Tobias Halland Johannessen (25) kan bli tidenes første nordmann som blir topp ti i Tour de France noensinne. For én uke siden var det ingen selvfølge.
- Tobias Halland Johannessen kan bli første nordmann topp ti sammenlagt i Tour de France.
- Han ligger nå på 8. plass sammenlagt og håper på gode resultater i de siste fjelletappene.
- Sykdom herjet Uno-X-laget for en uke siden, men Johannessen valgte å fortsette.
- Lagkamerater og eksperter ser optimistisk på hans muligheter fremover.
Før den siste uken av Tour de France er 25-åringen fra Drøbak nummer åtte sammenlagt, hele syv minutter og 14 sekunder foran Jordan Jegat på 11. plass. Jostein Willmann er nordmannen med den beste sammenlagtplasseringen i rittet, med sin 14. plass fra 1980.
Den rekorden kan nå ryke.
– Det er klart at nå som vi er i den situasjonen vi er i, har vi jo fryktelig lyst til å forsvare den sammenlagtplasseringen, sier Tobias Halland Johannessen til VG.
– Normalt sett har jeg følt meg veldig bra i en tredje uke. Jeg håper jeg gjør det igjen, og at vi kan fortsette å fighte sånn som vi har gjort til nå, fortsetter Uno-X-rytteren.
Grafikk: SofaScore
Men rundturen i Frankrike kunne endt allerede for én uke siden. Forrige uke fortalte Halland Johannessen at sykdommen herjet i Uno-X-troppen. Nå avslører han at han vurderte å stå av rittet.
– Den første uken var jeg rimelig nære på å stå av, fordi jeg slet så sinnssykt med sykdom, sier Uno-X-kapteinen.
– Jeg håper at mine dårlige dager var den første uken, og at noen av de andre kanskje har de dårlige dagene i uke tre. Jeg håper at mine dårlige dager er forbi.
Halland Johannessens lagkamerat, Jonas Abrahamsen, er ikke redd for å gå høyt ut på vegne av lagkameratens muligheter i sammendraget.
– Er vi kjempeheldige kan han bli topp fem. Realistisk kanskje nummer seks eller syv. Men man vet jo aldri, sier Abrahamsen, som vant den 11. etappen av årets ritt.
– Det er utrolig gøy at vi har en sånn rytter på laget og en sånn rytter i Norge.
Tror du Tobias Halland Johannessen blir topp 10 i Tour de France?aJa, han blir til og med topp fem!bJa, han beholder minimum 8.-plassen han nå har!cJa, men han blir nummer ti.dNei, det går ikke.Uno-X-leder, Thor Hushovd er stolt over det laget har prestert til nå, men mener det er altfor tidlig å konkludere med hvordan det ender med sin kaptein i sammendraget.
– Det er mange minutter du kan tape, og mange minutter du kan vinne. Hvis det er én rytter som har en dårlig dag, så kan du lett tape syv-åtte minutter. Og det gjelder jo selvfølgelig begge veier, sier Hushovd.
Lagsjef, Uno-X
I Tourens siste uke venter tre knallharde fjelletapper, og allerede tirsdag avslutter etappen opp brutale Mont Ventoux. En avslutning Halland Johannessen ser frem mot.
– Jeg kommer til å gå all-in på å prøve og henge med så lenge som mulig. Så må vi nok innse at kanskje Pogacar og Vingegaard er nok et hakk over alle andre, sier Halland Johannessen.
Til tross for at han ser på duoen i sammenlagtteten som favoritter, ser han lyst på sine egne muligheter.
– Det er en etappe som passer meg godt. Det er jo en av de etappene man må bruke til å prøve å kjøre seg opp i sammendraget hvis man har gode bein, sier drøbakingen.
TV 2s sykkelekspert Magnus Drivenes er meget imponert over hva Halland Johannessen har prestert til nå. Han mener likevel at tirsdagens etappe ikke er den som passer 25-åringen best.
– Jeg tror han passer bedre til de to alpeetappene
, ettersom han har prestert best på de lange og seige. Det er riktignok en interessant etappe i og med at det er helt flatt frem til det blir ordentlig brutalt, sier Drivenes til VG.– Etappen og fjellet er spektakulær, men jeg tror de neste to passer Tobias enda bedre.
Sykkelekspert, TV 2
At det blir brutalt opp Mont Ventoux, er det nok ingen tvil om. Da har Halland Johannessen et lite ess i ermet.
Før søndagens etappe la Uno-X ut et innlegg på Instagram av at Tobias og tvillingbror Anders, ladet opp til etappen med Tom Nordlies famøse pauseprat fra Start – Fredrikstad i 2005.
– Vi tar det fram når vi merker at folk er litt slitne og vi trenger noe ekstra. Da blir det enten en Tom Nordlie-tale, noe fra Ståle Solbakken, eller noe fra Iskrigerne, sier Tobias Halland Johannessen.
– Vi liker de talene med litt punch og fyring.
– Så det kommer ikke noe lignende fra Gabriel Rasch
eller Thor Hushovd altså?– Jo, vi liker når de tar i litt også. Men jeg tror vi trenger den enorme fyringen som bare Tom Nordlie klarer å dra i gang. Han har noe eget, avslutter en lattermild Halland Johannessen.