- Totalt kaos og fullstendig kok

3 hours ago 3


Snøen laver ned før 10-kilometeren i ski-VM.

GRANÅSEN Tirsdag 4. mars kl. 12:10

13.00 venter herrenes 10 kilometer klassisk og det snør tett i Granåsen.

Løypene har vært harde de siste dagene etter de ble saltet søndag. Men nå har det kommet mye snø og temperaturen er på rundt 0 grader. Det er de vanskeligste smøreforholdene som finnes, ifølge Viaplay-ekspert Niklas Dyrhaug. Utover dagen er det spådd mildere vær.

Man har nå tre alternativer, ifølge NRK-ekspert Martin Johnsrud Sundby:

  • Ett er å gå på rubb, altså smørefrie ski pusset med sandpapir under midten. Det er varierende hvor stor kvalitet løperne har på det paret, og også litt tilfeldig.
  • Så kommer det til å bli testet mange blandinger, altså blandingssmøringer. Man tester nok mye det man kaller heimkok - altså klister som er blandet med relativ kald tørrvoks i et blandekar for å unngå ising.
  • Det siste alternativet - som er spennende og som sikkert testes helt opp mot start i dag - er stakeski. Hvor stor den fordelen av å ikke ha noe under skiene er, er noe de må vurdere.

Rubbeski er en ski med et spesielt belegg i smøresonen. Det har en grov struktur som man børster til med sandpapir. Man bruker ikke smøring i festesonen.

– Det skjer litt mye her nå, sier pressesjef i skiforbundet Claes-Tommy Herland til VG utenfor smørebussen der det jobbes med å få best mulig ski til 10-kilometeren.

– Jeg hadde kjent på stor usikkerhet hvis jeg hadde vært utøver i dag og var på vei opp til stadion, sier TV 2-profil Petter Northug til VG i timene før rennstart.

Bilde av Petter NorthugPetter Northug

TV 2-profil under ski-VM

– Det handler om usikkerheten rundt ski, hvordan føret blir, spesielt når det er et føre utøverne ikke er vant med. Ikke minst at det kan være ett type føre inne på stadion og et annet på toppen av løypa.

Johannes Høsflot Klæbo, som allerede har to av to gull etter sprint og 20 kilometer, er spent før det braker løs:

– Det er dagen hvor alt kan skje, sier Klæbo til NRK.

Johannes Klæbo før start.Johannes Klæbo før start.

Kombinasjonenen av været og hvordan skiene skal smøres best mulig gjør at NRK-ekspert Martin Johnsrud Sundby oppsummerer situasjonen slik:

– At det er totalt kaos og fullstendig kok nå noen timer før start, det er det ingen tvil om, sier Johnsrud Sundby til VG.

Bilde av Martin Johnsrud SundbyMartin Johnsrud Sundby

NRK-ekspert

Værmeldingen til Yr melder at det skal komme 18mm nedbør. Dersom det kommer som snø, tilsvarer det 18 centimeter med snø.

Kvinnene avslutter dagen med sin 10 kilometer 15.30.

Den går uten regjerende mester Jessie Diggins - som ikke står på startlisten.

Read Entire Article