Trenerlegendes herregård solgt for over 17 millioner

3 days ago 3


Herregården til den avdøde trenerlegenden Sven-Göran Eriksson er omsider solgt. Prisen? Minst 17,6 millioner kroner.

 Claudio Bresciani /TT / NTBSven-Göran Eriksson fotografert i 2013. Foto: Claudio Bresciani /TT / NTB
Oppdatert mandag 8. september kl. 18:25
  • Sven-Göran Erikssons herregård Björkefors er solgt for minst 17,6 millioner kroner etter budgivning fra 16,49 millioner svenske.
  • Megler Henrik Flinta holder sluttprisen hemmelig, men sier kjøperen har «en viss tilknytning til Värmland».
  • Prisen var senket flere ganger fra 25 millioner svenske, og «Svennis» døde i fjor med stor gjeld.

Det er Henrik Flinta hos Sotheby's som opplyser om salget til Nya Wermlands-Tidningen. Han holder salgsprisen hemmelig, men sier:

– Etter ønske (fra selgerne) går vi ikke ut med hva sluttprisen ble. Men det ble budgivning fra 16.490.000.

16.490.000 svenske kroner tilsvarer 17,6 millioner norske kroner etter dagens kurs.

Flinta opplyser også at kjøperen har «en viss tilknytning til Värmland».

– Det er deilig at den er solgt. Det synes alle parter, sier megleren.

Dumpet prisen

Herregården Björkefors ligger ved sjøen mellom Sunne og Torsby vest i Sverige, ikke langt fra norskegrensen. Prisen på luksuseiendommen er blitt dumpet flere ganger i et forsøk på å få solgt den.

I utgangspunktet ba selgerne om 25 millioner svenske kroner da den ble lagt ut for salg i januar.

– Det er en tung sak med tanke på størrelse, omfang og beliggenheten utenfor storbyregionene. Hadde den ligget på Lidingö hadde det kanskje vært 150 millioner kroner og solgt for lengst, sa megleren Henrik Flinta på Sotheby's International Realty til Aftonbladet da.

«Svennis» kjøpte Björkefors for 5,8 millioner svenske kroner i 2002 og prøvde senere å selge den ved flere anledninger. I 2010 var prisantydningen 40 millioner.

Døde med milliongjeld

Den meritterte fotballtreneren gikk bort i en alder av 76 år i slutten av august i fjor, og han etterlot seg stor gjeld. Han satt på verdier for 66 millioner svenske kroner, men skyldte samtidig 118 millioner, ifølge Expressen.

Eriksson har tidligere innrømmet at han hadde dårlig oversikt over sin egen økonomi. I et intervju med Expressen i 2017 sa han:

– Jeg har ingen orden på hvor mye penger jeg har og hvor de er.

I vår ble 346 av hans eiendeler auksjonert bort for 1,7 millioner norske kroner.

Herregården var den største enkeltverdien Svennis etterlot seg. Den består av blant annet to bolighus, en sjøvilla, tennisbane og et stort svømmebasseng og er i alt på 2,5 hektar.

Sven-Göran Eriksson er en av Sveriges mest meritterte trenere gjennom tidene. Han var landslagssjef for blant andre England, Mexico og Elfenbenskysten, og han trente storklubber som Benfica, Roma, Lazio og Manchester City.

Les VGs store intervju med Svennis her.

Read Entire Article