Norge har nok med sin egen eggmangel.
Fredag 14. mars kl. 18:38Landbruksdepartementet fikk 3. mars en henvendelse fra amerikanske myndigheter som ønsket å bli satt i kontakt med norske grupper som eksporterer egg.
Det skriver TV 2.
– Som du kanskje har hørt, opplever USA økende eggpriser, blant annet på grunn av fugleinfluensa, heter det i eposten til Landbruksdepartementet fra USA, som TV 2 har fått tilgang til.
– Vi undersøker derfor om land som produserer egg er interessert i å eksportere til USA, heter det videre.
Ifølge TV 2 får den norske avdelingsdirektøren disse spørsmålene.
- «Er landet ditt interessert i å eksportere egg til USA?»
- «Er landet ditt interessert i å eksportere flytende egg til USA?»
- «Hva er en estimert mengde av tilgjengelige egg og eggeprodukt ditt land kan eksportere til USA i løpet av de neste seks månedene».
Flere enn 50 millioner eggleggende høner er avlivet i USA siden oktober på grunn av fugleinfluensa, skriver TV 2. Det har fått eggprisene til å skyte i været, og det har blitt et hett politisk tema, blant annet berørt av president Donald Trump.
Det er ikke så varmt om dagen. Men kanskje trikset i videoen under blir mulig i sommer?
Landbruksdepartementet henviser i sitt svar til direktørene i Kjøtt og fjørfebransjens landsforbund og Nortura. Disse opplyser igjen til kanalen at de foreløpig ikke har blitt kontaktet av USAs myndigheter.
Men om de blir kontaktet, har de lite å gi, ifølge konsertdirektør for strategi, bærekraft og kommunikasjon i Nortura, Kjell S. Rakkenes.
– Vi har dessverre ikke et eneste egg å selge. Alle eggene vi har skal gå til norske forbrukere. Vi mangler fortsatt egg i Norge, og det er fortsatt behov for litt import. Så jeg tror dessverre ikke at amerikanerne får dekket sitt underskudd ved hjelp av Norge, sier han.