Donald Trump påstår at USA invaderes av en venezuelansk bande og tar i bruk Alien Enemies Act fra 1798. Formålet er å få fart på massedeportasjoner.
Alien Enemies Act er ment for bruk i krigstid og gir presidenten omfattende fullmakter til å spore opp og deportere innvandrere som ikke har lovlig opphold i landet.
New York Times har skrevet at Trump-administrasjonen var ventet å bruke denne loven for å sette fart på masseutvisningen.
Fullmakten kan gi presidenten omfattende myndighet til å fjerne udokumenterte innvandrere med lite eller ingen rettsprosess, skriver kilder til avisen, som har bedt om å være anonyme.
Flere amerikanske medier skrev fredag at Trump kom til å ta i bruk loven, og lørdag melder nyhetsbyrået AP at det har skjedd.