Åsne Seierstad (56) vinner i dag den tredje storprisen for sin bestselgerbok om Russland fra innsiden.
Hun har allerede hentet hjem Bokhandlerprisen og Brageprisen, og nå er det landetes kritikere sin tur til å hedre Seierstad og boken «Ufred»: Hun fikk i dag Kritikerprisen for beste sakprosabok i 2025.
Boken fikk terningkast 6 i VG og en rekke andre medier - og ble fjorårets nest mest solgte bok.
Forlaget hennes kaller det en historiske «storeslem» å vinne det som går for å være tre av de gjeveste litteraturprisene i Norge.
– Å motta alle disse tre store prisene er enestående i norsk litteraturhistorie, sier forlagssjef Knut Ola Ulvestad i Cappelen Damm.
Han opplyser at boken nå har solgt nærmere 120.000 eksemplarer.
Endelig Knausgårds tur
Stjerneforfatteren Karl Ove Knausgård ble ikke en gang nominert til hverken Brageprisen eller Bokhandlerprisen, men endelig satt den: Han vant prisen for beste skjønnlitterære voksenbok for «Jeg var lenge død».
Les VGs anmeldelse av det som er den sjette og nestsiste boken i 7-bindsverket «Morgenstjernen»: Knausgård gønner på!
Julia Wiedlocha ble hedret for beste oversettelse for «Jakobsbøkene» av Olga Tokarczuk, mens Annika Linn Verdal Homme vant prisen for beste barne- og ungdomsbok for «Lava».
Jan Erik Vold mottok prisen som Årets litteraturkritiker 2026.
Prisene ble delt ut på Litteraturhuset i Oslo - og prisen er et trykk av Øyvind Torseter. Det er Kritikerlagets medlemmer i Seksjon for litteraturkritikere som kårer prisvinneren gjennom uravstemning.

1 hour ago
3








English (US)