WHO-forhandlinger om ny pandemiavtale i mål etter flere års arbeid

6 hours ago 8


 Ng Han Guan / AP / NTBKoronaviruset kan spores tilbake til Wuhan i Kina, der dette bildet ble tatt 18. oktober 2020. WHOs medlemmer har nå avsluttet over tre år med forhandlinger og kommet fram til et avtaleutkast om hvordan fremtidige pandemier skal håndteres. Foto: Ng Han Guan / AP / NTB

Etter flere år med forhandlinger er medlemslandene i Verdens helseorganisasjon (WHO) enige om et avtaleutkast om håndtering av fremtidige pandemier, sier WHO.

Onsdag 16. april kl. 03:57

– Etter mer enn tre år med intensive forhandlinger har WHOs medlemsland tatt et stort skritt fremover i arbeidet med å gjøre verden tryggere mot pandemier, står det i en uttalelse fra FN-organet.

WHO skriver i uttalelsen at medlemslandene natt til onsdag norsk tid kom i mål med utkast til en avtale, som skal legges fram til vurdering på WHO-forsamlingen i mai.

Langvarige forhandlinger

– Forslaget har som mål å styrke globalt samarbeid rundt forebygging, beredskap og håndtering av fremtidige pandemitrusler, står det i en pressemelding fra WHO.

Forhandlingene har pågått i regi av et mellomstatlig organ (Intergovernmental Negotiating Body – INB) nedsatt av WHOs medlemsland i desember 2021, da koronapandemien fortsatt herjet.

Siden har det blitt 13 runder med formelle møter, samt mange uformelle forhandlingsrunder før man natt til onsdag norsk tid kom i mål, opplyser WHO.

WHO-sjefen: Historisk

– Verdens nasjoner skrev historie i Genève i dag, sier WHO-leder Tedros Adhanom Ghebreyesus.

– Ved å oppnå enighet om pandemiavtalen har de ikke bare lagt grunnlaget for en generasjonsavtale som skal gjøre verden tryggere, de har også vist at multilateralisme lever i beste velgående, og at vi i vår splittede verden fortsatt kan samarbeide for å finne felles grunn og en felles respons på felles trusler, sier WHO-sjefen.

– Jeg takker WHOs medlemsland og deres forhandlingsteam for deres framsyn, engasjement og utrettelige arbeid. Vi ser fram til at Verdens helseforsamling skal vurdere avtalen, og, vi håper, vedta den, sier han videre.

Publisert: 16.04.25 kl. 03:57

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article