Campingdrapet i Aremark: Dømt til 9,5 års fengsel

10 hours ago 2



Det var 9. juli 2024 at den tiltalte mannen og hans kjæreste i 60-åra bodde sammen i en campingvogn i Aremark i Østfold.

Etter flere uker på stedet hadde forholdet tilspisset seg, blant annet med beskyldninger om utroskap fra kvinnen.

Det endte med en situasjon der mannen stakk kvinnen gjennom halsen med en kjøkkenkniv.

Kvinnen ble funnet død i en sofa i spikerteltet utenfor selve vogna.

I retten forklarte han at han ikke husker selve stikket, men husker at han holdt i kniven. Han sa at han aldri var i tvil om at «han gjorde det»

Tingretten var heller ikke i tvil om at han stakk henne i halsen så hun døde av forblødning kort tid senere.

– Riktig avgjørelse

Mannen anker ikke avgjørelsen, sier forsvarer Ann Turid Bugge til NRK.

- Dette er en grundig dom og vi er fornøyd med utfallet. Vi syns dette er en riktig avgjørelse ut fra de faktiske omstendigheter som var i saken, sier Bugge.

Han har tilstått fra dag èn, slik at dommen var ingen overraskelse.

- Han er lettet og fornøyd med å være ferdig med rettsaken. Det har vært en belastning for han.

Forsvareren mente at hennes klient burde få en god strafferabatt som følge av at han umiddelbart erkjente drapet og straffskyld og kom med en uforbeholden tilståelse.

Aktors påstand var på 10,5 års fengsel, mens minstestraffen for drap er åtte år.

Retten kom til at tiltalte burde på 20 prosent fradrag fra normalstraff på 12 år for drap, og landet på 9 år og 6 måneder.

Mannen i 50-åra er også dømt til å betale 390 000 kroner i oppreisningserstatning til hver av kvinnens tre etterlatte, og 276 000 i andre erstatninger.

Var ruset

Drapet skjedde etter at de to i en periode hadde bodd i campingvognen ved Stora Lee i Aremark, der de hadde ruset seg jevnlig.

Blodprøver tatt samme dag som drapet skjedde, viste at den nå domfelte mannen var påvirket av alkohol i tilegg til flere legemidler.

Men retten konkluderer med at hans erkjennelse av skyld bekrefter at han var i stand til å forstå at knvistikket kunne være dødelig.

Mannen i 50-åra er tidligere domfelt en rekke ganger, for vinningsforbrytelser, vold, narkotikalovbrudd, trafikkforseelser, våpenlovbrudd og skadeverk.

Han er også dømt for vold og trusler mot offentlig tjenestmann.

En åstedsgransker står foran en campingvogn etter et drap i Aremark.

Åstedet var sperret av med sperrebånd i flere dager.

Foto: TIPSER.NO / Daniel D.Laabak

Eier av campingplassen førsøkte livredning

Det var mannen selv som ringte politiet, og sa at han hadde stukket henne med kniv.

Han ikke trodde hun levde lenge, at hun mest sannsynlig var død og at dette var en drapssak, går det fram av dommen.

Elleve minutter etter at hendelsen skjedde, kom eieren av campingplassen som den første til åstedet. Han forsøkte livredning, uten hell.

Publisert 29.09.2025, kl. 11.00 Oppdatert 29.09.2025, kl. 11.50

Read Entire Article