UD fraråder reiser til grensen mellom Thailand og Kambodsja

13 hours ago 2


Utenriksdepartementet fraråder alle reiser til områder nær grensen, som ikke er strengt nødvendige.

Oppdatert lørdag 26. juli kl. 02:37

Advarslene for de to landene ble publisert natt til lørdag.

– Det vil være svært utfordrende for norske myndigheter å kunne yte konsulær bistand i områdene der kampene pågår, skriver UD.

De nye reiseadvarslene er som følger:

  • Utenriksdepartementet fraråder alle reiser innenfor en radius på 20 kilometer fra grensen til Thailand.
  • Utenriksdepartementet fraråder også reiser til Banteay Meanchey, Oddar Meanchey og Preah Vihear som ikke er strengt nødvendige.
  • Utenriksdepartementet fraråder alle reiser til områder som ligger nærmere enn 20 kilometer fra grensen til Kambodsja.
  • Utenriksdepartementet fraråder reiser til provinsene Buriram, Surin, Sisaket, Ubon Ratchathani, Pattani, Yala, Narathiwat og Songkhla som ikke er strengt nødvendige.

Det var 24. juli det oppsto væpnede sammenstøt mellom den thailandske og den kambodsjanske hæren i den thailandske provinsen Surin. Siden har kampene spredt seg langs grensen.

UD advarer også om at flere populære turistattraksjoner i Kambodsja, som templene fra Khmer-tiden. De ligger i grenseområdene som partene strides om.

– I tillegg er det svært populært å krysse grensen for å reise til Thailand. På grunn av den uforutsigbare situasjonen er grensen nå helt eller delvis stengt, og det kan ikke utelukkes at den stenges helt.

Publisert: 26.07.25 kl. 02:15Oppdatert: 26.07.25 kl. 02:37

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article