Videoer og bilder skulle overbevise Sør-Afrikas president Cyril Ramaphosa om det som foregår i landet hans.
– Alle disse er hvite bønder som blir begravet, sa USAs president Donald Trump.
Under onsdagens møte i Det hvite hus bladde han gjennom flere A4-utskrifter. Én med et bilde av hvite poser med lik. Angivelig bevis på angrep og drap på hvite bønder i Sør-Afrika.
Trump kaller det et folkemord. Det vil si et organisert forsøk på å utrydde en etnisk gruppe. Det er en alvorlig anklage, men den har blitt avvist av en rekke eksperter og myndighetene i Sør-Afrika.
Det tok ikke lang tid før det ble kjent at bildet han viste frem, ikke stammer fra Sør-Afrika.
Donald Trump bladde gjennom en rekke utskrifter som skulle dokumentere angrep og drap på hvite bønder i Sør-Afrika.
Foto: Evan Vucci / AP / NTBVideo fra Kongo
– Det var ekstremt vanskelig for journalister å komme seg inn den dagen, forteller Reuters' videojournalist Djaffar Al Katanty til Reuters.
Han kjente raskt igjen bildet. Det var en skjermdump fra en video han hadde filmet i Øst-Kongo. Det viser en massebegravelse i byen Goma etter et angrep av opprørsgruppen M23.
– Jeg måtte forhandle direkte med M23 og koordinere med Den internasjonale Røde Kors-komiteen for å få lov til å filme, sier Al Katanty.
– Det er bare Reuters som har denne videoen.
Det hvite hus har ikke kommentert saken.
Men Reuters har nøstet i det som har skjedd. Det viser seg at skjermdumpen fra videoen ble publisert av nettstedet American Thinker, i en sak om konflikter i Sør-Afrika og Kongo. Nettstedet lenker videre til Reuters-videoen på Youtube.
Bildet som Trump viste frem, stammer fra en video fra Øst-Kongo.
Foto: Reuters TV / Reuters / NTBAndrea Widenburg, ansvarlig redaktør i American Thinker, bekrefter at Trump «feilidentifiserte bildet».
Det var på forhånd ventet at onsdagens møte mellom Trump og Ramaphosa kunne bli anspent.
Tok feil om gravsteder
Én uke tidligere hadde 59 hvite sørafrikanere flyttet til USA, meldte AP. De hadde fått flyktningstatus. Årsaken var at de var utsatt for «urettferdig etnisk diskriminering i Sør-Afrika», ifølge USAs utenriksdepartement.
– Mange som føler seg forfulgt, kommer til USA. Vi vil hente folk fra forskjellige steder hvis vi føler at forfølgelsen eller folkemordet skjer, sa Trump under møtet med Ramaphosa.
USAs viseutenriksminister Christopher Landau møtte de sørafrikanske flyktningene på flyplassen i Washington 12. mai.
Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP / NTBSør-Afrikas president innrømte at Sør-Afrika har utfordringer knyttet til vold og kriminalitet:
– Folk blir drept, dessverre, men kriminaliteten er ikke bare rettet mot hvite. Mange er svarte, sa Ramaphosa.
Men bildet fra Kongo ikke er det eneste som Trump tok feil av.
Presidenten viste også frem en video av hvite kors langs en landevei. Videoen ble senere delt på X.
– Gravsteder. Over tusen drepte hvite bønder, sa Trump.
Trump viste Sør-Afrikas president en video som viste en lang rekke hvite kors langs en landevei.
Faksimile: ReutersMen korsene var symbolske. Et minnesmerke over et hvitt ektepar som ble drept for fem år siden, omtalt av blant annet BBC.
Den britiske kringkasteren påpeker også at de rundt 25.000 drapene i Sør-Afrika i fjor, var bare 44 av ofrene tilknyttet jordbruket.
Dataen sier ikke om ofrene var hvite eller svarte.
Interessert i utenriks? Hør utenriksredaksjonens podkast:
Publisert 23.05.2025, kl. 10.49