Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_01f55d1e74a31438233b7eaa133d12e1, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Tror ikke på Nyland-overgang: – Den ene store bekymringen - NorwayToday

Tror ikke på Nyland-overgang: – Den ene store bekymringen

1 hour ago 1


Overgangsvinduet er i ferd med å stenge i store deler av Europa. Landslagssjefen er stort sett fornøyd, bortsett fra på én posisjon.

 VEGARD GRØTT / BildbyrånØrjan Nyland har vært landslagets ubestridte førstekeeper i mange år. Men nå sliter han med spilletiden. Foto: VEGARD GRØTT / Bildbyrån
Oppdatert mandag 2. februar kl. 13:46

– Jeg tenker at det er kun Ørjan som er et «issue», sier Ståle Solbakken til VG.

Overgangsvinduet nærmer seg slutten og med det begynner klubbhverdagen til de aller fleste landslagsspillerne å sette seg før VM.

Solbakken er stort sett fornøyd, men med ett unntak: Ørjan Nyland.

For landslagssjefen har liten tro på at det nå vil bli et klubbskifte for det som har vært hans førstekeeper de siste årene. Nyland har vært på banen i totalt seks kamper for Sevilla denne sesongen.

– Det er den ene store bekymringen. Hvis det fortsetter slik at han ikke få spilletid, så er ikke det ideelt, sier Solbakken.

Selv om vinduet stenger i de store ligaene mandag kveld, vil det være åpent i flere ligaer. Blant annet kan norske klubber fortsatt hente spillere, men Solbakken har ikke tro på at en norsk klubb skal dukke opp.

– Alt er bedre enn å sitte på benken. Jeg ser ikke at det er noen i Norge som skal hente ham nå. Det er litt bekymrende, sier Solbakken om situasjonen.

Bilde av Ståle SolbakkenStåle Solbakken

Landslagssjef

Både landslagssjefen og keepertrener Frode Grodås har de siste dagene pratet med Nyland.

Samtidig sier Solbakken at «alle med norsk pass er aktuelle» for en landslagstropp. Derfor vil Glimt-keeper Niktia Haikin bli vurdert om han får på plass et norsk pass.

– Ingenting er i veien for at han kan være aktuell for troppen da, men ting må gå sin gang. Jeg forholder meg til det som måtte dukke opp, sier Solbakken.

Ellers oppsummerer Solbakken vinduet slik:

– Schjelderup blir vel antakelig så lenge han får spille. Oscar (Bobb) har byttet klubb. Nå bytter også Thorsby. Hans situasjon har ikke vært helt ideell. Så vet jeg ikke helt hvordan det går med Jørgen, men der er jeg ikke så bekymret. Det samme tenker jeg med Wolfe. Han vil få sine minutter uansett, sier Solbakken.

Denne uken reiser en delegasjon fra NFF for å se nærmere på det som blir landslagets base under VM til sommeren. Alt skal være skikkelig når de norske stjernene reiser til VM i starten av juni.

Solbakken sier at et støtteapparat begynner å ta form. Stefan Strandberg, Bård Wiggen og Jan Peder Jalland vil antakelig alle få en rolle rundt Norges landslag. Alle tre har roller i NFF fra før.

Read Entire Article