Alger i Trumps prestisjebasseng – skylder på hærverk

2 days ago 1



Det ikoniske Speilbassenget i Washington D.C. fortsetter å gi Trump hodebry. Vannet har på nytt blitt grønt av algeoppblomstring, og malingen har begynt å flasse av.

Det er bare to uker siden Donald Trump annonserte at arbeidet på bassenget, på engelsk kalt Lincoln Memorial Reflecting Pool, var ferdig.

Men det varte ikke lenge.

– Jeg liker det litt «gamey», sier den smørblide turisten Patrick Hicks fra Florida til nyhetsbyrået AP.

Mann med bå solhatt og skjorte smiler. Bak han ser vi et uteområde ed trær og et kunstig vann

Turisten fra Florida synes det grønne vanet gir et rustikt og naturlig preg til monumentet.

Foto: AP

Han er på plass for å se Speilbassenget, som etter planen skulle være farget «American blue» i anledning USAs 250-årsdag.

Tidligere i år bestemte Trump at bunnen i det 619 meter lange bassenget skulle males blå som det amerikanske flagget. Det har også blitt gjort arbeid med å rense vannet for å gjøre det klarere.

Men det tok ikke lang tid før vannet var irrende grønt igjen.

– Jeg tror at det er en umulig oppgave å forvente at det skal være blått og forbli blått. Kanskje de klarer å få det blått til fjerde juli, men det kommer ikke til å forbli sånn. Det tviler jeg på, sier Hicks.

Blå maling på refleksjonsbassengetThe mall sett fra lufta

Slik så det ut da det 619 meter lange bassenget skulle males i samme blåfarge som det amerikanske flagget. Det er enda ingen som vet hvorfor malingen har begynt å flasse av.

Reuters

«En reell krenkelse»

Det er ikke lenge siden Trump annonserte at algeproblemet i bassenget endelig var borte, takket være hans administrasjon.

Nå er flere pågrepet for hærverk på bassenget.

Natt til søndag tok Trump til tastaturet og sitt foretrukne sosiale medium Truth Social:

«Det disse forferdelige vandalene har gjort, er en reell krenkelse av både president George Washington og president Abraham Lincoln, og bør straffes deretter», skriver Trump.

Fredag ble tidligere OL-padler David Hearn arrestert ved bassenget. Han skal ha syklet forbi og blitt nysgjerrig på en løs remse med maling langs bassengveggen.

Ifølge Hearn stakk han hånda ned i vannet for å kjenne etter, før han raskt ble pågrepet.

Et malingsflak stikker opp av vannet.

Det er ikke klart hva som er årsaken til at malingen allerede har begynt å flasse av etter Donalds Trumps renoveringsprosjekt.

Foto: Annabelle Gordon / REUTERS,NTB

– Jeg verken ødela noe eller reiv av noe. Innen jeg forsto hva som skjedde, hadde jeg blitt plassert i håndjern, sier den tidligere idrettsutøveren til The Washington Post.

Trump baserer en del av vandalisme-teorien på at det nylig ble risset inn noen helt spesielle tall i gresset like ved bassenget. Der sto det «86 47».

Innrissede tall (86 47) på en stor gressplen ved Lincoln Memorial Reflecting pool

Trump mener dette symbolet henger sammen med det han mener er hærverk i Speilbassenget i Washington. Tallene «86 47» har blitt et symbol på kritikk mot Trump.

Foto: Aaron Schwartz / REUTERS,NTB

Tallene har blitt brukt som et symbol blant Trump-kritikere, blant annet av tidligere FBI-sjef James Comey, som endte med å bli tiltalt for drapstrusler mot Trump.

Tror ikke Trump vil snu

Det er så langt ikke lagt fram bevis på at grønnfargen og den avflassede malingen skyldes hærverk. Trump nølte allikevel ikke med å slå fast at noe ulovlig hadde skjedd.

Det er ikke Civita-rådgiver og USA-kjenner Eirik Løkke særlig overrasket over.

– Det er ikke så rart at han sier det, uansett om det er sant eller ikke. For han vil jo ikke ha det på seg at han, den fantastiske presidenten som kan alt om bygninger og prosjekter, skulle mislykkes.

  • USA-ekspert Eirik Løkke

    Eirik Løkke

    USA-ekspert og rådgiver i tankesmien Civita

Løkke tror Trump vil stå fast ved anklagene om hærverk, uansett hva retten skulle konkludere med.

– Trump vil fortsette å si at dette er et resultat av hærverk, og at han ikke har noe skyld. Virkeligheten forandrer ikke argumentene til Trump, sier Løkke.

Skulle vare i minst 50 år

Trump skulle gjøre bassenget like blått som fargen i det amerikanske flagget og løse algeproblemet, lovet han før oppussingen.

Han har flere ganger kritisert de tidligere presidentene Barack Obama og Joe Biden for deres mislykkede forsøk. Under en pressekonferanse i begynnelsen av mai anslo Trump at resultatet av renoveringen ville vare i minst 50 år.

– Det kommer til å vare i mange år. Det kommer ikke til å ha noen lekkasjer eller problemer, og det vil være rent og vakkert, sa presidenten i forkant av prosjektet.

Hans løsning skulle ha en prislapp på 1,8 millioner dollar.

Sluttsummen på kassalappen ble imidlertid 14,2 millioner dollar, som med dagens kurs tilsvarer omtrent 136 millioner norske kroner.

Ifølge Løkke er det ikke første gang Trumps prosjekter blir dyrere enn planen.

– Dette har vi jo sett mange ganger.

Han trekker fram byggingen av presidentens nye ballsal som en av prosjektene som stadig har blitt dyrere.

– Eksemplene med Trump og sløsing, og hans fantasitall som han opererer med, er så mange at du kan ikke stole på noen ting av det han sier, sier Løkke.

Kontroversiell oppussing

Trump har også blitt grundig kritisert fordi han inngikk en «no-bid contract» med entreprenørene i prosjektet. Det betyr at jobben har blitt gitt til et firma uten at oppdraget har ligget ute på anbud.

I tillegg har Trump blitt beskyldt for kameraderi. Kritikerne hevder at firmaet som sto for jobben har bånd til en mangeårig støttespiller av Trump, skriver New York Times.

Løkke mener dette føyer seg i rekken av Trumps mange kompis-avtaler.

– Jeg skjønner godt at disse spørsmålene blir stilt, fordi Trump er den mest åpenlyst korrupte presidenten i USAs historie.

Men hvis det er sånn, hvorfor slipper han unna med det?

– Han har et republikansk parti og republikanerne i Kongressen, som er ikke villig til å stille ham til ansvar og gjøre jobben sin. Du har et republikansk parti som fullstendig har abdisert, sier han.

Han tror at saken rundt Speilbasseng-kontrakten trolig ville blitt håndtert som et alvorlig tilfelle, hadde det samme skjedd i Norge.

– Dette ville neppe blitt akseptert i Norge under noen omstendighet, sier Civita-rådgiveren.

Publisert 21.06.2026, kl. 18.00

Read Entire Article