– Dette burde alle tenke over

6 days ago 14



Cold Response 2026:

SETERMOEN (TV 2): Den alvorlige sikkerhetssituasjon i verden gjør at det aldri før har vært viktigere å trene på forsvaret av Norge.

 Roy-Arne Salater / TV 2
VIKTIG ØVELSE: Noah Erdahl er bare en av 25 tusen soldater fra 14 land som nå øver på å forsvare Nordområdene. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2

Publisert 09.03.2026 06:57

– Det er en ganske spent situasjon, og det har det vært lenge. Vi tenker litt på den verden vi lever i, men i Forsvaret er fokuset å øve på krig. Det er der tankene våre ligger, sier Noah Erdahl.

Han er ledende menig og avtjener førstegangstjeneste ved artilleribataljonen i Setermoen militærleir i Troms.

Saken oppsummert

  • Cold Response 2026 er en viktig militærøvelse i Nord-Norge med 25 000 soldater fra 14 land.
  • Øvelsen fokuserer på å styrke forsvarsevnen og avskrekking i en spent sikkerhetspolitisk situasjon.
  • Norske soldater trener sammen med allierte for å forsvare nordområdene mot en fiktiv fiende.
  • Øvelsen tiltrekker seg stor internasjonal medieoppmerksomhet, med 70-100 mediebedrifter til stede.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

Nå deltar han under den store vinterøvelsen Cold Response 2026.  Øvelsen pågår samtidig som Europa og verden står i den mest alvorlige sikkerhetspolitiske situasjonen siden andre verdenskrig.

Russland er inne i det femte året med fullskala krig mot Ukraina. USA og Israel har gått til angrep på Iran, og det er en spent situasjon over hele Midtøsten.

 Roy-Arne Salater / TV 2
TRENER MED ALLIERTE: – Norge har et godt forsvar med gode allierte. Det er en viktig trygghet å ha, sier Noah Erdahl, ledende mening ved artilleribataljonen ved Setermoen militærleir. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2

Viktig trening

Det synes den norske soldaten er spesielt å tenke på.

– Er du redd for at Norge skal havne i en krig?

– Nei, det vil jeg ikke si. Norge har et solid forsvar med gode allierte, sier han.

Han speider utover de hvite fjellene i Troms og rapporterer det han observerer videre. Rundt ham er det både britiske og amerikanske soldater som er i full gang med å øve på å forsvare nordområdene fra en fiktiv fiende.

De norske soldatene øver tett sammen med andre nasjoner og blir godt kjent.

– Det er betryggende å se. Du får se hvordan ulike nasjoner og avdelinger jobber sammen. Det er bra, sier Erdahl.

«Cold Response 2026» er en stor norsk-amerikanskledet vinterøvelse som holdes annethvert år i mars.

Øvelsen finner sted i nordområdene, primært i Nord-Norge (Troms og nordre Nordland) og med deltakelse i Nord-Finland. Sjø- og luftoperasjoner foregår i tilhørende områder og over alle de nordiske landene.

 Daniel Berg Fosseng / TV 2
BEREDSKAP: De norske soldatene øver på å forsvare seg mot en fiktiv fiende som vi «ta» Nord-Norge. Foto: Daniel Berg Fosseng / TV 2

Til sammen 25.000 soldater fra 14 land deltar.

– Det er trist

Øvelsens hovedformål er å styrke norsk og alliert forsvarsevne, bidra til avskrekking, og synliggjøre Norges og Natos evne til å forsvare alliansens nordlige flanke.

Øvelsen betraktes som en av Forsvarets viktigste i 2026.

– Det er jo trist at konvensjonell krig plutselig er tilbake på dagsorden. Det gjør det bare enda viktigere at vi utfører øvelser som denne, og at vi trener. Særlig med våre allierte når det gjelder å forsvare Nato, sier Kai-Arne Schjetne, operasjonsoffiser i artilleribataljonen i Setermoen militærleir.

Den sikkerhetspolitiske situasjonen, med økt spenning og uforutsigbarhet, har ført til at det aldri før har vært større interesse fra internasjonale medier som ønsker å dekke årets øvelse.

Mellom 70 og 100 mediebedrifter har varslet at de kommer. BBC har allerede besøkt øvelsen. Samtidig med TV 2, er også et nederlandsk TV-team her som fotfølger britiske soldater.

 Roy-Arne Salater / TV 2
INTERNASJONAL INTERESSE: Mellom 70 og 100 mediekanaler har varslet at de vil komme til Nord-Norge for å dekke øvelse Cold Response 2026. Dette er ny rekord og noe Forsvaret aldri har opplevd før. Mange vil snakke med de amerikanske styrkene som øver i nord. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2

– Det tenker jeg er positivt. Det at vi får oppmerksomhet fra lenger ned på kontinentet og som er rettet mot nordområdene, tror jeg Nato er tjent med, sier Schjetne.

«No comment»

Øvelsen er en viktig del av Totalforsvarsåret 2026. Det retter søkelyset mot samspillet mellom sivile og militære ressurser for å sikre nasjonal motstandskraft.

 Daniel Berg Fosseng / TV 2
PROBLEMER: Det kalde klimaet førte til at US Marines fikk store problemer med utstyret som skyter opp blant annet missiler. Foto: Daniel Berg Fosseng / TV 2

«Cold Response 2026» er designet for å teste evnen til å operere i krevende arktiske vinterforhold.

– Klimaet her er ikke noe spøk. Det er trolig den hardeste treningen du kan få. Sett fra et overlevelsessynspunkt er det mye som ikke virker i kulden. Det er virkelig en kamp for å holde våre soldater varme nok til å overleve, sier Landon Foster, førsteløytnant i US Marines Corps.

President Donald Trump har tidligere reist tvil om hvordan et fremtidig Nato-samarbeidet blir, men det vil ikke de amerikanske soldatene på trening i Troms høre snakk om.

– «No comment on that», eller ingen kommentar, er det kjappe svaret på akkurat det spørsmålet.

HYLLET BODØ/GLIMT: Mitt under intervjuet begynte oberst William Soucie i US Marines å skryte av Bodø/Glimt sine prestasjoner i Champions League. – Det er helt rått det de har fått til. Jeg var i Bodø for kort tid siden, og nå er jeg helst frelst, sier han. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2
HYLLET BODØ/GLIMT: Mitt under intervjuet begynte oberst William Soucie i US Marines å skryte av Bodø/Glimt sine prestasjoner i Champions League. – Det er helt rått det de har fått til. Jeg var i Bodø for kort tid siden, og nå er jeg helst frelst, sier han. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2

Klar til å bidra

Det de heller vil snakke om, er hvor viktig et sterkt Nato-samarbeid er. Ikke minst det at Sverige og Finland er blitt fullverdige medlemmer av alliansen siden den forrige vinterøvelsen.

– Det er veldig bra å ha dem med. De er fantastiske kollegaer og partnere. De tilfører masse ekspertise og strategiske beslutninger. Det er vi veldig takknemlige for, sier William Soucie, oberst i US Marines.

Selv om det er langt fra Setermoen til Kirkenes og den russiske grensen, er det spennende å øve så nært Russland.

 Roy-Arne Salater / TV 2
«KANTINE»: Teltet fungerer både som spiserom, varmestue og et sted for hvile under øvelsen Cold Responce. Foto: Roy-Arne Salater / TV 2

– Det er en påminnelse til Russland om Natos styrke og hva vi er kapable til som team. Det at vi er her i Russlands bakgård, tror jeg holder dem på tå hev. Putin følger nok med på hva som skjer her nå, sier Foster.

– Det er godt å se at vi har gode allierte med oss på øvelsen, sier Erdahl. 

Han er klar til å forsvare Norge dersom det skulle bli krig.

– Det er jeg, uten tvil. Det er en del av verneplikten, så det bør man være. Det burde egentlig alle andre borgere også tenke over det å være klare til å bidra, sier Erdahl.

Read Entire Article