Men klubben avviser at de har problemer med økonomien.
- Vålerengas supportergruppe Klanen har innkalt til ekstraordinært årsmøte for å diskutere en søknad om lån til klubben.
- Vålerenga Fotball har søkt om 3 millioner kroner fra Klanens reservefond på grunn av likviditetsutfordringer.
- Klubben må blant annet bytte kunstgress på Intility Arena, noe som vil rundt tre millioner kroner.
- Vålerenga Fotball avviser at deres økonomiske situasjon er prekær.
Tidligere denne uken kalte Vålerengas supportergruppe Klanen inn til et ekstraordinært årsmøte 25. juni.
Der er det én sak som skal behandles: En søknad om likviditetslån fra Klanens reservefond.
Talsmann for Klanen, Sebastian Hytten, bekrefter at det er Vålerenga Fotball – selskapet som står bak bredde- og kvinnefotballen i VIF – som har søkt om lånet.
Det er verdt å merke at dette ikke har noe å gjøre med Vålerengas herrelag, som ligger under selskapet Vålerenga Fotball Elite.
Hytten vil ikke si noe om hvor mye penger Klanen har i fondet, eller hvor stort lån Vålerenga Fotball har bedt om.
Talsmann i Klanen
Det gjør imidlertid fungerende daglig leder i Vålerenga Fotball, Stephan Gundersen.
– Vi har søkt om å få låne tre millioner kroner, sier Gundersen til VG.
Grunnen er at klubben er i det han kaller for en «likviditets-skvis».
– I sommermånedene har klubben utfordringer med likviditet. Det er fordi at Fotball-Norge er rigget slik at 50 prosent av inntektene våre kommer i siste tertial, mens driften går for fullt i hele året, forklarer han.
Han trekker også frem at kunstgresset på Intility Arena skal skiftes ut i sommer, og at det skal gjenbrukes på en av kunstgressbanene deres på Valle. For det må klubben ut med omtrent tre millioner kroner, ifølge Gundersen.
Vålerenga Fotball eier 100 prosent av Vålerenga Stadion AS, selskapet som står for driften av Intility Arena.
Hytten i Klanen sier at det ikke er vanlig å få søknader som den supportergruppen har på bordet nå.
– Det er det ikke, men det er derfor de pengene står på et reservefond, for at de kan brukes i særskilte tilfeller knyttet til breddeaktivitet, sier Hytten.
Gjennom dialog med Vålerenga Fotball, har Klanen fått forespeilet at det er stor sannsynlighet for at de vil få pengene fra et eventuelt lån tilbake.
– Når inntektene kommer inn på slutten av året, vil vi betale det tilbake i sin helhet, sier Gundersen.
Styret i Klanen har ikke kommet med en innstilling til hvordan de stiller seg til søknaden, og Hytten vil ikke forskuttere hvordan årsmøtet vil stemme på forslaget.
– Alle som er medlemmer av Klanen er glade i Vålerenga, så man vil nok strekke seg så langt som mulig for å hjelpe klubben hvis det er mulig, sier han.
Gundersen sier at de har flere alternativer om pengene fra Klanen ikke kommer.
– Det vil være at vi får lånt de pengene hos noen andre, som en bank eller en annen samarbeidspartner.
Vålerenga Fotball endte i 2025 med et underskudd på like over 5,55 millioner kroner, etter å ha budsjettert med et overskudd på rundt 3,58 millioner kroner.
Det var det flere grunner til, ifølge årsberetningen:
- Kioskdrift og egne arrangementer og cuper leverte et resultat som var omtrent fire millioner kroner svakere enn budsjettert
- Inntektene fra treningsavgifter var betydelig lavere enn budsjettert
- Kostnaden for bonusavtalen kvinnelagets spillere fikk etter deltagelsen i Champions League var ikke budsjettert med ved årets start
– Er situasjonen prekær, eller?
– Du er sikkert ute etter sensasjonsoverskrifter, men det kan jeg ikke gi deg for den er overhodet ikke prekær. Vi har kontroll på økonomien og egentlig også kontroll på likviditeten, det bare spørs hva slags løsning vi får på bordet her for at vi klarer oss gjennom sommermånedene, svarer Gundersen.
Vålerenga-legenden Elise Thorsnes la opp etter Vålerengas cupgull i 2025, og avslørte samtidig at hun var gravid:
I 2026 budsjetterer Vålerenga Fotball med et overskudd på rundt 10 millioner kroner, ifølge Gundersen.
– Det som berger oss er spillersalg, som gjør at vi klarer å gå med overskudd, sier Gundersen.
Før sesongen solgte Vålerengas damelag Olaug Tvedten og Ylinn Tennebø til henholdsvis Brighton og West Ham.
De ligger på en foreløpig 3. plass etter 10 spilte kamper i Toppserien. Deres neste kamp er et toppoppgjør hjemme mot Brann 13. juni.

1 hour ago
3












English (US)