Det nærmer seg også en konklusjon i saken som Norgesgruppen er så sterkt imot.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Kortversjonen
- Næringsminister Cecilie Myrseth, planlegger å utvide tipunktsplanen for å styrke konkurransen i dagligvarebransjen.
- Myrseth antyder tiltak som kan gi bedre priser og utvalg, men holder detaljene tilbake.
- En konklusjon om prisdiskriminering i dagligvaresektoren ventes snart, etter lang debatt om innføring av nye reguleringer.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Sammenlignet med forgjengeren Jan Christian Vestre, har det vært stille fra Cecilie Myrseth på dagligvarefronten etter at hun tok over som næringsminister.
Nå varsler Myrseth at Vestres tipunktsplan vil bli utvidet i løpet av våren.
– Vi skal jobbe for å få på plass bedre konkurranse i bransjen. For det er jo ingen tvil om at det er veldig høy lønnsomhet og svak konkurranse, sier hun til E24.
Tiltakene fra regjeringen har så langt inneholdt et forbud mot å hindre konkurrenter å bruke butikklokaler, en lovendring som gir Konkurransetilsynet større muskler, en kontroversiell forskrift som ikke er vedtatt (den kommer vi tilbake til) samt en rekke utredninger.
Les på E24+
Bjørn (26) satser på utleie: – Utrolig at ikke flere gjøre det
Myrseth vil ikke røpe hva slags tiltak de nye vil være.
– Jeg kommer ikke til å gå inn i detaljene på det nå. Men å få bedre konkurranse er et viktig mål for meg og regjeringen. Det kan gi mer riktig pris og et bedre utvalg.
– Er det grunn til å tro at det ikke er riktig pris i butikken nå?
– Det er veldig høye priser på dagligvarer i dag. Det merker alle som går i butikken. Og det er viktig at vi i hvert fall gjør det vi kan for å sikre at prisen er og blir riktig.
Merker prisveksten
Inflasjonen på mat og drikke spratt opp til 7,5 prosent i februar. Tallet forteller hvor mye dyrere en handlevogn var sammenlignet med februar i fjor.
Prisveksten kan bidra til at styringsrenten ikke blir kuttet på torsdag likevel, slik de fleste eksperter trodde for noen uker siden.
Myrseth forteller at hun, «som alle andre», merker at maten blir dyrere.
– Det er jo en utvikling som vi ikke liker.
Ap-politiker Rune Størstad skrev nylig i en kronikk at dagligvarekjedene «ikke lenger kan late som at dette bare handler om økte kostnader».
Virke reagerte hardt. «Feilaktige påstander som ettertrykkelig er tilbakevist», kontret organisasjonen og viste til regjeringens egne utredninger.
– Hva er poenget med alle rapportene hvis dine partifeller skal så tvil om bransjens redelighet hver gang det kommer et prishopp?
– Rune skal få svare for seg selv, men det er ingen tvil om at jeg deler hans bekymring om konkurransen i dagligvarebransjen. Det er noe vi må ta på høyeste alvor. Og at politikere fra Stortinget stiller kritiske spørsmål til bransjen, det skulle jammen bare mangle, sier Myrseth.
Les på E24+
Kan sjokoladeprisene avlyse rentekuttet?
Skal snart konkludere
I tillegg til nye tiltak før sommeren, kommer omsider en konklusjon i saken om prisdiskriminering, forteller næringsministeren.
Dette har vært et mye debattert tema de siste fem årene. Enkelt forklart går det ut på om det skal innføres regler for forhandlingene mellom kjedene og leverandørene.
Spørsmålet splitter bransjen. Mange leverandører, inkludert så å si alle de store, er mot. Det samme er Norgesgruppen, landets største handelshus, som har de beste innkjøpsbetingelsene. Deres konkurrenter mener på sin side at statlig inngripen vil få ned prisene til forbruker.
Les også
Ekspert fnyser av dagligvarepolitikk: – Forbrukerne betaler
Etter at Vestres første forsøk strandet, ble et nytt forslag til forskrift lagt frem før julen 2023. Målet er å gjøre det lettere for små aktører å etablere seg og konkurrere.
Nå er det over et år siden de siste høringssvarene kom inn. Hva skjer?
– Det er en komplisert sak. Vi har fått en rekke ulike innspill, der noen mener at prisen kan gå opp, mens andre mener det kan bidra til bedre konkurranse.
Myrseth forteller at hun skal konkludere «i løpet av kort tid», men at det er viktig å være trygg på at man ikke får motsatt effekt enn det man ønsker.
– Her er det snakk om matpriser og lommeboken til folk, så da er det kjempeviktig å konkludere riktig.