Han er ikke sikker på å rekke sesongstarten neste vinter.
Jostein Overvik, VG
Publisert: 05.03.2025 08:34
Aleksander Aamodt Kilde (32) ble skulderoperert 22. februar. Alpinstjernen ser ikke noen enkel vei tilbake i bakken.
– Dette var en veldig komplisert operasjon. Comebacket blir like komplisert, sier han til VG.
– Jeg må se realitetene. Men jeg har en veldig god magefølelse, legger Kilde til fra Østerrike.
- Han håper å være tilbake i full trening i begynnelsen av juni. 5. desember går sesongens første utforrenn i USA.
– Det første målet er Beaver Creek. Det synes jeg er veldig tidlig, sier han.
Aleksander Aamodt Kilde har stor respekt for tidslinjen etter skrekkfallet 13. januar 2024. Det er en sjeldenhet at utøvere kommer tilbake å verdensnivå etter hele 23 måneder på sidelinjen.
– Jeg kommer ikke tilbake før jeg er hundre prosent klar. Jeg skal ha en del runder i kroppen før det er forsvarlig, sier han.
– Jeg skulle gjerne kjørt noen bestetider på trening før jeg setter utfor i de harde World Cup-løypene. Jeg må være «competitivecompetitiveKonkurransedyktig». Jeg vil ikke presse meg inn i noe hvor jeg så vidt klarer å henge med, sier han og vil «skynde seg langsomt».
- 7. februar 2026 går OL-utforen den svært tøffe bakken i Bormio.
– Det er drømmen, sier Aamodt Kilde. Han vant der i 2022.
Etter operasjonen lå han tre smertefulle netter med lite søvn på Privatklinik Hochrum i Innsbruck. Etter hjemkomsten har det gått greiere.
Han må gå med armen i slynge i seks uker. Skulderen ble reparert ved hjelp av en muskeltransplantasjon fra den store lårmuskelen. Foten skal være i ro i to måneder.
– Skulderen reagerer som planlagt, forteller han.
– De som opererte meg sier at det så bedre ut inne i skulderen enn på bildene. Det er et veldig bra utgangspunkt, mener han.
- Nå er Aleksander Aamodt Kilde i gang med tre måneder på en bredspektret antibiotikakur. Skulderen ble sist sommer hardt angrepet av bakterier.
– Det er alltid en risiko for at infeksjonen blusser opp igjen. Det er tøft nå bare å ligge og føle på ting, beskriver han.
Mandag var han på sin første – svært lette – trening med fysioterapeut i Völks rett utenfor byen. Sakte, sakte, sakte håper han å vende tilbake som alpinutøver på verdensnivå.
– Jeg skal jobbe med balanse med mobilitet og bevegelse. Det er bra å komme i gang med noe. Ellers hadde det blitt ekstremt lange dager. Nå er det heldigvis full pakke med ski-VM på TV. Det er kult å kunne se på det nesten for første gang i livet, beskriver han.
Han opplevde forloveden Mikaela Shiffrins historiske seier fra sykehussengen forrige helg.
– Det har vært en emosjonell berg-og-dalbane den siste måneden. Å få seier nummer 100 har gjort at hun har kunne senket skuldrene, mener Aamodt Kilde.
– Hun sier at hun er veldig emosjonell og frynsete, og er ikke så vant til å være i den situasjonen. Jeg er veldig stolt av hvordan hun har håndtert det og hvordan han hun har vært med alle rundt seg. Ikke minst meg.
- Men Schiffrin får han neppe se før i april. Aamodt Kilde har ilagt seg selv reiseforbud. Forloveden trener nå i Norge før verdenscuprennene i Åre kommende helg.
– Det er veldig fordel for meg nå å være på et sted. Nå må jeg «nerde»«nerde»Konsentrere seg om et snevert interesseområde litt, erkjenner han.