UiA med på KI-satsing

1 day ago 8


Universitetet i Agder (UiA) er med som partner i ett av de seks nasjonale forskningssenterne for KI som statsministeren presenterte onsdag.

UiA har en rolle i prosjektet «MishMash - Centre for AI & Creativity», som ledes fra Universitetet i Oslo.

Professor Daniel Nordgård fra UiA blir nestleder i senteret.

– Vi er veldig stolte. Dette er noe vi har jobbet hardt for og bygget opp over tid, sier Nordgård.

UiA-professoren mener senteret gir dem store muligheter for å etablere UiA ytterligere innen kunstig intelligens og bruk av ny teknologi innen kunst og den kreative sektoren.

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) trakk frem flere hovedprinsipper for tildelingen.

– Vi må sikre nasjonal suverenitet og trygghet. Vi må sørge for høy tillit til offentlige tjenester og finne Norges fremste fortrinn, sa Aasland.

Milliarden skal gi mer kunnskap om hvilke konsekvenser teknologiutviklingen har for samfunnet, utvikle ny teknologi og finne muligheter for innovasjon i næringslivet og offentlig sektor.

Forskingsrådet fikk inn 50 søknader fra mer enn 600 forskingsinstitusjoner, bedrifter og offentlige virksomheter både i Norge og andre land.

De seks nye, nasjonale forskningssentrene for kunstig intelligens mottar inntil 200 millioner hver over fem år.

Read Entire Article