsfjorden i Sortland kommune.
Patruljen er i kontakt med saueeieren, som sier at tre sauer har blitt funnet død i vannet.
Operasjonsleder Ina Selfors sier til NRK at de må først få kontroll over hva som har skjedd før de kan si noe mer om eventuelle straffbare forhold.
Senere bekrefter politiet at det er snakk om en utenlandsk bobil som har vært på stedet med to hunder, muligens huskyer. Hundene skal ha vært løs og jaget sauer.
Generell båndtvang gjelder fra 1. april til 20. august i Nordland.
- På generelt grunnlag er det båndtvang i området, og du skal ha kontroll over hundene dine ute, sier operasjonelder Selfors.
Flere sauer som går på beite har fått bittskader. Uavklart om disse skadene er så alvorlige at dyrene må avlives, opplyser politiet.
Torsk spiser torsk 00:26
Neste