De nye tollsatsene vil tre i kraft fra 1. oktober, ifølge presidenten.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Saken oppdateres ...
I et innlegg på sin plattform Truth Social skriver USAs president Donald Trump at han vil innføre 100 prosent tollsats på medisiner og legemidler.
Han skriver samtidig at det vil bli gjort unntak hvis et selskap bygger en legemiddelfabrikk i USA.
– Det vil derfor ikke bli toll på disse legemiddelproduktene hvis byggingen har startet, skriver Trump.
I tillegg varsler han en 50 prosent tollsats på blant annet kjøkkenskap og baderomsmøbler. Import av tunge lastebiler får en tollsats på 25 prosent.
Presidenten har siden april i år innført økte tollsatsene mot omtrent alle land i verden. I flere har tilfellene har tollsatsene blitt forhandlet ned, mens de for enkelte land fortsatt er skyhøye.
Les på E24+
Øker i popularitet: Dette er de beste høyrentefondene
– Urettferdig
Innlegget om toll på kjøkkenskap og baderomsmøbler skriver Trump at bakgrunnen for de økte tollsatsene er at disse produktene «flommer» inn til USA.
– Det er veldig urettferdig, men vi må beskytte dette, av nasjonale sikkerhetshensyn og andre grunner, som vår produksjonsprosess, skriver Trump.
De økte tollsatsene fra Trump-regjeringen har ofte blitt begrunnet med USAs enorme handelsunderskudd, men i andre tilfeller har det blitt trukket frem andre politiske forhold.
Tollsatsene på tunge lastebiler blir også begrunnet med at den amerikanske industrien skal beskyttes.
Norsk eksport av varer til USA ble ilagt toll på 15 prosent fra begynnelsen av august.