Vil bytte ut Winston Churchill og Jane Austen med dyr

2 days ago 10


  • Bank of England planlegger nye sedler med bilder av britiske dyr i stedet for historiske personer som Winston Churchill og Jane Austen.
  • Høyrepopulist Nigel Farage kaller det «fullstendig galskap» og «woke».
  • Churchills barnebarn Emma Soames støtter endringen og mener dyret som erstatter bestefaren bør være «modig» og «elskelig».

Disse skal preges med bilder av «dyr som er hjemmehørende i Storbritannia», ifølge en pressemelding.

Den nye serien skal erstatte dagens 5 pundseddel med tidligere statsminister Winston Churchill, 10 pundseddelen med forfatter Jane Austen, 20 pundseddelen med kunstneren William Turner og 50 pundseddelen med matematikeren Alan Turing.

Les også

Forvalterens børsstrategi: – Kan holde roen i urolige perioder

Kjæledyrforbud

Sentralbanken holdt i fjor sommer en høring der flere temaer var på blokken, deriblant «arkitektur og landemerker» og «bemerkelsesverdige historiske personer».

Samtidig ble det satt opp et sett med kriterier for hva som ville være et godt tema, der det blant annet ble lagt vekt på at temaet ikke skulle være splittende og symbolisere Storbritannia.

Naturtemaet, nærmere spesifisert til dyreliv, ble vurdert å oppfylle samtlige av disse. I etterkant bestilte Bank of England (BoE) konsultasjoner med fokusgrupper over hele landet, der naturtemaet ble vurdert som mest positivt.

Bilder av dyreliv ble også vurdert å være det mest effektive for å utvikle sedler med sikkerhetsfunksjoner som er enkle for publikum å gjenkjenne og skille mellom, ifølge pressemeldingen.

Til sommeren skal det gjennomføres en ny høring der publikum kan komme med sine synspunkter på hva slags dyreliv som skal fremheves i den nye seddelserien. Kjæledyr er ikke en del av det nye temaet, ifølge BoE.

– Fullstendig galskap

Beslutningen har skapt debatt.

Nigel Farage, som leder høyrepopulistiske Reform UK la onsdag ut en melding på X der han skriver at sentralbanken «erstatter Winston Churchill med et bilde av en bever». «Det er definisjonen av woke», la han til.

– Jeg synes det er fullstendig galskap, sier Farage i en video som er publisert sammen med meldingen.

Emma Soames, som er Churchills barnebarn, ble konfrontert med Farages påstand om en «woke» sentralbank i et intervju med BBC.

– Jeg er uenig. Bank of England er veldig, veldig fantastisk institusjon, og den har full rett til å bestemme hvem som skal pryde sedlene dens, svarte Soames.

Churchill var Storbritannias statsminister i to perioder (1940–1945 og 1951–1955). Her er han avbildet på Jalta-konferansen i 1945. Churchill var Storbritannias statsminister i to perioder (1940–1945 og 1951–1955). Her er han avbildet på Jalta-konferansen i 1945. Foto: REUTER / Reuters / NTB

– Hva om han (Churchill, journ.anm.) blir erstattet av en grevling? spurte intervjueren.

– Heldige grevling, svarte barnebarnet, og la til at hun mente dyret som skal erstatte bestefaren på britiske sedler burde ha kvaliteter som «modig» og «elskelig».

Churchill var for øvrig en dyreelsker. Da han levde omga han seg ikke bare med hunder og katter, men også sauer, geiter, griser, storfe, marsvin, høner, ender, svaner og gullfisk, ifølge International Churchill Society, som er dedikert til å ta vare på arven etter den britiske statsmannen.

Den endelige beslutningen om hvilke motiv som skal prege de nye sedlene, skal tas av sentralbanksjefen, ifølge BBC.

Vil hindre forfalskninger

Et panel av dyrelivseksperter fra hele Storbritannia skal nå lage en liste over dyreliv publikum kan velge mellom, ifølge BoE. Denne vil bli annonsert som en del av sommerens høring.

– Den viktigste drivkraften for å introdusere en ny seddelserie er alltid å øke motstandskraften mot forfalskninger, men det gir også en mulighet til å feire ulike aspekter ved Storbritannia, sier Victoria Cleland, sjefkasserer i BOE, i en kommentar.

Naturprogramlederne Gordon Buchanan og Nadeem Perera er også positive til valg av tema.

– Storbritannias dyreliv er ikke atskilt fra kulturen vår, sier sistnevnte i en kommentar.

Seddelserien som skal erstattes, er produsert mellom 2016 og 2021. Det er ventet å ta noen år før den neste generasjonen med sedler er i omløp, som også skal inneholde et portrett av kong Charles III.

Som i Norge, har bruken av kontanter gått ned i Storbritannia de siste årene, ifølge Boe.

Sentralbanken, som har utstedt sedler siden den ble grunnlagt i 1694, skriver at rundt 15 prosent av befolkningen foretrekker kontanter og at den er forpliktet å tilby dette som betalingsmiddel.

Read Entire Article