Petter Stordalen må ut med over 400 millioner kroner i skatt på tidligere utbytter.
Høyesteretts ankeutvalg har besluttet at Petter Stordalen og hans selskap Strawberry Fields ikke får behandlet sin anke i Høyesterett.
Det fremgår av ankeutvalgets slutning tirsdag.
«Ankeutvalget finner enstemmig at det ikke er tilstrekkelig grunn til at ankene blir behandlet av Høyesterett», heter det.
Les også
Tre eksperter: Slik ville vi investert én million kroner nå
– Fornøyd
Det fremgår også at Stordalen og Strawberry må dekke ankemotpartens, Skatteetaten, omkostninger for Høyesterett på nær 50.000 kroner. Kravet må betales innen to uker.
– Saken er dermed endelig avgjort, og Skatteetaten er fornøyd med å ha fått fullt medhold i domstolen, skriver Sture Nilsson og Gøran Østerman Thengs hos Regjeringsadvokaten i en e-post til E24.
E24 har så langt tirsdag ikke lyktes med å få kontakt med Stordalens advokat.
Les også
Norwegian vil anke tap i lagmannsretten: – Vi er skuffet
Massiv skatteregning
Stordalen og Strawberry Fields anket i desember lagmannsrettens dom fra november, der de ble dømt til å betale over 400 millioner kroner i skatt på tidligere utbetalte utbytter.
Beløpet innebar skatt på 228 millioner kroner for årene mellom 2014 og 2021 og skatt på utbytte tatt ut mellom 2022 og 2024.
Dommen innebar også at et fremførbart underskudd i selskapet på om lag 50 millioner falt bort.
Les også
Selge alt eller laste på?
Milliardutbytte
Bakgrunnen for saken er Stordalens kjøp av selskapet Oslo Properties, som nå heter Strawberry Fields, i 2013.
Stordalen tok ut 1,3 milliarder kroner i utbytte fra selskapet frem til 2024, og det er disse pengene Skatteetaten mener hotellkongen skal skatte av.
Stordalen mener å kunne ta ut pengene skattefritt fordi de forrige eierne hadde betalt inn rundt tre milliarder kroner i selskapet. I prinsippet skal man kunne ta ut igjen disse pengene skattefritt.
Les også
Petter Stordalen i retten: – En sjeldent god deal
Skattemotivert
Skatteetaten er uenige i at Stordalens utbytter er skattefrie.
De mener Stordalen og folkene rundt bevisst kjøpte selskapet for å unngå skatt og at prinsippet derfor ikke er gjeldende.
Hotellkongen har selv stått på at formålet var forretningsmessig motivert og at han kunne tjene rundt 20 millioner kroner på et såkalt rentespill.
Les også
Stoltenberg om svensk drivstoffgrep: – Vil ikke løse dette problemet
Les også
Stoltenberg om krigen: – Vi må forberede oss på at prisveksten stiger
Les også
Omstridte Palantir vil hjelpe vesten å vinne
Les også

5 hours ago
1




English (US)