«Wisting»-serien: Endret hvem morderen er

2 weeks ago 16


SmartFishFarm - Automatic
SkyRadio.no


 Lars Olav Dybvig – Viaplay Foto: Lars Olav Dybvig – Viaplay

Påskens kanskje største mysterium: Hvorfor er morderen i Viaplays «Wisting»-serie en annen enn i Jørn Lier Holsts bok?

Tirsdag 15. april kl. 18:27

Kortversjonen

  • Morderen i Viaplays «Wisting»-serie er forskjellig fra den i Jørn Lier Holsts bok.
  • Holst er komfortabel med endringen og roser den kreative løsningen.
  • Handlingen ble justert grunnet skuespillerstreiken i Hollywood og for å unngå likheter med tidligere sesonger.
  • «Wisting» kan fortsette på andre strømmetjenester etter femte sesong.

La det være sagt med en gang; VG kommer ikke til å røpe hverken hvem som er den skyldige i Viaplay-serien som hadde premiere sist søndag, eller i boken «Sak 1569», som den ferske Wisting-sesongen er basert på.

Men det er to forskjellige personer ...

– Det har vært en del overraskede henvendelser, ja. Ikke negative reaksjoner, tvert om, men mange har nok vært litt i stuss etter å ha sett ferdig serien og lurt; var det slik det var i boken? forteller Jørn Lier Horst til VG.

Les også: Påskekrim: Dette ser du på TV i påsken

«Wisting» er inne i sin femte sesong med Sven Nordin i hovedrollen som etterforskeren – og privatmannen (- Wisting fører to parallelle liv, sier Lier Horst), og serien har vært en suksess for Viaplay.

Men har de tatt seg for store friheter denne gangen?

– Jeg er helt komfortabel med dette, forsikrer Jørn Lier Horst.

– Jeg har hele tiden hatt dialog med manusforfatterne og sett at det må gjøres endringer underveis – det er alltid annerledes å fortelle en historie på film enn i bokform. Men at man endrer på hvem som er morderen, har jeg nok ikke hørt før, humrer han.

Er «Wisting» på Viaplay god påskekrim?aHelt klart, noe av det beste i norsk krim på mange år!bVel, egentlig foretrekker jeg mer klassiske, britiske krimserier.cJeg ser ikke krim, jeg blir livredd av blod.

Flere ting har påvirket at utfallet ble slik. Handlingen måtte justeres da det ble klart at FBI-agenten fra tidligere sesonger, Maggie Griffin (Carrie-Anne Moss, kjent blant annet fra «The Matrix»-trilogien) ble nektet å jobbe under den store Hollywood-streiken i 2023.

Dermed ble handlingen løftet fra FBI og New York til Interpol og Vilnius i Litauen. Inn for FBI-agent Griffin kommer Interpol-agent Harriet Dunn, spilt av britiske Shelley Conn (med blant annet «Bridgerton» på merittlista).

Det er for øvrig ingen tvil om at Conn er «Wisting»-fan. «Når du er med i en serie som du allerede er fan av ...», skriver Shelley Conn i dette Instagram-innlegget og tagger blant andre motspiller Sven Nordin:

Et annet moment for endringen av morder var at handlingen – med sine justeringer – ville bli for lik en av de tidligere sesongene, derav det kreative grepet.

– For meg er det en helt grei forklaring. Jeg synes de valgte en spennende løsning som ga alt en ekstradimensjon, sier Jørn Lier Horst.

Selv om serien hadde premiere i Norge denne uken, har den allerede vært vist blant annet i USA (før jul) og i Storbritannia i februar, slik at krimforfatteren lenge har måttet svare på de overraskede reaksjonene.

Men blir det mer Wisting?

Det er nok å ta av, ifølge forfatteren selv.

– Men det er jo det store spørsmålet da. Det må du nesten spørre andre om, men Viaplay har vel signalisert at dette skal være den siste sesongen, men så kan det jo hende at det er andre strømmetjenester som er interesserte i å kjøpte franchisen fra Viaplay, om de ikke selv går videre.

Read Entire Article