Jo Nesbø blir i dag tildelt Rivertonprisen for tredje gang.
Dermed blir han den andre forfatteren gjennom tidene som har vunnet prisen tre ganger. Nesbø har også blitt tildelt Rivertonklubbens ærespris tilbake i 2016. Dermed har han fire revolvere.
Nesbø synes fortsatt det er stas:
– Ja, det er kjempestas med Rivertonprisen. Den prisen henger høyt fordi det beste av norsk krimlitteratur holder et så høyt nivå, sier Nesbø til VG.
Han mener norske krimforfattere har et høyt ambisjonsnivå:
– Det er kult å se hvor mange som er respektert internasjonalt, og det tror jeg handler om at det er et ambisjonsnivå hos de beste norske krimforfatterne som ikke er en selvfølge i mange andre land. Det gjelder ikke bare årets nominerte, det er et kobbel av bøker bak der som like godt kunne vært på lista, mener Nesbø.
Sjekk de andre nominerte til årets pris her!
I dag mottar Nesbø prisen for «Minnesota» – som Riverton mener er fjorårets beste krimbok:
– Dette er en virtuos roman – stor, tett og elegant avanserer den, med overskudd og feeling (...)
Her er det mange detaljer og finter å glede seg over – en sjangertro hardkokt stil, en
plaget, skadeskutt etterforsker med hjertet utenpå skjorta, skriver juryen i sin begrunnelse.
«Minnesota» er en enkeltstående bok om den norskættede etterforskeren Bob Oz.
Nesbø med Revolveren for «Flaggermusmannen» i 1998. Foto: Terje Bendiksby / NTB
Nesbø forteller til VG at han er i ferd med å legge siste hånd på høstens store utgivelse: Nemlig den neste boken om hans store krimhelt – som for tiden er mest sett på Netflix i en rekke land.
– Akkurat nå holder jeg på med finpusse på «Nådeskudd» med han andre fyren, Harry Hole. Den skal ut i august eller september, sier Nesbø.
For mens han jobbet på spreng på dagtid som showrunner for TV-serien, har han skrevet den 14. boken i serien – noe han avslørte overfor VG i desember.
Krimkongen har nå solgt over 60 millioner bøker og er oversatt til 51 språk. Med «Minnesota» har han ligget i ukevis på salgstoppen.
PS! Tirsdag 14. april sendte NTB ved en feil ut en sak på vinneren av Riverton-prisen - én dag for tidlig. NTB beklaget og ba kundene avpublisere - noe VG etterkom. Se VGs rettelogg.
Les også: En liten detalj endret alt

1 month ago
14













English (US)