Trump sender Musk for kontrollere USAs gullreserver

20 hours ago 4


Den amerikanske presidenten sier han vil bli «veldig opprørt» dersom gullet ikke befinner seg i Fort Knox.

United States Bullion Depository, kjent som Fort Knox, er en befestet bygning i Kentucky hvor en stor del av USAs gullreserver oppbevares. Foto: AP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

President Donald Trump vil gå gjennom USAs gullbeholdning og sikre seg at den korrekte mengden gull fortsatt befinner seg i hvelvet Fort Knox i Kentucky, ifølge amerikanske medier.

– Vi håper alt er bra med Fort Knox, men vi kommer til å dra til Fort Knox – det kjære Fort Knox – for å sikre at gullet er der, sa Trump til journalister om bord på Air Force One onsdag.

Les på E24+

De syndige aksjene

Musk får oppgaven

USA har 147,3 millioner unserunserEn unse er den globale standarden for veiing av gull og sølv. Én unse tilsvarer 31,1 gram. gull i hvelvet, ifølge United States Mint. Det er cirka halvpartenhalvpartenresten befinner seg i Denver og West Point, ifølge Bloomberg av landets samlede gullreserver, skriver det statlige byrået, som er underlagt USAs finansdepartement.

– Hvis gullet ikke er der, kommer vi til å bli veldig opprørt, sa Trump.

Ifølge presidenten skal Elon Musk, som leder nyopprettede DOGEDOGEDepartment of Government Efficiency: En statlig effektiviseringsavdeling opprettet av Trump-administrasjonen, besøke Fort Knox for å sikre at gullet befinner seg der.

Finansminister Scott Bessent sier beholdningen revideres hvert år, og at «alt gullet er til stede og regnskapsført», ifølge AP.

Trumps kommentarer kommer samtidig som det spekuleres på om finansdepartementet kan revaluere verdien av det amerikanske gullet, og på den måten generere mer penger til statskassen, ifølge Bloomberg.

Det vil trolig kreve en godkjenning fra Kongressen, skriver nyhetsbyrået.

Verdens største gullreserver

USA er det landet som har definitivt mest gull i sitt eie, ifølge offisielle tall fra World Gold Council. Det dreier seg om totalt 8133,5 tonn per desember 2024.

Fort Knox er generelt ikke åpent for besøkende, og det har vært flere spekulasjoner rundt USAs gullbeholdning opp gjennom årene.

I 1974 fikk en gruppe kongressmedlemmer og journalister for første gang komme inn for å se gullet, på grunn av vedvarende rykter om at det var blitt fjernet.

Da ble dette bildet tatt:

Amerikanske gullbarrer fotografert i Fort Knox, 24. september 1974. Foto: Barry Thumma / AP / NTB

I 2017 ble hvelvet igjen åpnet for besøk, etter initiativ fra daværende finansminister Steven Mnuchin.

Den republikanske senatoren Mitch McConnell, som da var republikanernes leder i Senatet, hoppet på sjansen til å bli med.

Han kunne ifølge AP ikke si mye om besøket på grunn av sikkerhetshensyn, men ble sitert på at det tok «ganske lang tid» å komme seg inn og ut av anlegget. I tillegg måtte tjenestemenn kutte et segl før hvelvet kunne åpnes.

Bygger seg opp

Selv om USA sitter på store mengder gull, er det særlig den kinesiske sentralbanken PBOC som har kjøpt store mengder de siste årene. Samtidig har gullprisen har steget til nye høyder.

Etter et halvt års pause gjenopptok PBOC kjøpene i november i fjor. Da sa Ole Hansen, sjef for råvarestrategi i Saxo Bank, til Reuters at det var et signal om at banken hadde blitt vant til de rekordhøye prisnivåene, og var forberedt på å bygge opp reserver uansett.

Kinas gullbeholdning er likevel langt under den amerikanske. Per desember 2024 veide den 2279,6 tonn, ifølge World Gold Council.

Nylig kom det også ferske tall som viste at PBOC kjøpte 5 tonn gull i januar.

Gull blir ofte ansett som en trygg investering i usikre tider, men også et vern mot inflasjon. Det skyldes blant annet at gull finnes i en begrenset mengde, mens det alltids kan trykkes opp flere sedler.

Read Entire Article