Emma Kozin (26) anklager Cecilia Brækhus (44) for «mind games» før avslutningskampen til «The First Lady»
Andreas Hopen, VG
Publisert: 02.10.2025 13:08
– Hun prøver seg på «mind games». Først gir hun meg respekt, før hun er respektløs overfor meg, sier Ema Kozin til VG.
Sloveneren er på plass i Norge med sine to VM-belter i super weltervekt (70 kg) før hun skal i aksjon mot 17 år eldre Cecilia Brækhus lørdag.
Kozin har gått 26 boksekamper i karrieren. 24 av dem har endt med seier, én med tap.
– Jeg er favoritten. Jeg er mesteren, hun er utfordreren, så jeg er favoritten, sier Kozin som ikke har gått en kamp siden hun ble verdensmester høsten 2023.
- Se den siste boksekampen noensinne med Cecilia Brækhus på VG med VG+ Sport lørdag kveld
Brækhus er derimot ikke imponert.
– Jeg tror ikke at å ikke bokse er oppskriften på å bli bedre i bokseringen, svarer Brækhus om hvem som skal gå av med seieren i det VG-sendte oppgjøret i Nova Spektrum.
Hvem vinner kampen mellom Brækhus og Kozin?
Kozin på poeng
Brækhus på poeng
Brækhus på knockout
Kozin på knockout
Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen
Til VG forklarer Kozin hvorfor hun ikke har vært i ringen siden november 2023.
– Jeg hadde problemer med min gamle manager. Han fortalte meg hele tiden at jeg hadde en kamp om et par måneder, men så ble det aldri noe av. Nå har jeg bare folk rundt meg som jeg stoler på, hevder Kozin til VG.
Det er altså bakgrunnen til at hennes tidligere manager Ertan Sen fikk sparken like før oppgjøret på Lillestrøm.
Den norske boksestjernen er ikke skremt av den 17 år yngre motstanderen.
– Hun er fysisk sterk, men jeg er den beste bokseren her, sier Brækhus kontant til VG.
Brækhus står med 38 seire, hvorav ni av dem er knockouts. I karrierens siste kamp ønsker hun å havne på tosifret.
– Hvis jeg kan avslutte med «knockout», og ta en tidlig kveld, så gjør jeg det, sier boksestjernen.
Forrige gang Brækhus var så klar på at hun ville ha knockout var mot svenske Mikaela Lauren for åtte år siden etter dette kysset:
Lørdagens motstander er en mer utpreget knockout-bokser. Kozin står med 24 proffseire, halvparten av dem etter KOKOForkortelse for knockout..
Da «The First Lady» ble verdensmester for første gang var Kozin så vidt fylt 19 år. Siden har hun fulgt Brækhus’ karriere.
– Hun har hatt en fantastisk karriere og har vært et idol. Å gå i ringen mot en rollemodell er noe jeg har drømt om, sier Kozin til VG.
– Nå blir den drømmen oppfylt. Er den neste drømmen å sende henne ut av karrieren med tap?
– Åpenbart.