Verstappen suveren i USAs Grand Prix – tok ytterligere innpå i VM-kampen

3 hours ago 2


Max Verstappen kom best ut fra start i USAs Grand Prix i Formel 1 og var senere aldri truet på vei mot sin tredje seier på de fire siste løpene.

 JIM WATSON / AFP / NTBMax Verstappen leverte varene i USA. Foto: JIM WATSON / AFP / NTB
Oppdatert søndag 19. oktober kl. 22:49

– Dette er en av de mest imponerende forestillingene av Max Verstappen noensinne, sa Viaplays kommentator Henning Isdal.

Lando Norris endte på 2.-plass, mens VM-leder Oscar Piastri ble nummer fem.

Dermed ble det en perfekt helg for den firedobbelte verdensmesteren fra Nederland, som etter å ha vært fullstendig akterutseilt har tatt kraftig innpå McLaren-duoen på topp i VM-sammendraget. Håpet om hans femte strake VM-tittel stiger i Red Bull-stallen.

– Dette har vært en utrolig helg for oss, sa Verstappen etter seieren.

Med sine 25 poeng poeng for seier tok Verstappen inn 15 nye poeng på Piastri. Gapet er nede i 40 poeng med fem VM-runder igjen.

Lørdag krasjet Norris og Piastri i starten og måtte bryte sprintløpet, der Verstappen tok en klar seier og tok inn åtte poeng på begge VM-rivalene.

Fra «pole position» fikk Verstappen en ypperlig start på søndagens løp, mens Norris i nest beste startposisjon ble passert av Ferrari-fører Charles Leclerc.

 JARED C. TILTON / AFP / NTBVerstappen sammen med Norris etter løpet. Foto: JARED C. TILTON / AFP / NTB

Det skulle få stor betydning for løpet, for Norris slet med å ta seg forbi Leclerc og måtte se Verstappen opparbeide seg en stor ledelse.

Først på 21. runde (av 56) greide Norris å passere Leclerc, og da var Verstappen over ti sekunder foran. Leclerc tok tilbake 2.-plassen etter at Norris brukte mer tid på sitt depotbesøk vel halvveis i løpet.

Norris fortsatte å duellere med Leclerc om 2.-plassen. De tok noen sekunder innpå Verstappen, men gjorde det aldri ubehagelig for nederlenderen.

– Han er ikke svett en gang, sa Viaplays Isdal.

Max Verstappen i Red Bull ledet fra start til mål i USAs Grand Prix. Foto: Nick Didlick, AP / NTB

Norris klaget over slitte dekk og var også en av mange førere med advarsel for å ha kjørt utenfor banemarkeringen. Han ga en luke til Leclerc og så ut til å ha resignert, men etter å ha kjølt ned dekkene kom han sterkt tilbake og gjenerobret 2.-plassen fem runder før mål.

Piastri avanserte tidlig fra sjette startposisjon, men klarte ikke å klatre høyere enn til femteplassen.

Det ble en svært dårlig dag for Williams-stallen. Alex Albon hadde et uhell tidlig og havnet helt sist i feltet. Carlos Sainz måtte bryte etter at han på 7. runde prøvde å kjøre forbi Kimi Antonelli på innsiden og begge forsvant ut av banen.

Read Entire Article