Ekspert: Dette skjer hvis renten kuttes

3 hours ago 2



Sentralbanksjef Ida Wolden Bache kan komme til å overraske denne uken. Ekspert venter at markedet vil reagere uansett hva som skjer.

Ida Wolden Bache, sentralbanksjef. Foto: Skjalg Bøhmer Vold / Skjalg Vold

Publisert:

Oppdatert i dag 08:24

Kortversjonen

Norges Bank skal legge frem rentebeslutning torsdag denne uken.

Ved sist rentemøte, i juni, overrasket sentralbanksjef Ida Wolden Bache med å kutte styringsrenten. Kuttet ble omtalt som et sjokk.

Nå er økonomer usikre om hva sentralbanken vil gjøre.

– Det er et tvilstilfelle, sier sjeføkonom Kjetil Olsen i Nordea Markets til E24.

Les på E24+

Slik får du gullkort hos SAS

Går godt i norsk økonomi

Bakgrunnen for usikkerheten er todelt:

  • På den ene siden varslet Norges Bank i juni at renten kan settes videre ned i løpet av året.
  • Samtidig går norsk økonomi såpass godt at det er vanskelig å finne grunner til å kutte renten nå.

Kjetil Olsen

Sjeføkonom

En del områder har ikke gått som Norges Bank trodde. Spørsmålet er hvor store avvik det er, mener Olsen.

Sentralbanksjefen begrunnet rentekuttet i juni ved å peke på at prisveksten har avtatt siden rentemøtet i mars. Det var utsikter til at prisveksten det nærmeste året vil bli lavere enn de tidligere så for seg, ifølge Wolden Bache.

– Ved å begynne en forsiktig normalisering av styringsrenten nå legger vi til rette for at prisveksten kommer tilbake til inflasjonsmålet uten at vi bremser økonomien mer enn nødvendig, sa Wolden Bache i en uttalelse.

Flere snudde

Nordea Markets har nå landet på å avlyse rentekuttet. Også andre eksperter har snudd etter at de tidligere ventet kutt.

– Vi har tatt tilnærmingen at hvis du ser overordnet på norsk økonomi, er det lite som tilsier at renten skal ned nå.

Olsen sier at inflasjonen er høyere enn Norges Bank trodde den kom til å bli. Inflasjonen steg til 3,5 prosent i august, viser tall som ble lagt frem forrige uke.

Sjeføkonomen stiller et spørsmål:

– Veksten i norsk økonomi tar seg opp, og arbeidsledigheten er lav. Hvorfor skal renten ned da?

Norges Banks kuttvarsel i juni henger på en kritisk forutsetning om at renten er for høy, mener Olsen.

– Vi føler at vi stadig vekk har fått indikasjoner på at rentenivået ikke er så høyt som de skal ha det til, sier han.

Venter bevegelser i markedene

Strateg Dane Cekov i SB1 Markets mener det nokså sikkert vil komme markedsreaksjoner på torsdag.

– Uansett hva Norges Bank velger å gjøre, vil det komme overraskende på noen.

Dane Cekov

Strateg

Markedet priset fredag i forrige uke inn rundt 60 prosent sannsynlighet for rentekutt.

Før inflasjonstallene og regionalt nettverk ble lagt frem samme uke, var sannsynligheten over 80 prosent, ifølge Cekov.

– Kutter de, tipper jeg kronen svekkes, NiborNiboren samlebetegnelse for pengemarkedsrenter med ulike løpetider-renten vil falle og bankene vil kutte boliglånsrenten. Hvis de ikke kutter, tviler jeg på at kronen vil styrkes, Nibor vil øke og bankene vil vente med å kutte.

Regionalt nettverk er en viktig del av Norges Banks beslutningsgrunnlag før rentemøter. Den viste at bedriftene venter høyere investeringer i år enn i fjor, og at veksten vil holde seg oppe neste år.

Read Entire Article