-
Bodø/Glimts herrer leder borte Strømsgodset borte
På Marienlyst står det 0-3 til Bodø/Glimts herrer, som spiller borte mot Strømsgodset på Marienlyst stadion.
Bodø Glimt kriger med Viking om seriegull og Godset har ti poeng opp til sikker plass.
Glimt overtar tabelltoppen i Eliteserien med seier i kveld, kampen kan du følge her.
Foto: Mats Torbergsen / NTB -
Bodø Glimts kvinnelag tapte hjemme mot Stabæk
Stillinga endte 0-4 mellom Bodø/Glimt og Stabæk som var på besøk på Aspmyra stadion i Bodø.
Heimelaget Bodø/Glimt ligg i skrivande stund på sjuande plass. Fem seierer, ein uavgjort og ti tap gir ein poengsum på 16 poeng.
Bortelaget Stabæk ligger midt på tabellen, altså på femteplass med Seks sigrar, tu uavgjort og åtte tap. Dei har 23 poeng så langt.
Kampen kan lese om her.
Foto: Bjarne Brandal / NRK -
Etablerer Reisemålsleiing i Vesterålen
Visit Vesterålen og Vesterålsrådet etablerer ei reisemålsleiing for å styrke det regionale samarbeid.
Leiinga skal jobbe med reiselivsutvikling og merke om reiselivet til eit berekraftig destinasjon.
– Etableringa av Reisemålsleiing i Vesterålen er eit gjennombrot for det regionale samarbeidet om reiseliv. Vi har lenge sett behovet for ein felles plattform som kan koordinere innsatsen, samle aktørane og sikre at utviklinga skjer i tråd med våre verdiar og mål, seier Grete Ellingsen, ordførar og leiar av Vesterålsrådet.
Står det i pressemeldinga.
-
Syklist påkjørt i Narvik
Nordland politidistrikt melder fredag ettermiddag om en påkjørsel av en syklist i Narvik kommune. Politiet og ambulanse er på stedet.
– Politiet har ikke opplysninger om hva som har skjedd, sier June Strand Jensen, ved politiets operasjonssentral.
Rettelse: Politiet meldte først om påkjørsel av en fotgjenger, men har kommet med en rettelse. Det var en syklist som ble påkjørt.
Vedkommende skal være bevisst, politiet gjør undersøkelser på stedet, melder Nordland politidistrikt.
Ved 18-tiden fredag skriver politiet at føreren av kjøretøyet og vitner til ulykken blir avhørt. De har avsluttet på stedet og oppretter sak.
-
SKS går inn med titallsmillioner til ny Glimt-stadion
Kraftselskapet Salten Kraftsamband (SKS) blir med som en av grunnleggerne til ny arena, og går inn med 10 millioner kroner i prosjektet, står det i en pressemelding fra Bodø/Glimt.
– Vi har hatt et langt og godt samarbeid over mange år, uavhengig av sportslig suksess eller ikke. Klubben har lansert et utrolig spennende stadionprosjekt som ser veldig bra ut. Vi ønsker på vegne av næringslivet i regionen å være med til realiseringen av dette. Det handler om stolthet til Bodø, Salten og Nord-Norge, sier Andreas Opheim, sjef for samfunn og bærekraft i SKS.
Det skriver FK Bodø/Glimt i en pressemelding fredag ettermiddag.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
Stenger hovedscenen under Parkenfestivalen fredag
– Det er en helt ekstraordinær situasjon, vind gjør rett og slett at vi ikke får gjort det vi skal. Det er masse utstyr som vi ikke kan håndtere når det blåser slik som nå. I tillegg er det ingen som vil være på scenen når det er så dårlig vær. Vi må ta vare på sikkerheten, sier Gøran Aamodt,
Festivalsjef og bookingansvarlig i Parkenfestivalen.– Vi er fryktelig lei oss, men på bakgrunn av løpende dialog med meteorologer det siste døgnet er det gjort en faglig vurdering som betyr at vi ser oss nødt til å stenge Amfiet (Hovedscena) og Skogen i dag fredag den 15. august 2025.
Det skriver Parkenfestivalen i en pressemelding kun timer før festivalen skal starte fredag ettermiddag.
– Rapportene vi har på det været som er i vente, gjør at det ikke er teknisk forsvarlig å gjennomføre på disse scenene i dag fredag 15. august.
– Dette betyr at Molly Sandén, Primal Scream og Faithless utgår, men Wolfmother avslutter Parkscenen.
De andre områdene (Parkscena, Svømmehallen Scene og SNN-loungen) er åpne for publikum og konsertene gjennomføres.
– Gøran Aamodt, Festivalsjef og bookingansvarlig i Parkenfestivalen
Lørdagens program går som planlagt.
– Dette er en forferdelig lei situasjon. Vi har i Parkens 19 års historie ikke opplevd en slik force majeure situasjon, men vi lytter selvsagt alltid til fagfolk selv om festivalhjertene våre blør.
– Vi håper fremdeles å se dere i Rensåsparken i dag- vi og artistene skal gjøre alt i vår makt for å gi dere en Parkenfredag dere sent vil glemme. Vi gjør Svømmehallen scene til stående konsertscene.
Foto: Oda Stine Hansen Viken / NRK -
Boreal melder om flere innstillinger
Boreal Sjø AS melder om at Nordlandsekspressen NEX1 fra Bodø til Sandnessjøen klokken 16:15 er innstilt i dag. Det samme gjelder NEX 1 fra Sandnessjøen til Bodø kl. 06:25.
Innstilligen skyldes mannskapsmangel.
MS Skarstind med avgang fra Ørnes klokken 23:20 innstilles. Reisende oppfordres til å benytte seg av fergen med avgang fra Ørnes kl 19:40.
Det går rutebuss fra Bodø sentrum kl. 14:55 og fra Bodø lufthavn kl.15:10, som ankommer Ørnes omtrent kl. 17:15.
Fra Ørnes tar MS Skarstind kl. 17:20 opp videre rute via mellomsteder til Sandnessjøen. Fartøyet har lavere hastighet og mindre passasjerkapasitet, og det må forventes forsinkelser.
Korrespondanse med Helgelandspendelen på Onøy opprettholdes. Øvrige korrespondanser kan ikke garanteres, melder fylkeskommunen.
I morgen tidlig vil avgang fra Bodø til Sandnessjøen gjennomføres som normalt på NEX 1, men med redusert kapasitet og redusert hastighet.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK -
Nå kommer høsten i nord
Meteorologene oppfordrer nordlendingene til å gjøre seg klar for høstvær.
– Kald luft fra Arktis når fastlandet neste uke, og kuling fra nordvest vil gi mye nedbør, skriver de på X.
De melder også snø oppi høyden, og dermed får Nord-Norge sesongens første hvite fjelltopper.
Men før det er det sendt ut gult farevarsel for styrtregn, noe som er venta å komme fra klokka 15 fredag ettermiddag.
-
Ny forskning: Skreiens endring er menneskeskapt
Forskere ved Universitetet i Oslo (UiO) har sett på skreiens utvikling de siste 100 årene.
Gjennom forskninga har de sett at den gytevandrende torsken har endra seg.
De er ikke genmanipulerte, men menneskeskapte, ifølge studien.
– Statistikken er klar. Andelen skreigener går ned og det er koblet mot intensivert fiskeri og økt havtemperatur, sier stipendiat Cecilia Helmerson i ei pressemelding.
Foto: Gunnar Sætra / NRK -
Mye regn skaper problemer – stenger to veier
To veier i Hemnes er stengt med umiddelbar virkning fra fredag morgen av.
Kommunen skriver på sine hjemmesider at Geitvikveien på Hemnesberget er stengt.
Det skjer som en følge av utgravninger i veibanen.
Samme vei ble tidligere i år stengt i lengre tid etter utglidninger i terrenget, skriver Rana Blad.
Overfor avisen opplyser Jarl Stian Johansson, leder for kommunalteknikk i Hemnes kommune, at de har problemer med flere veier i kommunen grunna regnværet.
Også Høynesveien er stengt med umiddelbar virkning.
– Vi har flere veier som har opplevd utglidning i dag på grunn av været.
-
Trafikkdirigering fram til lastebilen har fått satt på nytt hjul
Det foregår trafikkdirigering på stedet på E6 ved Bjørnåga i Vefsn etter trafikkulykka nå i formiddag.
– Trafikkdirigering fram til lastebilsjåføren har fått satt på et reservehjul, skriver politiet.
En lastebil og en personbil var involvert i ulykka, og to personer som satt i personbilen er frakta til sykehus for undersøkelser.
De oppretter sak på forholdet og gjør nødvendige undersøkelser på stedet.
-
Ransaka hus og fant gjenstander som var stjålet
Torsdag mottok politiet i Leknes melding om tyveri fra en bil.
Flere kostbare gjenstander, som Apple-produkter og musikkanlegg, ble stjålet, ifølge Lofotposten.
Politistasjonssjef i Vest-Lofoten Dag Sture Strøm forteller at politiet fikk opplysninger om at gjenstandene skulle befinne seg i et hus i Leknes.
Politiet gjorde ei ransaking i huset, og gjenstandene ble funnet.
– De er tilbakelevert til fornærmede, sier Strøm til Lofotposten, og legger til at flere er anmeldt for tyveriet.
Strøm som anser saken som oppklart.
-
Politi og brannvesen måtte rykke ut til ulovlig søppelbrenning
Politiet og brannvesen har vært på en adresse i Mosjøen etter ulovlig brenning av søppel.
Politiet mottok melding fra flere meldere som reagerte på røyk og vond lukt fra stedet.
Bålet er nå slokka og politiet oppretter sak på ulovlig bålbrenning.
-
Fraktes til sykehus etter trafikkulykke
Nødetatene måtte i formiddag rykke ut til trafikkulykke på E6 sør for Bjørnåga i Vefsn.
En lastebil og en personbil er involvert.
To personer som satt i personbilen blir fraktet til sykehus for undersøkelser. Vegbanen er delvis stengt, og det er trafikkdirigering på stedet.
– Store materielle skader på personbilen som skal ha fått et hjul fra lastebilen i fronten. Ulykka framstår som mindre alvorlig og de involverte hevder de er uskada, skriver operasjonsleder Thomas Jarnæs Coe.
-
Stormen konserthus er i økonomisk trøbbel og må nedbemanne
Stormen konserthus i Bodø er i økonomisk trøbbel og må gjennomføre flere innsparingstiltak, skriver Bodø Nu.
Det innebærer blant annet bookingstopp, nedbemanning og flere andre begrensninger.
Konserthuset har hatt høyt besøkstall og billettsalg. Likevel ble ikke inntektsmålene nådd. Dette skyldtes dels redusert billettsalg om høsten, og dels en bevisst tilbaketrekning for å gi plass til andre aktører under Bodøs kulturhovedstadsår, skriver avisen.
Manglende sponsorstøtte siden 2018–2019 har også bidratt til de økonomiske utfordringene.
Nå har direktør Rasmus Adrian fått i oppgave fra styret å jobbe for en samla reduksjon i utgiftsbudsjettet på 7 millioner kroner.
Halvparten skal realiseres gjennom nedbemanning og halvparten gjennom redusert aktivitet.
Foto: Håkon Jacobsen / NRK -
Brente søppel ulovlig i Vefsn
Politiet og brannvesen har vært på en adresse i Mosjøen i Vefsn kommune etter ulovlig brenning av søppel fredag formiddag.
– Politiet mottok melding fra flere meldere som reagerte på røyk og vond lukt fra stedet. Bålet er nå slukket, og politiet oppretter sak på ulovlig bålbrenning.
Det opplyser Thomas Jarnæs Coe i Nordland politidistrikt.
-
Reineier frykter konsekvensene og protesterer på hotellplaner
Planene om å bygge landskapshotell i et område i Hamarøy der det foregår reinbeiting i deler av året, møter motstand.
Avisa Nordland skriver at Steigen og Hamarøy reinbeitedistrikt i en høringsuttalelse har kommet med en kraftig innsigelse mot planene om å realisere anlegget Losheim Lodge i Fyrvika nær Tranøy fyr.
Uttalelsen kommer etter at kommunestyret i Hamarøy før sommeren vedtok å sende forslag til detaljregulering med konsekvensutredning ut på høring.
Reguleringsplanen legger til rette for utbygging av et landskapshotell med 15–20 rom, samt båthus som kan benyttes som arrangementslokale i Fyrvika, like sørøst for Tranøy fyr.
I tillegg legges det i planen til rette for parkering, atkomstvei og flytebrygge.
-
Skal undersøke sjømatens rolle i krisetider
Norge eksporterer daglig 38 millioner måltider sjømat, men temaet er lite nevnt i landets beredskapsplaner.
Derfor skal fire forskningsinstitutter i Norge undersøke sjømatens rolle i matberedskap, skriver matforskningsinstituttet Nofima i en pressemelding.
– Vi skal se på matmangel, mangel på fôr, økte handelsbarrierer og konsekvenser av mangel på energi og transportmuligheter. Foruten å bidra til økt matvareberedskap, vil slik kunnskap være nyttig for aktørene i sjømatnæringen. Og for myndighetene, når beredskapsplaner skal utformes.
Det sier Magnar Pedersen som leder prosjektet på vegne av Nofima.
Nofimas direktør Bente Torstensen understreker viktigheten av forskningssamarbeid.
I løpet av to år skal forskere fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI), Transportøkonomisk institutt (TØI), Havforskningsinstituttet (HI) og Nofima analysere sjømatens rolle både nasjonalt og internasjonalt.
– Vi har allerede jobbet mye med å se på sårbarheter i det norske matsystemet, særlig sjømat. Dette prosjektet passer godt for FFI. Vi er glade for å være invitert inn, sier sjefsforsker Gunn Alice Birkemo.
Foto: NTB -
Legger ned fiskemottak på Røst
Jangaard skal legge ned driften på Røst og vil demontere anlegget, skriver Fiskeribladet.
Under det hektiske vinterfisket jobber 60 personer der.
Tidligere i år omtalte Fiskeribladet en bot Jangaard Export fikk fra Arbeidstilsynet på en halv million kroner.
Bakgrunnen er at arbeidsmiljøloven slår fast at arbeidstida ikke må overstige ni timer i løpet av 24 timer og 40 timer i løpet av syv dager.
Det mente selskapet var nesten håpløst å overholde, ettersom fisken blir ødelagt om den ikke blir produsert.
Nå får boten, eller rettere sagt årsaken til den, store konsekvenser for øysamfunnet.
Styret har vedtatt å legge ned driften og søke om lov til å demontere hele anlegget, bekrefter styreleder og deleier Gunnar Haagensen til Fiskeribladet.
– Sesongen ved anlegget, som varer i fem uker, er intens. Vi har funnet ut at vi ikke klarer å få til lønnsomhet på Røst.
Han sier ingen mister jobben.
– Vi beholder folk i systemet. Folk flyttes til andre anlegg.
Torsk spiser torsk 00:26
Neste