Vil legge ned barnehage for å spare – tok med skytebane i regnestykket

3 months ago 20


Kortversjonen

  • Fon barnehage i Tønsberg kommune er nedleggingstruet når kommunen skal spare penger.
  • Foreldrene i bygda oppdaget imidlertid at regnestykket var feil: Både skytebane, gymsal og bomberom var blant annet inkludert i driftskostnadene for barnehagens bygg.
  • Det betyr i praksis at det ikke er like mye penger å spare på nedleggelsen som først antatt.
  • Kommunen erkjente feilen lørdag, og beklaget at det ikke var blitt oppdaget tidligere.
  • Posisjonen, som tidligere har sagt at de skal stemme for å legge ned barnehagen, sier nå at de skal diskutere saken på nytt.
  • Om barnehagen skal legges ned, avgjøres endelig av kommunestyret på onsdag.

Den rause barnehage-definisjonen førte til at beløpet kommunen regnet med å spare på å legge den ned, ble høyere enn den skulle vært:

– Vi er veldig skuffa, forteller Isabelle Hermansen Fon, som leder FAU i Fon barnehage, som de folkevalgte avgjør skjebnen til onsdag denne uken.

Foreldrene har nemlig mistenkt at det har vært feil i saksdokumentene som handler om den nye barnehage- og skolestrukturen i kommunen - og etterlyst svar.

Saken startet i fjor høst.

Noen uker etter at Tønsberg kommune valgte å kvitte seg med visjonen «Der barn ler», kom forslaget om å spare penger:

Flere skoler og barnehager i kommunen var blitt til regnestykker - som et ledd i kommunens plan for å redusere kostnadene med 273 millioner kroner innen 2028.

Da våknet de for alvor i Fon.

 Stian Ormestad, ReAvisaVIL BEHOLDE BARNEHAGEN: FAU-leder Isabelle Hermansen Fon står i bresjen med gul plakat. Barnehagen, som ligger i Tønsberg kommune, står i fare for å bli nedlagt. Foto: Stian Ormestad, ReAvisa

For å forstå engasjementet i denne saken, må vi fortelle litt om dette stedet:

Fon er bygda i bygda, nærmere bestemt Re – kommunen og slagstedet på to bokstaver som ble en del av Tønsberg kommune ved sammenslåingen i 2020.

Gymsalen barnehagebarna får benytte seg av, ble i sin tid bygget av frivilligheten gjennom den lokale idrettsforeningen.

Her møter handlekraftige foreldre fra anleggsbransjen opp med sopemaskin når det er dugnadstid.

Og når bygdas kulturelle drivkrefter booker et av Tønsbergs mest populære utesteder for å arrangere minifestival med lokale band, selger de ut billettene kjappere enn både Astrid S, Postgirobygget og Europe.

To stikkord oppsummerer bygda godt når du søker i arkivene:

Dugnad - og nedleggelser.

Hva liker du best med bygda?aForeldre som stiller med sopemaskin når det er dugnad, så klart.bEvnen til å kjempe med nebb og klør for lokalsamfunnet sitt - alltid!cFolk som vet å tromme sammen skikkelige bygdefester!dJeg holder meg i byen, så slipper jeg å forholde meg til døden i bygde-Norge.

Selv om det i dag bare går 25 barn i den nedleggingstruede barnehagen, har det kommet 190 høringssvar som er mot dette, forteller en politiker i et av de siste møtene for kommunens utvalg for helse og oppvekst.

– Helt sinnssykt mange er engasjert i dette. Enten de er 20 eller 80 år, sier FAU-leder Hermansen Fon engasjert.

Foningene har ropt høyt om hvilke verdier barnehagen har for barna og bygda – og hva konsekvensene er for lokalsamfunnet om den legges ned. I verste fall kan det hindre tilflytting av nye innbyggere, er noen urolige for.

Men de siste dagene har de vært mest opptatt av feil i saksdokumentene som politikerne skal ta en avgjørelse basert på om bare få dager.

 Faksimile fra Tønsbergs Blad, 1987.Da skolen i sin tid sto klar, var den et bygg for fremtiden. Da fremtiden kom, ble skolen, som fikk bilde av en hest i åpningsgave, nedlagt. Nå kan barnehagen som ligger i de gamle skolelokalene ryke også. Foto: Faksimile fra Tønsbergs Blad, 1987.

Fant frem målebånd

Bygget barnehagen ligger i, består nemlig også av en gymsal med tilhørende garderober, bomberom og en skytebane – fasiliteter som brukes av idrettslaget og skytterlag, blant annet.

I forslaget om å legge ned barnehagen, argumenterer kommunedirektøren med flere ting, blant annet at bygget er uhensiktsmessig stort for kun 25 barn. Driftskostnadene for barnehagens bygning ble beregnet til å være cirka halvannen million.

Men foreldrene i Fon fant fram både målebånd og kalkulator for å kontrollere kommunens regnestykke selv:

Da fant de ut at både skytebanen, bomberommet og gymsalen er inkludert i «barnehagen» når disse kostnadene er regnet ut.

Beklager at feil ikke ble oppdaget før

Lørdag bekreftet kommunalsjef for oppvekst Espen Riiser i Tønsberg kommunen at beregningen var feil – i et notat sendt ut til alle de folkevalgte.

– Barnehager har høyere kvadratmeterkostnader enn idrettsbygg. Da blir estimatet for besparelse for høyt, skriver han.

Bilde av Espen RiiserEspen Riiser

Kommunalsjef for oppvekst og læring i Tønsberg kommune.

Med andre ord: Det er ikke like mye penger å spare på å legge ned barnehagen som først antatt.

Med en ny og grundigere utregning, er innsparingspotensialet redusert med cirka 460.000 kroner, står det.

– Kommunedirektøren beklager at feilen knyttet til Fon, som har ligget i saken fra høringsbrevet ble utarbeidet gjennom hele høringsprosessen, ikke har blitt oppdaget og korrigert tidligere.

– Vi må få beholde det lille vi har her

Barnehagene ligger i lokalene til en skole som ble nedlagt. Sykehjemmet like ved led samme skjebne. Det er bygdas siste institusjon. Her møtes alle til 17. maifeiring - selv om skolen forsvant for lengst.

– Samholdet her er ekstremt bra, understreker FAU-lederen.

Barnehagen havnet på landstoppen i foreldreundersøkelsen for barnehager, som ble offentliggjort i forrige uke.

 Stian Ormestad, ReAvisaDet er stor plass, få barn og trygge forhold her, forteller FAU om Fon barnehage. Men det er større bemanningsutfordringer og lokalene er uhensiktsmessig store, mener kommunen, som foreslår å legge den ned for å spare penger. Foto: Stian Ormestad, ReAvisa

Det er bare ti minutter å kjøre til barnehagen ungene flyttes til, dersom nedleggelsen blir et faktum. Avstander er ikke problemet her, forteller FAU-lederen.

– Vi må få beholde det lille vi har er. Lokalsamfunnet vårt, det er det som er viktig.

Og mens kommunen argumenterer med at det er få barn i barnehagen, at folk utenfor grenda ikke synes å velge barnehagen og at den spådde veksten i barnetall ikke ser ut til å treffe i akkurat dette området, forteller Hermansen Fon at foreldreutvalget vet om 10 nye ettåringer som vil begynne fra høsten av.

Men innen søknadsfristen til barnehager er ute den 1. mars, kan politikerne allerede ha vedtatt å legge ned barnehagen.

– Hele kommunestyremøtet burde vært flyttet, sier hun.

Nå ber hun om at alt blir gått gjennom på nytt av kommunen før de folkevalgte skal ta avgjørelsen på onsdag.

– Feilene som er gjort, har ført til at alle har fått feil faktagrunnlag, sier hun.

Om politikerne ikke snur, håper hun på en ting:

– At de i hvert fall utsetter nedlegging fra høsten 2025, sånn at de kan se hvor mange barn som kommer hit.

Forstår at kritikken øker

– Få saker skaper like mye engasjement som forslag til barnehage- og skolestrukturendringer. Det ser vi over hele landet, skriver kommunalsjef Espen Riiser i en SMS til VG.

Han vil ikke kommentere saken ytterligere. De folkevalgte må få svar på spørsmål først, og detaljer om enkelte deler vil han derfor ikke kommentere andre steder, forklarer han.

– Det tror vi skaper tillit til at et samlet kommunestyre har et godt beslutningsgrunnlag når vedtak skal fattes, sier han videre.

At kommunen får kritikk, kan han imidlertid forstå.

– Vi har hele veien mottatt kritikk, og når man finner feil i saken, eller ikke får svar på spørsmål man stiller så raskt man ønsker, er det forståelig at kritikken øker i styrke og omfang.

Skjebnen avgjøres på onsdag

Onsdag skal de folkevalgte ta stilling til kommunedirektørens forslag om å legge ned barnehagen.

Posisjonspartiene, som er Høyre, Frp, KrF og Venstre, sa i januar til ReAvisa at de vil stemme for nedleggelsen.

Når VG spør de fire gruppelederne om planen fortsatt er å vedta nedleggelse av barnehagen etter at feilen i beregningene ble kjent lørdag, vil de ikke svare like klart:

Samtlige sier at de nå må diskutere saken på nytt i gruppemøter mandag – to dager før det hele skal avgjøres av kommunestyret.

Read Entire Article