Advarer:– Den størstebekymringen

1 day ago 6



Angrepene i Midtøsten påvirker sivilbefolkning og internt fordrevne i flere land. Nå advarer hjelpeorganisasjoner om konsekvensene av eskalering.

 JOSEPH EID / AFP / NTB
FORDREVNE: Flere internt fordrevne har flyktet fra israelske luftangrep i Beirut 6. mars. Disse sitter langs strandpromenaden i den libanesiske hovedstaden. Foto: JOSEPH EID / AFP / NTB

Publisert 06.03.2026 14:26 Sist oppdatert 16 minutter siden

Den pågående situasjonen i Midtøsten skaper utrygghet for sivile som befinner seg i områdene. 

Nå frykter hjelpeorganisasjonene Røde Kors og Kirkens Nødhjelp for lokalbefolkning og mennesker på flukt. 

– Den største bekymringen er at det vil fortsette med en eskalering og intensivering av krigføringen, sier Håvard Hovdhaugen, landdirektør for Midtøsten i Kirkens Nødhjelp.

 Håvard Bjelland/Kirkens Nødhjelp
BEKYMRET: Landdirektør for Midtøsten i Kirkens Nødhjelp, Håvard Hovdhaugen, var i Libanon frem til søndag. Her er han avbildet i Damaskus i Syria. Nå frykter han en eskalering av krigføringen i regionen. Foto: Håvard Bjelland/Kirkens Nødhjelp

– Går hardt utover sivilbefolkningen

Etter at Israel og USA angrep Iran sist lørdag, har Iran har svart med drone- og rakettangrep mot Israel. 

Iran har også svart med angrep mot land i regionen med amerikanske militærbaser, deriblant Qatar, Kuwait, De forente arabiske emirater og Irak. 

På den andre siden har Israel gjennomført flere angrep mot Libanon, etter at Hizbollah-militsen gjenopptok sine angrep mot Israel denne uken. 

I Iran har krigen medført store militære angrep mot byer og urbane strøk, opplyser nestleder for internasjonale operasjoner i Røde Kors, Ola Ulmo.

– Når krig foregår i tettbefolkede strøk i byer, så vet vi av erfaring at det går veldig hardt utover sivilbefolkningen, sier Ulmo.

 Røde Kors
UOVERSIKTLIG: For sivilbefolkiningen i Iran er det vanskelig å vite hvor man bør oppholde seg for å ikke bli rammet, ifølge Ola Ulmo som er nestleder for internasjonale operasjoner i Røde Kors. Foto: Røde Kors

Han beskriver situasjonen i Iran som veldig uoversiktlig for folk som bor i Teheran, men også andre byer i landet. 

– De vet ikke hvor og når de neste bombene kommer til å treffe. Så det er ikke lett for dem å vite hvor de skal flykte til, sier Ulmo. 

 Kirkens Nødhjelp
BISTAND: Kirkens Nødhjelp deler ut vann. Foto: Kirkens Nødhjelp

– Voldsomme forflytninger

Kirkens Nødhjelp er til stede med lokalt ansatte i Libanon, der Israel de siste dagene har angrepet Beirut. Natt til fredag ble det utstedt evakueringsvarsel for store deler av den libanesiske hovedstaden.

Landdirektør Hovdhaugen i Kirkens Nødhjelp reiste fra Libanon søndag 1. mars og befinner seg nå i Damaskus i Syria. 

– Timer etter at jeg dro derfra, var krigføringen i gang. Plutselig handlet det om liv og død og det å finne trygghet, forteller landdirektøren. 

Han anslår at hundretusener er internt fordrevne på flukt i Libanon. Med sikkerhet vet organisasjonen at godt over 90.000 er plassert på midlertidige mottak i skoler og offentlige bygninger, ifølge Hovdhaugen.

På disse er organisasjonen i gang med få på plass hjelpetiltak til mennesker på flukt, som innebærer tilgang på mat, vann, varme, psykologisk førstehjelp.

– Det har vært voldsomme forflytninger av internt fordrevne fra sør og nordover. Jeg vil ikke si at noen steder i Libanon er trygge per nå, men det er tryggere å komme seg nordover enn å være i sør. Nå ser det dessverre ut som Beirut blir mer og mer utrygt, sier landdirektøren.

 Joseph EID / AFP / NTB
PÅ FLUKT: Mange i Libanon er på flukt, opplyser Kirkens Nødhjelp. For dem er situasjonen ekstra krevende nå. Foto: Joseph EID / AFP / NTB

Hovdhaugen forteller at organisasjonen har jevnlig kontakt med sine lokalt ansatte i Libanon. 

– De forteller om en utrolig vanskelig situasjon. Vi prøver å nå ut til noen av disse provisoriske flyktningmottakene, men det er store sikkerhetsutfordringer. Situasjonen er dramatisk, sier Hovdhaugen. 

– Ikke noe mottaksapparat

Mange forsøker å komme seg over grensen fra Libanon og inn i Syria, forklarer landdirektøren.

En grensepassering som normalt tar 1000-2000 passeringer om dagen, har de siste to døgnene hatt 25.000 flyktninger, ifølge han. 

– Jeg var på grensa mellom Libanon og Syria i går ettermiddag og møtte flyktninger som strømmet over fra grensa og inn i Libanon. Folk kom med alt de eier og har, stappet inn i biler og busser. Noen kommer til og med gående, sier Hovdhaugen fredag. 

 Yamam Al Shaar / Reuters / NTB
VENTER: Bildet viser syrere som bor i Libanon som venter uten for innenriksdepartementets avdeling for immigrasjon og pass ved den syrisk-libanesiske grensen. Foto: Yamam Al Shaar / Reuters / NTB

Også der er Kirkens Nødhjelp til stede med mat og vann til de som strømmer over grensa, ifølge landdirektøren. 

Organisasjonen er bekymret for at tallet på folk som vil krysse grensen til Syria skal fortsette å øke.

– På syrisk side er det ikke noe mottaksapparat for ta imot alle disse flyktningene. De er helt avhengig av husly hos familie, venner og bekjente, sier han. 

Oppfordrer partene til å ta hensyn

I Iran har noen allerede flyktet ut av landet, ifølge Ulmo i Røde kors. Men for de fleste i landet er det vanskelig å vite hvor de skal gjøre av seg, sier han. 

– Hvor vanskelig er det for hjelpeorganisasjoner som Røde Kors å operere i regionen når sikkerhetssituasjonen er såpass uforutsigbar?

– Det er vanskelig, men heldigvis har vi lokale mannskaper, ambulanseteam og søk- og redningsmannskap som har erfaring med dette fra før. I Iran har både offentlige sykehus og ambulanseteam blitt satt inn, sier Ulmo. 

 Iran Red Crescent Society
REDNINGSARBEID: Iransk Røde Halvmåne har mobilisert frivillige, logistikkenheter, medisinske tjenester og søk- og redningstjeneste over hele landet for å støtte mennesker som er rammet av nødsituasjonen, ifølge organisasjonen. Foto: Iran Red Crescent Society

Han oppfordrer partene i konflikten til å ta hensyn til sivilbefolkningen, for å hindre at dette blir en verre humanitær katastrofe.

– Spesielt i tettbefolkede strøk hviler det et spesielt ansvar for de stridende partene for å ta hensyn til de sivile når de planlegger og gjennomfører sine militære operasjoner, sier Ulmo.

Read Entire Article