Shipping og energisektoren er særlig utsatt etter oljeprisfall, mener analytikere – mens Norwegian kan bli en vinner.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Oslo Børs ligger an til å starte tirsdagen i rødt, trukket ned av fall i oljeprisen og fortsatt usikkerhet rundt situasjonen i Midtøsten. Det skriver blant annet Nordnets Roger Berntsen i sin morgenrapport.
Mandag morgen ble nordsjøoljen handlet for over 80 dollar per fat, etter USAs angrep mot iranske atomanlegg i helgen.
Deretter snudde prisen brått og endte dagen til slutt på under 70 dollar fatet, etter at Iran svarte med rakettangrep mot en amerikansk flybase i Qatar.
Les på E24+
Småsparere: Unngå disse feilene
Tirsdag morgen holder prisen seg godt under 70 dollar fatet, ned rundt 3 prosent siden midnatt. Klokken 08.30 prises brent-oljen til rundt 68 dollar fatet.
Berntsen i Nordnet tror børsen vil åpne ned 0,2 prosent, med et spenn på mellom minus 0,6 til pluss 0,2 prosent, skriver han i rapporten.
Berntsen peker også på at konflikten mellom Israel og Iran kan være over etter tolv dager, med henvisning til uttalelser fra tidligere president Donald Trump om at en våpenhvile skal være på plass.
– Det ligger i kortene at de europeiske børsene, utenom «oljetunge» Oslo Børs, vil gjøre et aldri så lite hopp i dag, slik de asiatiske gjorde i natt, skriver han.
– Hvorvidt denne krigen vil gå inn i historiebøkene som «tolvdagerskrigen», gjenstår å se, men det kan tenkes, skriver Berntsen.
– Hormuz som holder aktørene på tå hev
I sin morgenrapport skriver DNB Carnegie-analytiker Ole-Andreas Krohn at usikkerheten knyttet til skipstrafikken gjennom Hormuzstredet fortsatt preger energimarkedene.
– I oljemarkedet er det fortsatt den løpende utviklingen i Midtøsten og da spesielt knyttet til sikkerhetssituasjonen for eksporten gjennom Hormuz som holder aktørene på tå hev, skriver han.
Ifølge Krohn fremstår en stenging av Hormuz som mindre sannsynlig på nåværende tidspunkt, men han peker på at risikoen for forstyrrelser fortsatt er betydelig, noe som påvirker både shipping- og oljeselskaper.
Han trekker samtidig frem at stigende fraktrater gir oppsiderisiko for tankmarkedet, og gjentar kjøpsanbefalingene på Frontline og Okeanis, med kursmål på henholdsvis 285 og 340 kroner. Frontline stengte mandag på 196,40 kroner, mens Okeanis endte på 245 kroner.
– Denne rateoppgangen blir bare delvis spist opp av høyere kostnader i form av stigende forsikringspremier. Rederiene, og da spesielt de med ledig tankkapasitet, vil kunne dra nytte av at det økte inntjeningspotensialet kommer i tillegg til det som allerede i utgangspunktet så ut til å bli en positiv markedsutvikling inn mot vintersesongen, skriver han.
Videre utvikling i oljeprisene, geopolitiske nyheter og uttalelser fra Fed-sjef Jerome Powell senere i dag vil kunne sette retningen for børsdagen, mener analytikeren.
Trekker frem én aksje før børsåpning
Robert Næss, investeringsdirektør i Nordea, tror ikke vi vil se betydelige fall på Oslo Børs fra start tirsdag.
– Oljeaksjer vil nok falle med noen få prosent, skriver han i en SMS.
Han tror resten av markedet vil utvikle seg positivt, etter fredsmeldingene fra USA og Iran.
Næss trekker frem én aksje som han tror vil stige på fallende oljepris: Norwegian.
Eric Bruce, sjefstrateg i Nordea Wealth Management, tror heller ikke på betydelige fall.
– Oslo Børs, utenom energi, bør gå bra med en generell internasjonal oppgang, skriver han i en SMS.