Unormalt snøfattig vinter: Det endte med sykehusopphold

3 hours ago 3


– Det var påskestemning den dagen, med sol og ingen vind, sier Ingvald Kvåle.

Alt lå til rette for en nydelig skitur.

Det er helt i slutten av januar. Kvåle er på topptur på Jølster. En tur han har gått mange ganger før. Turen blir derimot ikke som forventet.

Da han ser turkompisen suse nedover fjellet, tar iveren over.

– Jeg peiset på nedover fjellsiden, og kom til en vindgrop. Av ren refleks tenkte jeg: hopp!

Det fikk han smertelig erfare at ikke var en god idé. I landingen ventet en spiss stein.

– Jeg kjente momentant at her gikk det galt.

Resultatet ble redningshelikopter, knekt lårbein, og operasjon.

  • Vi kommer tilbake til Kvåle lenger ned i saken. Men først, været.

Ein mann blir heisa opp i redningshelikopter

Her blir Ingvald Kvåle heist opp i redningshelikopteret. Han takker både turfølge og redningsmannskap for hjelpen i fjellet.

Foto: Privat

Må klare oss med den snøen vi har

Den siste ukes værmeldinger har lovet sol og atter sol.

Slikt lokker mange opp i høyden. For der venter viddene med duvende myke, nesten kremaktige bevegelser et snødekket paradis med løyper så langt man kan se!

Eller ...?

Statsmeteorolog John Smiths

John Smits kan trøste oss med at det i enkelte skjermede strøk i lavlandet så har ikke vinden kommet til. Der er det faktisk snø som normalt eller noe mer.

Foto: / NRK

Det er generelt mindre snø i fjellet enn vanlig, det gjelder mye av fjellet sørpå i landet. Massive mildvær med sterk vind i romjula og midt i januar, smeltet mye av snøen høyt til fjells, forklarer John Smits.

Statsmeteorologen slår dermed kaldt vann i blodet på dem som hadde håpet på skikkelig hvit vinteruke med puddersprut i ansiktet.

Men hvordan blir været inn mot vinterferien?

Denne uka blir tørr og domineres av høytrykk, så vi må klare oss med den snøen vi har når første pulje vinterferie starter til helgen, svarer Smits.

– Utenom normalen

Klimaforsker Helga Therese Tilley Tajet ved Meteorologisk institutt sier at vi får færre dager med snø.

– Generelt har det blitt varmere. Snøen legger seg senere, og smelter tidligere. Det vil selvsagt fremdeles variere fra år til år, men akkurat nå ser vi at det er utenom normalen.

KlimaforskarHelga Therese Tilley Tajet

Klimaforsker Helga Therese Tilley Tajet.

Foto: Tom Balgaard / NRK

Tuomo Saloranta, snøforsker i NVE, bekrefter at det er mindre snø enn det vanligvis er i februar, spesielt på Vestlandet.

– Ser du høyt oppe på fjellet, rundt 800 meter over havet, er det kanskje halvparten av den snømengden som det pleier å være på denne tiden av året.

NVE kartlegger snømengden i et snøkart, og simulerer snøen basert på været.

Norgeskart som viser at det er unormalt lite snø denne vinteren. Store delar av landet har raude, oransje og gule områder som betyr at det er mindre snø enn normalt.

De røde, oransje og gule områdene i snøkartet fra SeNorge markerer der det er mindre snø enn normalt.

Foto: SeNorge.no

Snøkartet har målinger fra 1991 til i dag. Ser man på dagens kart, viser det flere røde, oransje og gule områder i Sør-Norge.

Det betyr at det er mindre snø nå, enn det pleier å være.

Avhengig av natursnø for å åpne alle bakker

Kommende uke har første pulje i Norge vinterferie. Det merkes i skibakkene.

– Nå til helgen kan vi komme opp mot 20.000 personer totalt i Hemsedal, pluss lokale innbyggere. Mye folk, men det er vi vant til å håndtere, sier Richard Taraldsen, daglig leder i Destinasjon Hemsedal.

Det de ikke kan gjøre noe med, er været og snømengden.

Dagleg leder av Destinasjon Hemsedal

Richard Taraldsen i Destinasjon Hemsedal.

Foto: Tordis Gauteplass / NRK

– Samme periode i fjor kunne man kjøre på ski over alt, sier Taraldsen.

Off-piste, altså løssnøkjøring utenfor preparert løype, bør man imidlertid være forsiktig med nå.

– Noen steder stikker det opp stubber. Så man skal være litt forsiktig.

Lite snø i fjellet, her fra en skiløype i Geilo

Isete, snøfattig og med kvister og stein. Slik ser det ut i høyfjellet i Norge mange steder. Her fra Geilo.

Foto: Tordis Gauteplass / NRK

Situasjonen er den samme på Geilo. Løypekjørerne har gjort det de kan for å samle snøen i løypetraseene.

– Klart vi merker at det er mindre snø. Men de fleste bakkene er åpne i skisenteret. Et par bakker er avhengig av natursnø. Men så fort det kommer snø, åpner nok de også. Vi drømmer jo om bøttevis av snø, sier Heidi Stevning, daglig leder i Visit Geilo.

Daglig leder av Visit Geilo, Heidi Stevning

Daglig leder i Visit Geilo, Heidi Stevning ønsker seg mer snø.

Foto: Tordis Gauteplass / NRK

Krykketrening først, så tilbake på ski

Men det er ikke meldt snø med det første.

Noe som gir konsekvenser for de mange skiglade, som møter snøfattige skiløyper. Slik Ingvald Kvåle gjorde.

Han legger ikke skylden på snøforholdene alene. Likevel utelukker han ikke at det kan ha vært en faktor for at det gikk galt.

Ein mann går på krykker med ein fysioterapeut ved sidan av seg.

Ingvald Kvåle trener på å gå riktig med krykkene, her sammen med fysioterapeut på Førde sjukehus.

Foto: Ann Beate Eikås Hovland / NRK

– Det var lite snø, vi måtte snirkle oss mellom tuer og steiner. Det er ikke slik at man skal legge ut og skryte om at det er toppforhold med masse snø, og trygt å kjøre. Det var nok jeg som var litt for ivrig, og feilvurderte.

Skisesongen endte brått for Kvåle. Det kunne endt verre. Trøsten er at han ikke går glipp av mye i fjellet akkurat nå. Men han skal tilbake.

– Det blir nok liggende litt i bakhodet de første turene, at jeg må ta det litt med ro. Men jeg er ikke skremt. Eller det vil jo tiden vise.

Publisert 13.02.2025, kl. 13.53

Read Entire Article