99 varmerekorder i Norge i februar

1 month ago 39



Årets februar ga 99 varmerekorder i Norge. En snittemperatur på 7,6 grader over normalen på Svalbard var ikke en av dem.

 Tore Meek / NTB

Publisert: 03.03.2025 16:46

– For 50 år siden var en så mild februar på Svalbard nesten utenkelig. I 2025 er ikke det rekord engang, sier klimaforsker Hans Olav Hygen ved Meteorologisk institutt.

For landet som helhet var februar 2,1 grader over normalen. Størst avvik var det i Nord-Norge. Der var det 7–8 grader varmere enn normalen på flere værstasjoner.

I Tromsø ble årets februar den nest varmeste som er registrert. For bare fjerde gang siden måleserien startet i 1921, kom gjennomsnittstemperaturen over 0 grader.

For 46 år siden startet man å måle sjøisutbredelsen i Arktis. Siden den gang har vi mistet sjøis tilsvarende størrelsen på Grønland, hele 2 millioner kvadratkilometer.

– Uansett årstid ser vi at isutbredelsen har avtatt jevnt de siste fem tiårene. Og 2025 ligger nå helt i bunn av hva vi pleier å observere for vinterisen i Arktis, sier Signe Aaboe, klimaforsker ved Meteorologisk institutt.

Read Entire Article