Dobler produksjonen til 17. mai: – Det er vanvittig trøkk

1 day ago 9



Bakerkjeden bruker syv tonn mel og 600 liter kremfløte på årets travleste dag.

Oppdatert lørdag 16. mai kl. 18:41

Brødproduksjonen dobles, kransekakesalget 15-dobles og fløtetanken må fylles opp tre ganger i løpet av et travelt produksjonsdøgn i lokalene til Baker Hansen på Østerås i Bærum.

Bilde av Knut Andreas HalsKnut Andreas Hals

Produksjonssjef i Baker Hansen

– Det er jo vanvittig mye mer trøkk på sånne dager som det her, sier Knut Andreas Hals.

Ved siden av lille julaften er 16. mai den dagen kjeden selger desidert mest.

 Gøran Bohlin / VGFoto: Gøran Bohlin / VG

Elsker å bake

Andrea Marie Conway-Hauglie (23) er en av konditorene som har jobbet på spreng for å rekke å fylle opp hyllene med søte fristelser for feststemte nordmenn.

Hun fyller opp sprøyteposen med flytende, varm sjokolade og går bort til rekken av marsipankaker.

Gratulerer, skriver hun med skrift som forteller at hun har gjort dette noen tusen ganger før.

– At jeg får muligheten til å spre min glede og energi i en kake, gir meg så mye, sier 23-åringen.

– Jeg elsker å lage kake!, fortsetter hun.

Andrea har jobbet over fem år på Baker Hansen og tror mange ikke har tid til å lage kaker selv.

– Eller tar seg tid, sier hun.

Fulle biler

Yusuf Özil (54) henter en ny vogn fylt opp med boller og kransekaker fra lagerhallen og triller den ut i varebilen. Herfra distribueres bakervarene ut til de 36 butikkene kjeden har i Stor-Oslo og Drammen.

– Jeg startet klokken 05.00 i morges, og har hatt fulle biler siden, forteller Özil som har jobbet som sjåfør i 22 år for Baker Hansen.

I taket på lageret henger lapper med bestillinger fra de forskjellige filialene, og under står de ferske bakervarene. På en vanlig mandag baker kjeden rundt 6000 brød. I dag stoppet produksjonen på rundt 13 000.

Kransekaken topper lista

– Marsipankaker er en av våre bestselgere, i dag har vi laget rundt 2500 stykker, på en normal lørdag ligger vi på rundt 1000 stykker, forteller Cathrine Hals Alsaker som er sjette generasjon i den tradisjonsrike bakerkjeden.

Hun forteller at kransekaken er i en klasse for seg.

– Her er tallene ekstreme. Vi selger 14–15 ganger så mye som vi ellers gjør, sier hun.

Forberedelsene starter lenge før selve nasjonaldagen.

– Kransekaker hører 17. mai til, her forbereder vi oss i flere måneder.

Slår lille julaften

– 16. mai er dagen vi selger desidert mest – da har vi en omsetningsøkning på rundt 50 prosent fra butikk. På selve 17. mai er det selvsagt mest boller det går i, vi selger over 8000 stykker, forteller Hals.

Alsaker undrer seg samtidig over nordmenns evige kakekjærlighet.

– Det starter i begynnelsen av livet med kake til dåp. Da skal man gjerne ha en spesiell kake med navn, tekst og alt sammen. Og så fortsetter det gjennom hele livet, egentlig. Til og med i begravelser er det gjerne markering med kake, sier han.

– Uansett om det er høykonjunktur eller om det er litt nedgangstider, kaker skal vi ha, sier Alsaker.

– Hva er deres kakefavoritter på nasjonaldagen?

– Jeg tar gjerne en fransk flørt på 17. mai. Det er en ostekake med pasjonsfrukt altså, sier Cathrine og ler.

 Gøran Bohlin / VGFoto: Gøran Bohlin / VG

For produksjonssjef Alsaker er det derimot bare én ting som gjelder: Ingen 17. mai uten kransekake med smellbongbong, flagg og middels gode vitser, avslutter han.

Read Entire Article