Ekspresident må i fengsel. Her tar familien avskjed.

3 hours ago 1



Ekspresidenten tar med seg en spesiell bok på cellen.

Nicolas Sarkozy var president i Frankrike fra 2007 til 2012. Her sammen med kona Carla Bruni-Sarkozy. Foto: Sarah Meyssonnier, Reuters/NTB
  • Ingeborg Moe

Publisert: 21.10.2025 20:23

Kortversjonen

Det som utspilte seg på gatene i det fasjonable Paris-strøket i morgentimene tirsdag, var helt utenom det vanlige. Frankrikes tidligere president, Nicolas Sarkozy (70), tok farvel med familien for å dra til fengsel.

Han fikk et kyss av kona Carla Bruni-Sarkozy før bilen førte han til fengselet. Foto: Benoit Tessier / Reuters / NTB

Han gikk hånd i hånd med kona Carla Bruni-Sarkozy ned til bilen som skulle føre ham til La Sante-fengselet. Nylig falt dommen på fem års fengsel for å hemmelig valgkampstøtte fra Libyas tidligere diktator Muammar Gadafi. Sarkozy sier han er uskyldig og har anket.

Det kom som en overraskelse på ekspresidenten at han måtte i fengsel før ankesaken er kommet opp.

Han blir den første franske lederen siden andre verdenskrig som må i fengsel. Sist gang var det lederen for det nazivennlige Vichy-regimet, Philippe Pétain, som ble dømt for landssvik for samarbeidet med nazistene.

Støttespillere som hadde møtt frem ropte «Nicolas» og klappet da paret kom ut. Foto: Sarah Meyssonnier / Reuters / NTB

Franske presidentbarn pleier ikke å bli eksponert på samme måte som amerikanske. Datteren Guilia ble født da Sarkozy var president. Tirsdag stilte Sarkozys barn opp for å vise støtte.

Sønnen Jean (39), fra første ekteskap, og datteren Guilia (14), fra ekteskapet med Carla Bruni-Sarkozy, kom hånd i hånd ut fra familiens hus da faren skulle dra. Foto: Benoit Tessier / Reuters / NTB
Også Carla Brunis sønn Aurlien Enthoven (24), og Sarkozys sønn Louis (28) og hans kone Natali Husic var der. Foto: Sarah Meyssonnier / Reuters / NTB

Sarkozys advokater kjemper for at han skal få komme hjem i påvente av ankesaken. Men det er høyst uvisst om kravet når frem. Ifølge Reuters håper advokatene at han skal kunne vende hjem før jul.

Ekspresidentens nærmeste familie var samlet da Sarkozy skulle dra. Foto: Benoit Tessier / Reuters / NTB

Sarkozy skal sone i La Sante-fengselet. Det er ventet at han får en celle i en del hvor han holdes adskilt fra andre fanger av sikkerhetsgrunner. Cellen vil være mellom 9 og 12 kvadratmeter. Og ifølge Reuters er den nå også utstyrt med egen dusj.

Han fikk ha med seg tre bøker. I et intervju med Le Figaro fortalte han at én av dem er den franske klassikeren Greven av Monte Cristo av Alexandre Dumas (1802–1870). At han valgte nettopp den blir lagt merke til. Den handler om en mann som blir uskyldig dømt, klarer å flykte fra fengsel og hevner seg på dem som forrådte ham.

Han tok også med seg en biografi om Jesus skrevet av historikeren Jean-Christian Petifils.

Støttespiller oppfordrer Sarkozy til å holde hodet hevet utenfor fengselet der han nå skal sone. Foto: Tom Nicholson / Reuters / NTB

Forholdene han nå skal leve under, blir helt annerledes enn det han har vært vant til. Senest fredag var han på besøk hos president Emmanuel Macron i Elyséepalasset.

Han vil få tilgang til TV og fasttelefon. Og ifølge The Times får han lov til å ha tre besøk i uken og en time i luftegården hver dag.

Read Entire Article