Dødsbrannen på Hamar: Tror brannen startet utendørs

2 hours ago 2



Akkurat nå

Politiet på Hamar sier de har en formening om hvor brannen som kostet fire unge liv, startet. Men de åpner for at de ikke vil klare å finne årsaken.

De fire venninnene Astrid Støe Valla (19) (øverst til venstre), Ester Moe Ljødal (19) (øverst til høyre), Ida Bæk Nordland (19) (nederst til venstre) og Ariane Haga (18) (nederst til høyre) døde i brannen på Hamar. Foto: Privat

Kortversjonen

En uke er gått siden fire unge kvinner i slutten av tenårene omkom i en kraftig brann i en murvilla på Holset sentralt i byen ved Mjøsa.

De fire venninnene Ariane Haga (18) fra Ringsaker, Astrid Støe Valla (18) fra Hamar, Ester Moe Ljødal (19) fra Hamar og Ida Bæk Nordland (19) fra Hamar døde i brannen.

De var samlet til en sosial sammenkomst hos en av dem da tragedien skjedde. Klokken 05.06 mandag morgen fikk politiet melding om brannen.

Politiet har til nå ikke villet si noe om hva som kan ha vært årsaken til brannen, men tirsdag kommer de med nye detaljer om etterforskningen:

– Politiet vet pr. nå ikke brannårsaken, men har en formening om hvor brannen startet. Det kan tyde på at den startet utendørs i tilknytning til verandaen, sier politiadvokat Marit Kjelsberg til Aftenposten.

Huset sentralt i Hamar ble totalskadet i den voldsomme brannen natt til mandag. Fire unge kvinner mistet livet. Foto: Siri Øverland Eriksen / Aftenposten

Hun sier politiet jobber med å finne årsaken, men åpner for at det ikke er sikkert at de vil klare å finne den.

– Selv om det jobbes med å finne årsaken, må vi hele tiden ha med oss at det ikke er sikkert at vi vil klare å finne den. Slik saken står nå, er det fortsatt ikke noe mistanke om at det har skjedd noe kriminelt, sier Kjelsberg.

Kripos er ferdig med å gjennomføre undersøkelsene de skulle gjøre på tomten, men politiet på Hamar er ikke ferdige med de kriminaltekniske undersøkelsene av branntomten.

– Det vil ta flere uker, kanskje måneder, før rapporten fra de kriminaltekniske undersøkelsene foreligger, sier politiadvokaten.

Funnet i to etasjer

To av kvinnene ble funnet i første etasje og to i andre etasje i huset. Ifølge politiet var det brannalarmer i huset. Vitner har også forklart at de skal ha hørt brannalarm, men ikke rop innefra.

De første naboene som kom til stedet, skal ha forsøkt å rope høyt for å varsle dem som var i huset. De fikk dessverre ingen respons fra kvinnene.

Verste brann siden januar 2021

Ikke siden januar 2021 har flere mennesker mistet livet i en enkeltbrann i Norge, viser en oversikt Aftenposten har fått tilsendt fra DSBDSBDirektoratet for samfunnssikkerhet og beredskap. Da døde fem personer i en hyttebrann på Andøya.

Read Entire Article