Vil forby privat oppskyting av fyrverkeri

2 hours ago 2


5, 4, 3, 2, 1... Klokka bikker midnatt. Fyrverkeriene blir skutt opp mot himmelen.

🎆🎇🎆🎇🎆🎇🎆🎇🎆🎇🎆

Men hver eneste nyttårsaften er det noen som blir skadet.

I fjor var det 23 personskader. Sju av disse fikk øyeskader, ifølge tall fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).

Siden 2017 er det registrert godt over hundre øyeskader som følge av fyrverkeri i Norge, viser tall fra Haukeland universitetssjukehus og andre øyeavdelinger.

Ønsker et forbud

Kombinasjonen av eksplosiver, alkohol og manglende erfaring fører til alvorlige personskader og kostbare branner.

Siden nyttårsfeiringen i 2017 har nødetatene rykket ut på over 200 oppdrag som følge av fyrverkeri. Det viser tall fra DSB.

Rundt 90 av disse har vært branner eller branntilløp i bygninger.

– Tiden er overmoden for et forbud mot privat fyrverkerioppskyting, sier Ole Irgens i Tryg Forsikring.

  • en person som står utenfor

    Ole Irgens

    Pressesjef, Tryg Forsikring

Han viser til en rekke tiltak som er prøvd ut. Deriblant soner med forbud, holdningskampanjer, pålegg om vernebriller og lignende.

– Det har ikke hatt noen synlig effekt på antall skader. Verken på mennesker eller materiell. Da må det mer inngripende tiltak til, sier Irgens.

– Går som regel bra

I Tønsberg møter vi Felicia Skjelland og Ole Martin Moldeklev Edvardsen. For dem er det å skyte opp fyrverkeri ved tolvslaget en tradisjon.

– Man må ta hensyn for at ulykker ikke skal skje. Ha på beskyttelsesbriller og holde god avstand, sier Moldeklev Edvardsen.

Felicia Skjelland (21) og Ole Martin Moldeklev Edvardsen (23) snakker om fyrverkeri

Felicia Skjelland (21) fra Tønsberg og Ole Martin Moldeklev Edvardsen (23) fra Sandefjord.

Foto: Veslemøy Prøis / NRK

Felicia Skjelland (21) fra Tønsberg og Ole Martin Moldeklev Edvardsen (23) fra Sandefjord.

Foto: Veslemøy Prøis / NRK

De liker ikke forslaget om et forbud.

– Det synes jeg er litt teit. Vi har gjort det i så mange år, og det går som oftest bra. Alle kjenner en eller annen som har vært utsatt for en ulykke, men som regel går det fint.

Skjelland er enig.

– Man kan skade seg når man kutter opp en saltpølse på morgenen også. Det kan også gå gærent, men som regel går det fint.

Ønsker du et forbud mot privat oppskyting av fyrverkeri?🎆❌

Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.

I Porsgrunn synes Jens Holløkken at fyrverkeri bare er sløseri.

– Det har jeg slutta med. Synes det er helt unødvendig, og det fører bare til mye skader.

En mann står foran en matbod på en kald og solfylt dag. Han har på seg en mørk jakke og en ryggsekk, og ser mot kameraet. Bakgrunnen viser en gul bod med skilt og informasjon. Trærne rundt er uten blader, noe som tyder på at det er vinter. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Jens Holløkken synes fyrverkeri bare er sløseri.

Foto: Fredrik Pedersen / NRK

Jens Holløkken synes fyrverkeri bare er sløseri.

Foto: Fredrik Pedersen / NRK

Han tror ikke et forbud vil hjelpe noe særlig.

– Folk må tenke og vurdere selv, men for min del er fyrverkeri uaktuelt.

  • En person står foran en fyrverkeribod på en frostfylt plass. Det er trær med bare greiner i området, i tillegg til bygninger i bakgrunnen. Sollyset skinner fra en klar himmel. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Asnate Bedi

    – Jeg håper at de som holder på med fyrverkeri, vet hva de driver med.

  • En person står foran en butikk. Personen har på seg en lys jakke og ser mot kameraet. Bakgrunnen viser inngangen til butikken med teksten "VELKOMMEN" og andre butikkreklamer. Området er dekket av snø, som indikerer vinterforhold. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Magnus Vold

    – Jeg er ikke for et forbud. Vil ha det sånn det er nå.

– Veldig opptatt av sikkerhet

Pyrotekniker Olav Hanto sørger for offentlig fyrverkeri fra Breviksbrua på nyttårsaften år etter år.

Han er ikke så glad i forbud, men håper organisert oppskyting blir den vanligste formen for fyrverkeri i Norge fremover.

En person i en mønstrete genser holder en stor, innpakket gjenstand i hånden. Bak personen er en annen person i mørk jakke som beveger seg mot en vogn med gule ruller. Omgivelsene er innendørs med trevegger og en synlig dekorasjon i form av nummeret "100" på veggen. Bildet gir inntrykk av et lager eller verksted med utstyr rundt. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Olav Hanto, pyrotekniker i Porsgrunn.

Foto: Robert Hansen / NRK

Olav Hanto, pyrotekniker i Porsgrunn.

Foto: Robert Hansen / NRK

– Det er vakrere, finere og tryggere. Fyrverkeri er en kunstform i min verden, sier han.

– Det er veldig strengt regelverk rundt profesjonelt fyrverkeri. Vi som jobber med dette er opptatt av sikkerhet og å følge det regelverket som finnes.

Kommunene kan ha egne regler

Det er ingen planer for et totalforbud mot privat fyrverkeri, opplyser seksjonssjef Ann Christin Rognmo Olsen i DSB, som også understrekere at reglene er strengt regulert.

Portrettbilde av Ann Christin Olsen

Ann Christin Rognmo Olsen er seksjonssjef i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap.

Foto: Veslemøy Prøis / NRK

Ann Christin Rognmo Olsen er seksjonssjef i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap.

Foto: Veslemøy Prøis / NRK

– De strenge rammene for salg og omsetning av fyrverkeri til private gir nå et godt grunnlag for en så trygg bruk som mulig.

Kommunene kan også sette lokale regler som begrenser bruken av fyrverkeri i spesifikke områder av hensyn til sikkerhet, dyr og natur.

Over halvparten er bekymret for skader

DSB viser til en fersk undersøkelse fra Kantar, som viser at 52 prosent av befolkningen er bekymret for skader.

I tillegg svarer 53 prosent at de har opplevd utrygge situasjoner rundt bruk av fyrverkeri.

Dette er bekymringer DSB tar på alvor, ifølge seksjonssjefen.

Hun understreker viktigheten av at alle som skal håndtere fyrverkeri følger sikkerhetsrådene.

– Slik at nyttårsfeiringen oppleves som trygg og hyggelig for alle – og uten at noen skal være redde for å bli skadet.

Rognmo Olsens viktigste råd er å bruke beskyttelsesbriller. Hun forteller at det er naturligvis den som håndterer fyrverkeriet som er mest utsatt for skader.

– Men dersom fyrverkeriet velter eller avstanden til tilskuerne er for liten, så kan også disse være utsatt. Derfor anbefaler vi alle å bruke beskyttelsesbriller.

Publisert 31.12.2025, kl. 07.59

Read Entire Article