Wolt tapte rettssak om fast ansettelse

1 week ago 11


– Vi er veldig, veldig fornøyd. Dette er en kjempeseier for tusenvis av bud i Norge.

Det sier førstesekretær i Oslo transportarbeiderforening, Fredrik Winger Solvang.

I fjor gikk tre Wolt-bud til sak mot selskapet for retten til fast ansettelse.

Bakgrunnen er at Wolts forretningsmodell baseres på at budene regnes som selvstendige oppdragstakere, ikke ansatte. Nå har Oslo tingrett slått fast at de tre må regnes som ansatte i selskapet.

Fredrik Winger-Solvang, 1.Sekretær Fellesforbundet

Fredrik Winger Solvang i Oslo Transportarbeiderforening

Foto: Mathea Hallingstad Laugen / NRK

Solvang sier dette vil få konsekvenser for alle budene i Wolt.

– Ansettelsesforholdet er likt for alle i Wolt og Foodora, så dette betyr at alle budene er å anse som arbeidstakere. Det er brudd på norsk lov å bruke dem som selvstendig næringsdrivende eller som frilans.

– Må selskapene nå ansette dem?

– Det mener jo vi i alle fall. De må følge norsk lov. Arbeidstilsynet har nå en marsjordre for å sørge for at dette blir fulgt. Så vil vi følge det tett opp. Vi vil nå organiserer budene i Wolt og de vil få mulighet til å lage en reell tariffavtale.

– De blir nødt til å følge arbeidsmiljøloven som regulerer overtidsbetaling, sykepenger, fri og pensjon, sier Solvang.

Bedriften er også dømt til å betale 25.000 kroner i erstatning til hver av dem.

Kommunikasjonssjef i Wolt Norge, Christian Kamhaug, sier de vil vurdere å anke dommen.

– Vi er selvfølgelig skuffet over avgjørelsen. Fra vårt perspektiv er budpartnere oppdragstakere, ettersom de har frihetene og ansvaret som følger med å være selvstendige.

Christian Kamhaug, kommunikasjonssjef i Wolt Norge

Christian Kamphaug, kommunikasjonssjef i Wolt Norge

Foto: Bror Kvammen Bjerke / NRK

Kamphaug sier såkalt plattformsamarbeid er en moderne arbeidsform som gir inntektsmuligheter for mange mennesker over hele verden.

– Arbeidet som Wolt tilbyr skal ikke utfordre det tradisjonelle og velfungerende norske arbeidslivet eller skape en konkurrerende modell, men snarere tilby en ekstra mulighet for de som ønsker mer fleksibilitet

Publisert 04.04.2025, kl. 18.57 Oppdatert 04.04.2025, kl. 19.32

Read Entire Article